Modlitewnik wielkości kilku milimetrów, wulgata, Biblia Gdańska - niezwykła wystawa biblii Jarosława Gaudka w Człuchowie

Olek Knitter
Olek Knitter
W czytelni człuchowskiej biblioteki można oglądać ciekawą wystawę poświęconą Biblii. Zobaczyć można różne jej wydania (oryginały i kopie) – od Tory po Biblię Gdańską czy wulgatę. Są też Biblie pisane slangiem młodzieżowym, wydane jako komiks czy modlitwy w książeczce mniejszej od małego paznokcia.

Na wystawę składają się Biblie datowane na różne lata, w różnych przekładach i tłumaczeniach, ale też jej fragmenty. I to nie tylko w tradycyjnym, znanym dziś papierowym wydaniu, ale też m.in. zwój.

Biblia w różnych wydaniach - wystawa w bibliotece w Człuchowie

Autor wystawy Jarosław Gaudek przyjechał do Człuchowa ze Żnina. Jest pastorem w Kościele Ewangelicznych Chrześcijan. W Człuchowie zaprezentował swoją kolekcję Biblii i bardzo ciekawie opowiedział o wybranych egzemplarzach. Biblie, jej tłumaczenia i przekłady oraz różne fragmenty są podzielone na różne epoki. Podziwiać można zarówno oryginalne księgi, które pastor otrzymał lub zdobył, a także kopie, gdyż wartość oryginałów przekracza możliwości finansowe, by je nabyć.

W kolekcji pastora jest m.in. mająca 300 lat wulgata – Biblia pisana po łacińsku. Podziwiać można też Biblię pisaną cyrylicą sprzed stu lat czy też Biblię Wujka i Biblię Gdańską sprzed 150 lat, od której wszystko się zaczęło.

Jak przyznaje pastor Jarosław Gaudek, ta Biblia w pewnym momencie zmieniła jego życie oraz bardzo dużo mu pomogła. A później pojawiła się myśl zbierania Biblii i tego, co z nią związane.

- Zainspirowała mnie wystawa Dariusza Czyszczonia. On już wcześniej zbierał Biblie i pokazywał je na wystawach. Zmobilizował mnie do stworzenia własnej wystawy – przyznaje Jarosław Gaudek. - Chciałem, aby Biblie, które kupowałem lub otrzymywałem, nie leżały w domu na półkach, tylko aby ludzie mogli poznawać historię Biblii i dowiadywali się, dlaczego jest ona tak ważna.

Pastor nie ukrywa, że ma nadzieję, że te wystawy zmobilizują ludzi do czytania i poznawania Biblii. Autor kolekcji mówi o wszystkim bardzo ciekawie, w przystępny sposób, inspirując różnymi ciekawostkami. Pozwala również na fizyczny kontakt ze swoimi księgami - na dotykanie zgromadzonych egzemplarzy.

- Ludzie mają chyba dość wykładów, chcą dowiedzieć się rzeczy w przystępny sposób, który dociera do serca. Słowo Boże również jest przystępne, tylko my sami sobie komplikujemy czytanie i zrozumienie tych słów – mówi pastor. - A raz, nie chwaląc się, usłyszałem komplement od pani przedszkolanki, że udało mi się zatrzymać uwagę dzieci w przedszkolu na dziesięć minut i że to mistrzostwo świata – śmieje się pastor.

Marzy o Biblii Brzeskiej i Leopolity

Czy są jeszcze Biblie, których pastor nie ma, a bardzo chciałby w swojej kolekcji?

- Chciałbym mieć oryginały niektórych wydań Biblii, ale w wielu przypadkach ceny są zaporowe. Marzyłyby mi się oryginalne Biblia Leopolity czy Biblia Brzeska w polskim wydaniu – mówi właściciel kolekcji.

Biblia Leopolity to pierwodruk Pisma Świętego w języku polskim, a Biblia Brzeska - druga po Biblii Leopolity - to wydany drukiem przekład całości Pisma Świętego na język polski,a przez niektórych uważana jest za pierwszy polski przekład całej Biblii z języków oryginalnych: hebrajskiego i greckiego.

A ci, którzy szukają również innych ciekawostek, na pewno zainteresują się Biblią jako komiks, Biblią pisaną slangiem młodzieżowym czy też modlitewnikiem „Ojcze Nasz” w wielu językach o wielkości … kilku milimetrów, czyli mniejszym niż mały paznokieć.

Zainteresowani wystawą i spotkaniem z pastorem, który może osobiście o wszystkim opowiedzieć, mogą zaglądać do czytelni człuchowskiej biblioteki jeszcze dziś (9.09) i w piątek (10.09).

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie