Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni. Z jakimi problemami borykają się chorzy na stwardnienie rozsiane?

Piotr Kallalas
Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni!
Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni! Piotr Kallalas
Kawiarnia edukacyjna Zmobilizowani.SM Cafe rozstawiła się przed gdyńskim Urzędem Miejskim. Każdy mógł zobaczyć świat oczami chorych na stwardnienie rozsiane.

Akcja została zorganizowana w poniedziałek, 22 października przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Autobus zmodyfikowano w taki sposób, aby imitować sytuację, w których znajdują się chorzy na SM, a przede wszystkim pokazywać ich odczucia.

- Jest to kawiarnia sensoryczna, w której uczestnicy mogą doświadczyć objawów stwardnienia rozsianego. W autobusie nagle chwieje się podłoga, a ludzie chorzy mają problemy z utrzymaniem równowagi. Kolejną rzeczą jest rozmazany obraz na menu, ponieważ chorzy miewają zaburzenia widzenia. W naszej kawiarni bardzo ciężko odsunąć krzesła. Chorym drętwieją ręce i bardzo trudno jest im coś złapać - powiedziała Kamila Banaszkiewicz, współzałożycielka grupy młodych z SM "Twardziele".

Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni!
Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni! Piotr Kallalas

Jak na kawiarnię przystało, każdy uczestnik wydarzenia otrzymał kawę, ale także pakiet informacji o stwardnieniu rozsianym. Ponadto zorganizowano akcję podpisania petycji do Ministerstwa Zdrowia. W dokumencie zarysowano potrzeby wprowadzenia zmian poprawiających opiekę nad chorymi. Obecnie dostępność do rehabilitacji jest ograniczona, a najnowsze terapie często nie są refundowane.

Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni!
Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni! Piotr Kallalas

- Na swoim przykładzie przekonałam się jak ważna jest szybka diagnoza i dostęp do skutecznego leczenia. Dopiero trzeci lek, który otrzymałam okazał się skuteczny. Dzięki odpowiednio dobranej terapii i rehabilitacji, którą otrzymałam, postęp choroby został nie tylko zatrzymany. Poprawa mojego stanu zdrowia była tak duża, że ponownie zaczęłam chodzić i wróciłam do normalnego funkcjonowania. Niestety nie wszyscy chorzy mają taką możliwość - podkreśliła Kamila Banaszkiewicz.

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM) to przewlekła choroba, która uszkadza układ nerwowy. Obecnie nie została kompleksowo zbadana jej etiologia. W Polsce szacuje się, że na stwardnienie rozsiane cierpi nawet 45 tys. osób. Natomiast diagnoza jest zwykle stawiana między 20. a 40. rokiem życia.

Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni!
Mobilna kawiarnia sensoryczna przyjechała do Gdyni! Piotr Kallalas

- SM jest chorobą niejednorodną, dającą różne objawy, u każdego może też przebiegać inaczej. Z tego powodu niezwykle ważne jest zindywidualizowane podejście do chorego i zapewnienie wszystkim pacjentom – bez względu na postać SM – dostępu do pełnego portfolio leków o różnym mechanizmie działania. Nowoczesne terapie cechują się wysoką skutecznością przez co minimalizują aktywność choroby, a dodatkowo posiadają korzystny profil bezpieczeństwa i wygodną formę podania. Szybka diagnoza, włączenie odpowiedniego leczenia, a także zapewnienie chorym dostępu do rehabilitacji, która jest istotnym elementem terapii SM pozwalają na długotrwałe opanowanie objawów choroby – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek.

Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystw Stwardnienia Rozsianego i grupa młodych "Twardziele. Podczas tej kampanii informacyjnej mobilna kawiarnia odwiedzi także Warszawę, Lublin, Łódź i Katowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki