Mobbing w Urzędzie Miejskim w Gdyni? Pracownicy skarżą się na szefową Wydziału Geodezji

Szymon SzadurskiZaktualizowano 
Tomasz Bołt
Część pracowników Wydziału Geodezji gdyńskiego magistratu skarży się na niewłaściwe traktowanie ze strony szefowej. W Urzędzie Miejski w Gdyni powołano specjalną komisję, która ma zbadać sprawę.

Dyrekcja Urzędu Miasta Gdyni ma poważne kłopoty. Część pracowników jednego z najważniejszych wydziałów - geodezji - popadła w konflikt ze swoją przełożoną. Zawiadomili przedstawicieli związków zawodowych, piszą też skargi, oskarżając kobietę o mobbing.

Czytaj komentarz redaktora: UM w Gdyni. Mniej ufać, bardziej kontrolować [KOMENTARZ]

Niezdrowa atmosfera ciągnie się od kilku tygodni, wobec czego dyrektor urzędu Jerzy Zając w drugiej połowie maja postanowił powołać specjalną komisję ds. wyjaśnienia zajść w Wydziale Geodezji. Jej prace cały czas trwają. Oprócz dyrektora Zająca w komisji zasiadają także radca prawny, społeczny inspektor pracy, pracownik referatu kadr i przedstawiciel związków zawodowych.
- Przesłuchaliśmy już kilkanaście osób - mówi Jerzy Zając. - Jest możliwe, że ostateczne wnioski sformułujemy jeszcze w tym tygodniu.

Czytaj także: Gdańsk: Nie było mobbingu w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków

Byli i aktualni pracownicy Wydziału Geodezji, do których udało nam się dotrzeć, opowiadają o nietypowych zachowaniach pani naczelnik.
- Jeden z kierowników referatów wydziału należał do jej ulubieńców, nagle jednak zaczęła podważać jego kompetencje - mówi urzędnik z gdyńskiego ratusza. - To dziwne zachowanie, bo - moim zdaniem - przynajmniej w pracy, nie dał jej powodów do takiego postępowania. Generalnie w wydziale panuje fatalna atmosfera. Znam wielu pracowników, którzy tylko marzą, aby geodeta miasta wyjechała znowu służbowo do Warszawy. Tylko wtedy mogą liczyć na spokój.

Współpracownicy geodety miejskiego określają też kobietę jako osobę bardzo wymagającą i nakładającą na podwładnych zadania przerastające ich siły. Jak nam przekazali, naczelnik zdarzały się również niestosowne odzywki i aluzje do życia prywatnego urzędników. Dyrektor Jerzy Zając twierdzi jednak, iż nic nie słyszał, aby geodeta miasta miała wulgarnie odzywać się do pracowników, używać wobec nich obraźliwego słownictwa bądź pozwalać sobie na niestosowne uwagi.
- Faktem jest jednak, że część urzędników, przesłuchiwanych przez komisję, stwierdziła, iż pracuje się im niekomfortowo - mówi Jerzy Zając. - Ale sprawa na pewno nie jest jednoznaczna. Inne osoby nie potwierdzają tych doniesień. Jedna z nich od razu wyszła z posiedzenia komisji, stwierdzając, że plotkami i głupotami nie będzie się zajmować.

Cały artykuł publikujemy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dnia 12 czerwca 2014 r. Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

s.szadurski@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
byly pracownik

W ciapkowie mobbing zawsze był... pani kierownik bardzo pokazywala jak kogos nie lubi

F
Farmer John

•"Bunt w Platformie. „Naszym liderom pomyliła się demokracja z dyktaturą” – twierdzą, odchodzą”
•"Zarząd PO rozmawia o głosowaniu”
•"Kamiński: „Zgłaszam się na świadka w procesie przeciwko Kaliszowi. On kłamie i manipuluje”
•"Wolelibyśmy, żeby jednak minister spraw zagranicznych nie deklarował bezsilności”
•"Szokujące statystyki z Wysp. Każdego dnia Polacy są ofiarami ataków ze względu na narodowość”
•"Jaruzel umknął sprawiedliwości, no trudno, ale Kiszczakowi przepuścić nie wolno!”
•"PiS chce komisji ws. prywatyzacji Azotów”
•"Promocja Polski pod rządami PO: plakat, którego tłem jest gejowskie „bordello”
•"Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy trzecią siłą w PE. Legutko wiceprzewodniczącym Grupy”
•"Polacy mają problem ze spłatą kredytów”
•"Szczerski: To najwyższy czas na dymisję ekipy Tuska i powołanie rządu technicznego”
•"Rządzący zakładają masową emigrację młodych Polaków?”
•"Radwański: Kamiński byłby groźniejszy w sądzie”
•"Prezydent Komorowski dziękuję BOR za ochronę. Niestety, poprzedni prezydent podziękować nie może…”
•"Od pogrzebu Jaruzelskiego do willi Kwaśniewskiego wraz z małżonką. III RP uroczyście świętowała...”
•"Kaczyński...Dostęp konkurencyjnych sił do mediów musi być mniej więcej równy. Jeśli tak nie jest, to demokracji nie ma.”

d
dm

Mobbing stosuje sie wtedy kiedy pracownicy nie dziela sie z szefowa z zarobionych lapowek bo geodezja to branza w ktorej korzystne decyzje duzo kosztuja.........

N
Nairam

"Przepisy bardzo szczegółowo określają przesłanki, które muszą być spełnione, by móc mówić o mobbingu:

występowanie działań i zachowań dotyczących pracownika lub skierowanych przeciwko niemu;
oddziaływania polegają na nękaniu lub zastraszaniu;
działania są systematyczne i długotrwałe;
celem oddziaływania jest poniżenie lub ośmieszenie pracownika, odizolowanie go od współpracowników lub wyeliminowanie z zespołu;
w efekcie prowadzonych działań u pracownika występuje zaniżona ocena przydatności zawodowej, a także poczucie poniżenia czy ośmieszenia albo odizolowanie lub wyeliminowanie go z zespołu współpracowników.

Wszystkie wymienione wyżej elementy muszą zaistnieć łącznie - brak któregokolwiek z nich powoduje, że pracownik nie może domagać się roszczeń na podstawie przepisów mówiących o mobbingu."
Tak definiuje mobbing Wikipedia, warto z tym się zapoznać zanim się wyleje, nie kontrolowane ,emocje - tak jak to robi np.
"jk" pisząc: Wywalić szantrapę na zbity pysk

o
ola

Nie tylko w urzędzie miejskim... W gdyni mobing panoszy sie w liceach. Chodzi o mobing w stosunku do uczniów. Niech sprawdza II liceum. Ciekawy materiał...Trzeba przewietrzyc td szkolę. Uczeń to tez Człowiek i to wrazliwy. Poniżanie , szyderstwa na kazdej lekcji i to języka polskiego... Od czego sa prezydenci odpowiedzialni za szkolnictwo?

R
REALISTA

OD CZASU POwstania III RP MOBBING JEST POwszechny w calej Polsce , szczegolnie w prywatnych firmach , ociera sie czesto o niewolnictwo tak w placach , traktowaniu i zastraszaniu pracownikow zwolnieniami.TO III SWIAT.

c
cep

w schronisku dla psow

C
Ciekawski

Depresja czy moobing?

G
Gdynianin z wyboru

Budynek na zdjęciu się przewraca, a fotografia schodzi na psy.

j
jk

I nie ceregielić się z potworem. Po co w ogóle o tym pisać? Powinna zniknąć raz na zawsze, a pracy poszukać w chlewni czy ubojni. Tam może dawać upust swoim frustracjom i kompleksom.

Z
Zuza

Jeśli uważasz że mobbing jest fajny to nie wiesz o czym mówisz, widać że stoisz po drugiej stronie,może to ty jesteś mobberem. Bo człowiek mobbingowany bardzo często wpada w depresje,czuje się osobą drugiej kategorii,jego życie traci sens i często jest tak,że może posunąć się nawet do samobójstwa. Więc pisząc takie bzdury czasem trzeba,zejść na ziemię i popatrzeć na tych,którzy nie mieli tyle szczęścia co ty.

g
gość

Prezydent nic jej nie może zrobić. Jest protegowaną warszawki a nie prezydenta. Wystarczy prześledzić wcześniejszą karierę Pani. Ciekawe stwierdzenie redaktora że o rozpoczęciu prac komisji zdecydował dyrektor Zając po kilku tygodniowych skargach pracowników. O sprawie wiedział od zeszłego roku a dopiero jak sprawa zaczęła wypływać na zewnątrz próbuje ratować swój tyłek. Wcześniej sprawę bagatelizował i zamiatał pod dywan.

G
Gosia

To jest już moda i gdzie nie ma moobingu to nawet dziwne jest. W towarzystwie kobiety często chwalą się moobingiem i w ten sposób dowartościowują się, taka moda i tyle.

J
Jacek

przecież to protegowana Prezydenta Miasta, która ekspresowo awansowała, a teraz daje ludziom popalić.

L
Leon

To nie pierwszy i nie ostatni przypadek takich dzialan-pracownicy siedza cicho, a w innych urzedach i jednostkach dzieje sie tak samo!Przykre to:(

Dodaj ogłoszenie