Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny punkt antydopalaczowy w ośrodkach kolonijnych na Pomorzu

Tomasz Chudzyński
Archiwum DB
Spotkania w mobilnym punkcie antydopalaczowym organizowane są pod hasłem "Stop dopalaczom (nowe narkotyki)". Istotną bronią nowej akcji, która trafi głównie do ośrodków kolonijnych, mają być m.in. prelekcje, filmy, dyskusje, ostrzeżenia.

Spotkania organizowane są wspólnie przez sanepid i policję z Nowego Dworu Gdańskiego. Mobilny punkt antydopalaczowy pojawił się już w poniedziałek na Mierzei Wiślanej w miejscowościach turystycznych.

- Odwiedzimy hotele i obiekty wczasowe - zapowiada dr Henryk Pszczoliński, kierownik nowodworskiego sanepidu. - Ruszamy tam, gdzie będziemy mogli dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Mamy wakacje, więc turystyczne miejscowości są bardzo dobrym punktem docelowym takiej akcji. Na spotkania chcemy zaprosić przede wszystkim młodzież, dlatego odwiedzimy ośrodki kolonijne. Zależy nam na spotkaniach z rodzicami. To oni są najbliższymi opiekunami potencjalnych ofiar dopalaczy. Powinni jak najwięcej wiedzieć o tzw. nowych narkotykach.

Czytaj: Kampania edukacyjna o dopalaczach. Punkty informacyjne na dworcu i jarmarku

Akcja ma charakter profilaktyczny i ostrzegawczy. Mobilny punkt antydopalaczowy to kilka krzeseł, stół, telewizor, wyświetlacz, ulotki i sporo wartościowej treści. Autorzy akcji pokazują m.in. skład chemiczny dopalaczy, kategorie poszczególnych rodzajów substancji, ich wpływ na układ nerwowy, stan emocjonalny i motoryczny człowieka oraz listę możliwych zagrożeń.

- Niektóre z substancji wykazują działanie euforyczne, inne mogą działać uspokajająco, jeszcze inne przeciwbólowo, a kolejne psychodelicznie - czytamy w ulotce przygotowanej dla punktu antydopalaczowego, dostępnej także na stronie internetowej sanepidu. - Oddziaływanie na umysł tak różnie działających substancji, czasem o przeciwstawnym działaniu, jest dodatkowym niebezpieczeństwem z uwagi na nieprzewidywalność skutków.

Akcje zaplanowano m.in. w hotelu Tristan w Kątach Rybackich, w ośrodku Bałtyk w Stegnie i w ośrodku Korona w Mikoszewie. Sesje potrwać mają około 1,5 godz. Cykl spotkań ma być kontynuowany. Po wakacjach mobilny punkt antydopalaczowy będzie odwiedzał szkoły. W powiecie nowodworskim akcję taką zaplanowano na przełomie września i października.


Czytaj: Policja zatrzymała mężczyznę, który miał przy sobie 6 kg narkotyków i dopalaczy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki