Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Modlę się, aby mój e-mail dobrze cię znalazł”. Sposoby oszustów na wyłudzenia danych oraz pieniędzy

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
“Modlę się, aby mój e-mail dobrze cię znalazł”. Tak zaczyna się zazwyczaj wiadomość od oszusta, który proponuje ofertę życia, mianowicie podział wielomilionowej fortuny, którą pozostawił po sobie zmarły wujek z Ameryki, nieznany przodek z Afryki lub jak w tym przypadku - ofiara huraganu Harvey w USA. Warto pamiętać, aby kategorycznie nie podawać żadnych danych osobowych w mailu, nawet jeśli 40 procent udziału w 21,1 miliona funtów brzmi atrakcyjnie.

Wyłudzanie danych - groźne e-maile, nie daj się oszukać!

"Wysyłam Ci dziś ten e-mail z nadzieją, że zachowasz go w ścisłej tajemnicy". Pieniądze lubią co prawda ciszę, to jednak w tym przypadku warto nagłośnić kolejny proceder oszustów, dzięki któremu być może uda się uchronić tych, którzy pomyśleli chociaż przez moment, że trafiła się im okazja życia.

"Dowiedziałem się o koncie z saldem kredytowym 21,1 miliona funtów, które należy do zmarłego Michaela Tuckera - ofiary huraganu Harvey". Oszuści poszli o krok dalej i w swoim procederze zaczęli używać prawdziwych wydarzeń oraz danych osób, które istnieją z tą różnicą, że niejaki Michael Tucker żyje i jest amerykańskim aktorem.

Warto przypomnieć, że huragan Harvey uderzył 17 sierpnia 2017 roku, trudne warunki pogodowe trwały do 2 września tego samego roku. Ucierpiały wówczas Wyspy Nawietrzne, Surinam, Gujana, Nikaragua, Honduras, Belize, Meksyk oraz USA. W skutek huraganu śmierć poniosło minimum 70 osób, część nadal uważa się za zaginione, zaś straty oszacowano na ponad 150 miliardów dolarów.

Jak oszuści wyłudzają dane w Internecie?

Sen Smyth, gdyż tak nazywa się oszust idzie o krok dalej i sugeruje, że jest pracownikiem banku, ale żeby wypłacić środki i "zaakceptować ofertę bycia beneficjentem i zarabiać 40 procent środków" trzeba przesłać swoje imię i nazwisko, adres kontaktowy i numer telefonu. W jakim celu? Utworzenia konta bankowego i "przeprofilowania funduszy i otwarcia kwitu płatności".

Co ciekawe czy to Sen Smyth, czy Michales Coles, czy jakkolwiek inaczej by się nie nazywał oszust, to zawsze jako miejsce swojego zatrudnienia wskazują NatWest Bank w Londynie. National Westminister Bank, to brytyjski bank będący częścią The Royal Bank of Scotland Group.

Czy można dać się oszukać? Można. Czy należy tym bardziej uważać? Zdecydowanie tak. Przyłączamy się również do apelu policji, która prosi także o uświadamianie osób starszych, których czujność wobec nowych technologii bywa niekiedy uśpiona.

Oszustwo na - jakie oszustwa wyróżnia policja?

  1. "Na spadek" - pierwszy kontakt z wytypowaną ofiarą wygląda na przypadkowy. Okazuje się, że gdzieś za granicą żyje ktoś z naszej rodziny. Następnie otrzymujemy informację o śmierci naszego bliskiego i informację o spadku, który pozostawił. Jak podjąć fortunę po zmarłym wujku? Wypełnienie dokumentacji oraz opłata wynikająca z przepisów, która rozpoczyna serię wyłudzeń lub w zależności od kwoty kończy sagę z oszustem.
  2. "Na uchodźcę politycznego z czarnego lądu" - sytuacja wygląda analogicznie do ofiary huraganu z tą różnicą, że w zamian za fortunę musimy "pomóc" oszustowi wydostać się z kraju, w którym przebywa.
  3. "Na inwestora" - znowu w tle pojawia się ogromny majątek, a także pomysł na złoty biznes, w który musimy jedynie zainwestować, aby zarobić kilka milionów dolarów lub funtów.
  4. "Na wygraną na loterii" - wygrana na fikcyjnej loterii wiąże się z opłatami, które należy ponieść celem podjęcia nagrody.
  5. "Na konta w banku bez właściciela" - to praktycznie kopia ofiary huraganu i pozostawionej fortuny. Zmienia się jedynie sposób, w jaki zmarły utracił majątek.
  6. "Na aukcję internetową" - coraz mniej popularny sposób z uwagi na fakt, że serwisy aukcyjne oraz sprzedażowe wprowadziły ochronę sprzedających i kupujących.
  7. "Na pocztę głosową" - to dość nowa metoda. Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego, wysyłają wiadomość sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości odczytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link. Ta czynność spowoduje ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadza pieniądze z naszego rachunku bankowego. Dodatkowo mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty. Numer, z którego przychodzą wiadomości należy najczęściej do osoby, która nie wie o tym, że posłużyli się nim przestępcy.
  8. "Na PGE" - ofiara otrzymuje wiadomość SMS o treści ,,na dzień (data) zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł, https://……. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w podany link, a jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z biurem obsługi klienta twojego dostawcy energii.
  9. "Na kryptowaluty" - inwestycje w kryptowaluty lub na rynkach Forex, co do zasady są legalne. Jednakże, zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferuję pośrednictwo w takich inwestycjach. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia treści w reklamach wykorzystywane są wizerunki „przeciętnego Kowalskiego”, który szybko zyskał dzięki współpracy z „pośrednikiem”, lub wizerunek powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób, (sportowców, polityków, aktorów, dziennikarzy, celebrytów) bez ich wiedzy i zgody, a przekaz jest zmanipulowany. Obietnica inwestowania jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. Przy tego typu przestępstwach straty są zazwyczaj wysokie.
  10. "Na blika" - inną metodą, jaką posługują się przestępcy, to oszustwo na tzw. „blika”. Sprawcy włamują się na profil portalu społecznościowego i podszywając się pod jego właściciela, wysyłają do znajomych prośbę o szybką pożyczkę za pomocą kodu blik. Jeżeli otrzymasz podobna wiadomość, najbezpieczniej będzie, jeżeli skontaktujesz się np. telefonicznie z jej nadawca i potwierdzisz jej autentyczność.
  11. "Na sprawcę wypadku" - sprawcy podszywają się pod członków rodziny biorących udział w wypadku drogowym. Opisując dramatyczny w skutkach wypadek, wzbudzają współczucie oraz troskę o bliskich ofiary i nakłaniają ją do oddania oszczędności celem np. zapłaty kaucji.

Ponadto oszuści bardzo często podszywają się pod pracowników banku, policjanta, wnuczka, lekarza, inżyniera, ubezpieczalnię czy inne osoby, które na pierwszy rzut oka powinny wzbudzić nasze zaufanie.

Policja przypomina jakie sposoby mają na wyłudzanie danych mają oszuści:

  • Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Odwiedzając stronę swojego banku, sprawdź, czy w pasku przeglądarki widnieje symbol zamkniętej kłódki. Tylko wtedy masz pewność, że połączenie jest bezpieczne.
  • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości SMS z linkami, które pozwolą oszustom przejąć twój komputer, czy telefon, a tym samym zdobyć dostęp do rachunku bankowego.
  • Kupując przez internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zapoznaj się z opiniami o sprzedającym.
  • Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
  • Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki