Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Motyli Zakątek" w Tczewie ma przypominać o dzieciach walczących z mukowiscydozą [ZDJĘCIA]

PZ
Przemysław Zieliński
Przy Szkole Podstawowej nr 12 w Tczewie powstał nietypowy ogródek z roślinami wabiącymi motyle. Przesłanie idące za powstaniem skwerku jest jednak głębsze - ma przypominać o dzieciach walczących z mukowiscydozą

„Motyli Zakątek”, bo taką nazwą nosi wydzielony fragment trawnika przed szkołą, dedykowany jest dzieciom chorym na mukowiscydozę. Motyl jest bowiem symbolem osób cierpiących na tę chorobę, ze względu na to, że ich płuca wyglądają podobnie jak skrzydła motyla.
„Motyli Zakątek” otwarto w poniedziałek, 4 czerwca. Posadzone zostały w nim rośliny zwabiające motyle, m. in. budleje Dawida. Symbolicznej inauguracji dokonali Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa, oraz Zuzia Koszałka, uczennica I klasy SP 12, która zmaga się z mukowiscydozą. O otwarcie skwerku zabiegała jej mama, Barbara Drewitt, oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, którzy również byli obecni podczas poniedziałkowej uroczystości.

Mukowiscydoza na dzień dzisiejszy jest nieuleczalna. Ta genetyczna choroba atakuje głównie płuca, ale także jelita, wątrobę i trzustkę. Gęsta i lepka wydzielina gromadzącą się w płucach powoduje zablokowanie przewodów płucnych o mniejszym przekroju, stając się doskonałą pożywką dla bakterii. Powoduje to ostre i przewlekle stany zapalne płuc i oskrzeli. Z kolei brak enzymów trzustkowych powoduje, ze organizm nie wchłania pokarmu do organizmu. W Polsce na tę chorobę cierpi około 2 tys. osób.

Zuzia Koszałka kilka razy dziennie przechodzi fizykoterapię oddechową (inhalacje i drenaż), często trafia na kilka tygodni do szpitala, gdzie poddawana jest terapii przy pomocy dożylnych antybiotyków. Do każdego posiłku otrzymuje też enzymy trawienne, które umożliwiają choćby częściowe wchłanianie pokarmu przez organizm.

- Mukowiscydozę rozpoznano u Zuzi jak miała miesiąc - opowiadała nam jakiś czas temu jej mama. - Od tego czasu trwa nasza „walka o oddech”. Zuzia jest właściwie rozwijającym się dzieckiem, jest pogodna i miła. Lubi śpiewać, tańczyć i oglądać bajki jak jej rówieśniczki. Bardzo kocha swojego starszego brata, który jest dla niej autorytetem i wsparciem w gorszych chwilach.

Leczenie mukowiscydozy jest bardzo kosztowne. Składają się na nie drogie leki specjalistyczne, witaminy, różne odżywki oraz sprzęt rehabilitacyjny.

Info z Polski - opiekunka ze żłobka nagrana, jak znęca się nad dziećmi, szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście, taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki