MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modelowy, unijny, edukacyjny projekt morski

Jacek Sieński
Uczniowie z Polski, Portugalii i Turcji uczestniczyli w unijnym projekcie Comenius
Uczniowie z Polski, Portugalii i Turcji uczestniczyli w unijnym projekcie Comenius Grzegorz Mehring
Wykonane przez siebie modele historycznych statków i dawnych przyrządów nawigacyjnych zaprezentowali we wtorek na spotkaniu w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku uczniowie z Trabzon w Turcji, z Constancii w Portugalii i z Gimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku. Było ono uroczystym zakończeniem cyklu zajęć i spotkań młodzieży szkolnej, jakie odbywały się w ramach projektu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" - Comenius: "Morskie szlaki handlowe w XVI wieku łącznikiem między kulturami".

- Realizacja projektu, w którym uczestniczyło ponad 80 uczniów, trwała dwa lata - zaznacza Mirosław Brucki z CMM. - W tym okresie każda z grup szkolnych wykonywała modele statków, jakie w minionych stuleciach budowano w ich państwach. Uczniowie z Gdańska wykonali trzy kogi, będące modelami średniowiecznych żaglowców handlowych. Byli bardzo zaangażowani w to, co robili. Turcy przywieźli modele swojego historycznego żaglowca i mapę morskich szlaków handlowych, a Portugalczycy modele statków morskiego i rzecznego oraz repliki instrumentów nawigacyjnych, wykorzystywanych przed wiekami. Młodzież odwiedzała się wzajemnie w swoich krajach.

Gimnazjaliści z Gdańska mieli zapewnioną opiekę merytoryczną pracowników CMM. W trakcie spotkań w muzeum mieli możliwość zwiedzania ekspozycji i zapoznania się z działalnością Pracowni Konserwacji Modeli CMM. Zakończony projekt miał na celu uzmysłowienie młodzieży, że morskie szlaki handlowe przez wieki łączyły odległe kraje i pozwalały poznawać ludzi i różne kultury.

Projekt Comenius ujęty jest w pierwszej edycji Partnerskich Projektów Szkół 2009-2011. Jego adresatami są uczniowie, szkoły, nauczyciele oraz stowarzyszenia, organizacje non profit i pozarządowe, związane z oświatą szkolną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki