Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Motyle i alpaki od teraz są zwierzętami gospodarskimi. Nowa ustawa o hodowli zwierząt weszła w życie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Alpaki znalazły się w gronie zwierząt gospodarskich
Alpaki znalazły się w gronie zwierząt gospodarskich Agata Wodzień-Nowak
W ostatnich dniach w życie weszła nowa ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Do bydła, świń, kóz, owiec czy koni dołączyły alpaki i jedwabniki morwowe.

Zgodnie z ustawą zwierzętami gospodarskimi są m.in. alpaka (Vicugna pacos), jedwabnik morwowy (Bombyx mori) i pszczoła miodna (Apis mellifera).

"Nowa ustawa reguluje sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni. W ustawie określono także zasady obowiązujące w hodowli pozostałych gatunków zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich: drobiu, zwierząt futerkowych, pszczół i jeleniowatych, a także alpak i jedwabników morwowych, które na wniosek hodowców tych zwierząt również zostały zaliczone do zwierząt gospodarskich. W ten sposób w jednej ustawie uregulowano sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do zwierząt gospodarskich", wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich obowiązuje od 23 stycznia 2021 r.

Dodatkowo wprowadzono również przepisy materialne, które są podstawą do udzielenia wsparcia prowadzenia hodowli zwierząt gospodarskich ze środków budżetowych przeznaczonych na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej.

Jedwabnik morwowy w gronie zwierząt gospodarskich

Jedwabnik morwowy to owad, najpierw larwa, następnie motyl niezdolny do lotu, wytwarzający jedwab, ceniony we włókiennictwie. Kokony wykorzystuje się na potrzeby przemysłu włókienniczego, zaś białka jedwabne na potrzeby przemysłu kosmetycznego i biotechnologii. Larwy jedwabnika są karmione świeżymi liśćmi morwy.

To też może Cię zainteresować

Alpaki zdobyły już sporą popularność, pojawiając się na targach rolniczych czy w gospodarstwach prowadzących terapie (m.in. w leczeniu nerwicy, zaburzeń lękowych, depresji czy dziecięcego porażenia mózgowego). Stają się modnym kierunkiem hodowli. Jest dużym ssakiem wywodzącym się z Ameryki Południowej. Z wełny alpak, które są strzyżone w roku, produkuje się ciepłą odzież.

Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich obowiązuje do 23.01.2021

W nowej ustawie utrzymano w mocy wpisy zwierząt do dotychczas prowadzonych ksiąg hodowlanych i rejestrów. Utrzymano także uprawnienia i upoważnienia podmiotów do wykonywania zadań określonych w dotychczasowej ustawie.

Ustawa reguluje sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich (bydła, świń, owiec, kóz, koniowatych, jeleniowatych, drobiu, zwierząt futerkowych i pszczół miodnych, alpak i jedwabnika morwowego), oceny ich wartości użytkowej i oceny genetycznej, prowadzenia ksiąg hodowlanych, rejestrów hodowlanych i rejestrów, a także kontroli nad hodowlą i rozrodem tych zwierząt.

Zobacz wideo: Zwierzęta gospodarskie w Polsce. Tyle w ARiMR zgłosili ich rolnicy.Czytaj dalej pod filmem

W poszczególnych rozdziałach ustawy uregulowano:

  1. status Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, powołanego do przeprowadzania kontroli urzędowej w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia 2016/1012, a także wykonywania innych zadań wynikających z ustawy;
  2. sprawy z zakresu uznawania związków hodowców i przedsiębiorstw hodowlanych, zatwierdzania programów hodowlanych, wydawania zezwoleń na prowadzenie ksiąg hodowlanych i rejestrów oraz zasady prowadzenia ksiąg hodowlanych, rejestrów hodowlanych i rejestrów;
  3. ocenę wartości użytkowej i ocenę genetyczną zwierząt gospodarskich;
  4. rozród zwierząt gospodarskich;
  5. ochronę zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich;
  6. kontrolę hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich;
  7. warunki udziału koniowatych w zawodach konnych;
  8. przepisy karne.

W latach 2020–2029 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym ustawy
wynosi:

  • w 2020 r. – 79 368 tys. zł;
  • w 2021 r. – 79 368 tys. zł;
  • w 2022 r. – 79 368 tys. zł;
  • w 2023 r. – 81 352 tys. zł;
  • w 2024 r. – 83 386 tys. zł;
  • w 2025 r. – 85 471 tys. zł;
  • w 2026 r. – 87 608 tys. zł;
  • w 2027 r. – 89 798 tys. zł;
  • w 2028 r. – 92 043 tys. zł;
  • w 2029 r. – 94 344 tys. zł.

Nowa ustawa: z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36), która wykonuje przepisy rozporządzenia (UE) nr 2016/1012 w sprawie hodowli zwierząt, regulującego sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni. Uchylona ustawa: z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2017 r. poz. 2132).

Źródła: MRiRW, prezydent.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Motyle i alpaki od teraz są zwierzętami gospodarskimi. Nowa ustawa o hodowli zwierząt weszła w życie - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki