Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny zespół psychiatryczny przemierza Gdańsk. Otoczy opieką bezdomnych

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
unsplash
Zespół złożony z psychiatry i streetworkerów dotrze do bezdomnych. Postara się odnaleźć osoby wymagające pomocy i spróbuje jej udzielić. Lekarz zaproponuje im pomoc doraźną lub leczenie stacjonarne. W razie konieczności wystawi receptę, którą zrealizuje Towarzystwo im św. Brata Alberta, będące inicjatorem akcji.

Na ulice wyruszył w tym mobilny zespół psychiatryczny. Patrol złożony z lekarza oraz streetworkerów, którzy są zorientowani, w jakich miejscach żyją bezdomni, docierać będzie do osób potrzebujących specjalistycznej pomocy.

Psychiatra zaproponuje im pomoc doraźną lub leczenie stacjonarne. Będzie miał również możliwość wystawiania recept, które zrealizuje Towarzystwo im św. Brata Alberta.

- Nasza organizacja pokrywa koszty zarówno psychiatry jak i ewentualnych lekarstw, które ten przepisze osobie bezdomnej - tłumaczy Paweł Jaskulski z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Gdyby w efekcie konsultacji naszego psychiatry pojawiła się potrzeba leczenia w którymś z ośrodków zdrowia, istnieje możliwość ubezpieczenia osoby bezdomnej przez MOPR w Gdańsku.

Pieniądze na realizację projektu Towarzystwo pozyskało z Narodowego Instytutu Wolności, rządowej agencji wspierającej działania obywatelskie. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Osoby bezdomne, nawet posiadając ubezpieczenie, mają utrudniony dostęp do opieki medycznej. Próba udrożnienia współpracy ze służbą zdrowia dla Towarzystwa zakończyła się fiaskiem. Zabrakło koordynacji między świadczeniami opieki zdrowotnej i społecznej. Dlatego też postanowili znaleźć rozwiązanie problemu na własną rękę.

Paweł Jaskulski zaznaczył, że znalezienie lekarza psychiatry, który zdecydowałby się na współpracę i odwiedzanie osób bezdomnych także graniczyło z cudem. Niewątpliwym wyzwaniem dla lekarza jest to, że nie przyjmuje pacjentów w gabinecie, ale odwiedza ich w plenerze lub miejscach niemieszkalnych. Na szczęście udało się i do mobilnego zespołu dołączyła lekarz psychiatria Anna Kowalska z Gdańska.

Zespół zainicjował swoją działalność w środę w zeszłym tygodniu. Wówczas wystartował spod dworca Wrzeszcz PKP. Jego dyżury będą odbywać się regularnie - sześć razy w miesiącu. W szczególności patrol odwiedzi takie miejsca jak piwnice, parki, dworce, altanki śmietnikowe oraz schroniska dla osób bezdomnych.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki