W sobotę, 25 marca 2023 r. grupa Storm Riders, w gronie motocyklistów i sympatyków motocykli, spotkała się na parkingu sąsiadującym z Zamkiem Krokowa i kościołem w Krokowej, skąd przejechała kawalkadą do Dębek. To w tej nadmorskiej miejscowości Sztormowcy spalili i utopili marzannę 2023.
ZOBACZ TEŻ: Motocykliści dzieciom. Storm Riders podarowali świąteczne paczki dzieciom z SOSW Puck
Atmosfera była wyśmienita, choć pogoda nie dopisała, to humorów nie popsuła. Wydarzenie upamiętnił na fantastycznych zdjęciach fotograf - Zbyszek Heft. Zapraszamy do galerii!
Moto 'Sztormowcy' Storm Riders pożegnali zimę, przywitali wi...
- Sztormowcy dziękują wszystkim obecnym za przybycie na tegoroczną MotoMarzannę - komentują organizatorzy wydarzenia. - Dziękujemy również panu Zbyszkowi, za, jak zwykle, przewspaniałą fotorelację. Pogoda niestety nie dopisała, ale i tak było nam bardzo przyjemnie się z Wami spotkać.
ZOBACZ TEŻ: Motoświęconka w Chłapowie, Wielkanoc 2016. Stowarzyszenie Motocyklowe Storm Riders
Moto 'Sztormowcy' Storm Riders już zapraszają na kolejne wydarzenie. W niedzielę, 16 kwietnia 2023 r., w Krokowej odbędzie się już jubileuszowe, po dziesiąte, otwarcie sezonu motocyklowego.
Pożegnanie zimy i powitanie wiosny to nic innego jak topienie marzanny, czyli kukły przedstawiającej boginię, którą tradycyjnie, w rytualny sposób, pali się bądź topi w czasie wiosennego święta Jarego.
Topienie marzanny - co to jest?
Topienie marzanny to zwyczaj pochodzący z pogańskich obrzędów ofiarnych, który miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Kiedyś wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.

Moto Mikołajki we Władysławowie (2017). Pod kościołem motocykle i kierowcy w przebraniach | ZDJĘCIA
Mikołaje na motocyklach we Władysławowie (2017) pojawiły się przed kościołem. Storm Riders przyjechali ze słodyczami i obdarowali najmłodszych mieszkańców. Moto Mikołajki we Władysławowie (2017) były…
Marzanna: kukła zrobiona ze słomy, owinięta płótnem, ozdobiona wstążkami i koralami
Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.
Obrządek ten stał się raczej już tylko symboliczną tradycją zegnania zimy i witania wyczekiwanej po długich mrozach wiosny.
Moto 'Sztormowcy' Storm Riders pożegnali zimę, przywitali wi...
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?