Modernizacja gospodarstw rolnych 2017. Kiedy kończy się nabór?

RedakcjaZaktualizowano 
pixabay.com
Wyczekiwany przez rolników nabór wniosków 2017 związanych z modernizacją gospodarstw rolnych z PROW 2014-2020 trwa. Wsparcie może wynieść kilkaset tysięcy złotych.

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 od 29 czerwca do 28 lipca 2017. Formularze można składać w oddziałach regionalnych Agencji oraz za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR.

 

Wsparcie można otrzymać na inwestycje związane z: (kwoty: maksymalne dofinansowanie w PROW 2014-2020)

  • rozwojem produkcji prosiąt - 900 tys. zł;
  • rozwojem produkcji mleka krowiego - 500 tys. zł;
  • rozwojem produkcji bydła mięsnego - 500 tys. zł.

Co ważne, limitów pomocy nie można łączyć.

Pomoc na "Modernizację gospodarstw rolnych" będzie przyznawana rolnikom w postaci dofinansowania poniesionych przez nich kosztów na realizację danej inwestycji.

 

Dofinansowanie to 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. "Może on być wyższy i wynieść 60%, ale tylko w przypadku gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników", wyjaśnia ARiMR.

 

Warunkiem ubiegania się o pomoc, jest określona wartość ekonomiczna gospodarstwa. W przypadku inwestycji w produkcję prosiąt (obszar A) wielkość ta musi być nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro; inwestycje związane z produkcją mleka krowiego (obszar B) czy bydła mięsnego (obszar C) wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Nieco inaczej wyglądają wymogi, jeśli chodzi o gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. "W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji, wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego z wspólnie wnioskujących rolników osiągnie wartość co najmniej 10 tys. euro".

 

O tym, kto w pierwszej kolejności otrzyma pomoc, zdecydują punkty przyznane w ocenie wniosku. Za co punkty? "Pod uwagę będzie brane m.in. zwiększenie liczby zwierząt, których inwestycja dotyczy. Punkty będzie można też otrzymać za  uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności. Przy czym trzeba będzie wykazać związek pomiędzy planowaną inwestycją, a systemem w którym rolnik uczestniczy". O czym powinni wiedzieć gospodarze uczestniczący w systemie rolnictwa ekologicznego? Tu trzeba dodatkowo doprowadzić do tego, aby suma powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w gospodarstwie objętych tym systemem stanowiła co najmniej 50% sumy wszystkich powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w tym gospodarstwie. Kolejne punkty dostaną rolnicy do 40. roku życia oraz realizujący inwestycje służące ochronie środowiska naturalnego lub zapobiegające zmianie klimatu.

 

Listy pokazujące kolejność przysługiwania pomocy zostaną opublikowane przez ARiMR w czasie 90 dni od zakończenia naboru wniosków. Dla każdego z obszarów w ramach którego ogłoszono nabory wniosków: rozwój produkcji prosiąt, rozwój produkcji mleka krowiego, rozwój produkcji bydła mięsnego zostaną opublikowane po 2 listy (oddzielnie dla województwa mazowieckiego i oddzielnie dla pozostałych województw) - razem 6 list.

wideo: x-news/Dzień Dobry TVN

Źródło: ARiMR

Wideo

Materiał oryginalny: Modernizacja gospodarstw rolnych 2017. Kiedy kończy się nabór? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie