Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mowa nienawiści. Akty oskarżenia na pogrzebie Pawła Adamowicza

Witold Głowacki
Ojciec Ludwik Wiśniewski
Ojciec Ludwik Wiśniewski Polska Press
Mowa nienawiści i język pogardy. Zabójstwo Pawła Adamowicza uświadomiło Polakom, że poziom agresji w polityce zdecydowanie przekroczył stan alarmowy.

W pogrzebie zamordowanego przez nożownika Stefana W. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza uczestniczyły tysiące Polaków. W ciągu poprzedzającej pogrzeb doby wystawioną w Europejskim Centrum Solidarności trumnę Adamowicza odwiedziły 53 tysiące osób. Zabójstwo będącego obiektem wielolet niej nagonki w prawicowych i rządowych mediach prezydenta Gdańska podczas finału bedącej obiektem wielkoletniej nagonki w prawicowych i rządowych mediach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wstrząsneło Polakami.

Podczas uroczystości pogrzebowych wielkrotnie padły mocne słowa pod adresem polskiej klasy politycznej, a zwłaszcza rządzącego obozu.

- Trzeba skończyć z nienawiścią! Trzeba skończyć z nienawistnym językiem! Trzeba skończyć z pogardą! Trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych! Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju. I będziemy odtąd tego przestrzegać - mówił podczas uroczystości pogrzebowych zasztyletowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski. Po jego wystąpieniu w kościele rozległy się oklaski.

- Dzisiaj potrzebna jest nam cisza. Ale cisza nie może oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności. Paweł nigdy nie był obojętny. Dzisiaj wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia. Co robiliśmy, gdy padały złe słowa, działa się niegodziwość. Pawła, naszą rodzinę, dotknęło wiele niegodziwości i złych słów. Paweł brał to na swoje barki. Niech już nigdy nie powtórzy się tragedia. - mówiła żona zamordowanego prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz.

CZYTAJ TAKŻE: Ksiądz Daniel Wachowiak: Ojca Wiśniewskiego oklaskiwali zwolennicy aborcji i LGBT

W prezydenta Gdańska było wymierzonych kilka kampanii propagandowych rządowych mediów. Przedstawiano go tam wyłącznie w negatywnych kontekstach, oskarżano o chęć masowego sprowadzenia do Polski uchodźców, insynuowano jego działalność przestępczą. Adamowicz był też masowo hejtowany w sieci, pod jego adresem padały liczne pogróżki.

- Pawła zabiła nienawiść. Tę nienawiść wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie. Tak przedstawiały go tzw. media publiczne - mówił w gdańskiej Bazylice Mariackiej Aleksander Hall, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL i przyjaciel Pawła Adamowicza.

Mocne słowa o mediach publicznych podziałały na nie jak płachta na byka. W relacji z pogrzebu Pawła Adamowicza „Wiadomości” TVP przy słowach ojca Wiśniewskiego o „człowieku posługującym się językiem nienawiści” pokazywały uczestniczącego w uroczystościach… Donalda Tuska. Oklasków po wystąpieniu o. Wiśniewskiego już nie pokazano.

W sobotę przed siedzibą programów informacyjnych TVP przy placu Powstańców Warszawy demonstrowało kilkaset osób. Manifestowali przeciwko językowi nienawiści w mediach publicznych.

W pogrzebowej homilii ten sam temat poruszył nawet słynący z politycznej ostrożności abp Leszek Sławoj Głódź. - Przez wielu to, co się wydarzyło, zostało odebrane jako potężny, gwałtowny, niemilknący dzwon na trwogę, wezwanie do rachunku sumienia, do koniecznej przemiany stylu naszego życia, stylu politycznego, wspólnotowego, społecznego, medialnego także, do definitywnego wyrugowania z polskiej polityki, więcej - z przestrzeni życia społecznego, języka pogardy, poniżania, deprecjonowania, odzierania z czci i godności naszych braci bliskich, czasem niedawnych przyjaciół. - mówił abp Głódź.

Trumnę Adamowicza nieśli prezydenci innych dużych polskich miast: Rafał Trzaskowski, Jacek Karnowski, Zygmunt Frankiewicz, Krzysztof Żuk, Jacek Jaśkowiak oraz Rafał Dutkiewicz.

Po zabójstwie Pawła Adamowicza policja przeprowadziła serię zatrzymań osób, które formułowały groźby karalne - przede wszystkim w Internecie - skierowane wobec osób publicznych i grup mniejszościowych.

35-latek z Radomia kierował groźby pod adresem prezydenta miasta Radosława Witkowskiego. Inny - 41 letni internauta - groził prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi. Pewien Gdańszczanin zapowiadał przez telefon zamach na Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej. Z kolei emeryt z Warszawy zadzwonił na numer ratunkowy 112, dzieląc się następującym spostrzeżeniem: „Zginął Adamowicz, a jutro może zginąć Andrzej Duda”. Również został zatrzymany. W tym wypadku prokuratorzy uznali, że policjanci wykazali się nadgorliwością - a starszy pan po prostu wyrażał swą troskę o prezydenta.

W Białymstoku internauta napisał „W takim razie trzeba częściej głaskać nożem prezydentów. Będzie więcej krwi” został zatrzymany przez policję. Okazało się, że ma 16 lat. Inny Białostoczanin, tym razem pełnoletni, usłyszał już zarzuty - w tym publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni wobec grupy narodowościowej. Sąd zadecydował o jego aresztowaniu.

- Dziękujemy mediom oraz innym osobom, które wykazały się czujnością i niezwłocznie przekazały policji informacje o bezprawnych internetowych wpisach czy telefonach. Jednocześnie apelujemy do wszystkich o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych - napisała w specjalnym komunikacie Komenda Główna Policji.

Jak podkreślają autorzy raportu „Mowa Nienawiści, mowa pogardy” przygotowanego przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami i Fundację Batorego, kontakt z mową nienawiści zdecydowanie wpływa na radykalizację postaw politycznych zwłaszcza młodych ludzi. „Kontakt z mową nienawiści koreluje z sympatią dla partii nacjonalistycznych. Młodzi często napotykający nienawistne wypowiedzi w większym stopniu deklarują poparcie dla dla partii głoszących hasła narodowej jedności i sprzeciw wobec „nachalnego promowania wielokulturowości. (…) Częsta ekspozycja na mowę nienawiści może również odwrażliwiać i sprawiać, że hasła głoszone przez radykalne grupy zaczną być postrzegane jako w mniejszym stopniu łamiące obowiązujące normy. Możliwe jest również, że częsta ekspozycja na mowę nienawiści - prosty i agresywny przekaz - sprzyja ogólnej radykalizacji poglądów i przez to zwiększa poparcie dla partii głoszących radykalne hasła.” - czytamy w raporcie.

Dlatego prezydenci dużych miast zapowiedzieli przeprowadzenie w szkołach serii lekcji poświęconych właśnie kwestii mowy nienawiści. Gotowość do udziału w takich lekcjach zadeklarowało już kilkanaścioro byłych sedziów Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwko temu pomysłowi protestuje organizacja Ordo Iuris. Jej przedstawiciele nawołują rodziców do zwalniania dzieci z tych lekcji.

ZOBACZ TEŻ: Lublin żegna Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mowa nienawiści. Akty oskarżenia na pogrzebie Pawła Adamowicza - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki