Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Moje Miasto". Gdańsk i historia jego monet. Ciekawostki z dziejów 1000-letniego grodu

Akcja specjalna Moje Miasto
Historycznie rzecz biorąc, w portowym Gdańsku pieniędzy praktycznie nigdy nie brakowało. Co więcej, krzyżacki bastion nad Bałtykiem, a później najbogatsze miasto Koronne, zapisało znaczący rozdział w dziele zaopatrywania kupców w pożądany przez wieki środek płatniczy. O wyjątkowo ciekawej historii bicia monet na Pomorzu dowiecie się z trzeciej części cyklu pt. „Moje Miasto”.

Po okryciu tajemnic Wyspy Spichrzów oraz zakamarków kurortu w Sopocie, przyszedł czas na zgłębienie ewolucji gdańskiej polityki monetarnej. Brzmi nudnie? Nic bardziej mylnego. W kolejnej części cyklu pt. „Moje Miasto” wzięliśmy na warsztat wszystko co związane z historią powstającego w mieście pieniądza – okoliczności jego zmian na przestrzeni wieków, znaczenia dla rozwoju grodu nad Motławą i wpływu na rosnący prestiż miasta. Ze znaną sobie dociekliwością, o szelągach, denarach oraz guldenach, opowiada przewodnik Filip Popek, któremu streszczenie tego interesującego tematu zajęło nieco ponad 6 min. W końcu, czas to też pieniądz…

Kontynuują bogate tradycje

Filip Popek zaczyna swoją opowieść na gdańskiej Górze Gradowej. To tam odnaleziono przed laty pokaźną liczbę arabskich dirhemów, co świadczy o rozległych kontaktach handlowych gdańszczan już we wczesnym średniowieczu. W dalszej części prowadzący zabiera nas do państwa Zakonu Krzyżackiego, który w Gdańsku ulokował jedną ze swoich mennic.

- Charakterystyczne dla tego okresu są tak zwane brakteaty, czyli jednostronne monety o drobnym nominale - wyjaśnia Filip Popek. - Jednak pozostałości po mennicy już nie ma. Wiemy, że znajdowała się na ul. Ogarnej, w rejonie dworu miejskiego. Czyli tu, gdzie jesteśmy - wskazuje prowadzący.

Mijając kolejne przystanki na osi czasu gdańskiego pieniądza, w tym okres świetności w granicach Korony oraz Wolnego Miasta, dochodzimy do współczesności. Obecnie, bogate tradycje bicia monet kontynuuje Mennica Gdańska działająca we Wrzeszczu.

- W Gdańsku powstają nowe monety i medale kolekcjonerskie. Jak w czasach największych świetności Gdańska i dziś są to wytwory o najwyższym kunszcie wykonania i walorach artystycznych.

Obecnie Mennica Gdańska ma bardziej globalny charakter, sprowadza monety kolekcjonerskie z całego świata. Co więcej, produkuje monety o najbardziej znanych tematach na świecie. Przykładowo, jeszcze w tym roku do sprzedaży trafią pierwsze na świecie monety z… Robertem Lewandowskim.

Zdjęcia do materiału realizowano m.in. w Oddziałach Muzeum Miasta Gdańska, w Ratuszu Głównego Miasta oraz Dworze Artusa i "Błękitnym Baranku", oddziale Muzeum Archeologicznego Miasta Gdańska.

Prace archeologiczne w Nowym Porcie. Odnaleziono szkielety w miejscu dawnego cmentarza

"Wyszły" z ziemi i wody! Tajemniczy dysk, Rzymianin bez głow...

Czarno-białe zdjęcia Gdańska teraz w kolorze! Efekt? Niesamo...

Taki był Gdańsk w czasach PRL i trawiony ogniem wojny. To 20...

Gdańsk na zdjęciach. Pierwsze kolorowe zdjęcia Gdańska autor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki