Młodzieżowe mistrzostwa świata U-20. Francja pewnie ogrywa reprezentację Arabii Saudyjskiej na stadionie miejskim w Gdyni [zdjęcia]

Łukasz Kamasz
Francuzi pokonali Arabię Saudyjską 2:0 po golach Amine'a Gouiriego i Youssufa Fofany. Przemyslaw Swiderski

To pierwszy mecz obu reprezentacji na mistrzostwach w Polsce. Na stadionie w Gdyni pojawiło się ponad 6 tysięcy kibiców. Francuzi kontynuują serie bez przegranego meczu w tym roku. W meczu z Arabią zagrali bez jednej ze swoich największych gwiazd – Albana Lafonta, który został we Włoszech, pomagając Fiorentinie utrzymać się w Serie A. Do zespołu dołączy dopiero w poniedziałek.

Trójkolorowi przeważali od początku spotkania. W 12 minucie na środku boiska sfaulowany został Boubakary Soumare. Sędzia spotkania Fernado Rapallini, po skorzystaniu z VARu ukarał Faraja Al.-Ghashayana czerwoną kartką. Uraz reprezentanta Francji okazał się tak poważny, że w 18 minucie opuścił boisku stadionu w Gdyni w towarzystwie sztabu medycznego. W jego miejsce wszedł zawodnik Strasburga Youssouf Fofana. Francuzi pierwszy celny strzał oddali w 28 minucie, kiedy to próbą zza pola karnego popisał się Dan-Axel Zagadou - kapitan reprezentacji Francji oraz gracz Borussii Dortmund. Kolejny raz Les Bleus zagrozili bramce Arabii Saudyjskiej 12 minut przed końcem pierwszej połowy. Amine Gouiri podał prostopadle do Moussy Diaby’ego, lecz ten uderzył tuż obok słupka.

Fizycznie Francuzi dominowali nad grającym w 10 zespołem z Półwyspu Arabskiego. Przełożyło się to na pierwszą w tym spotkaniu bramkę. Po dośrodkowaniu w pole karne, piłkę przyjął Gourini, następnie podał ją Fofanie, który pewnie wykorzystał sytuację, dając Francuzom prowadzenie. Do pierwszej połowy sędzia doliczył 3 minuty, do ataku ruszyli osłabieni czerwoną kartką gracze z zachodniej Azji. W ostatniej minucie doliczonego czasu gry, po kontrataku groźnie uderzał Khalid Al-Ammar, jednak strzał po fantastycznej interwencji obronił bramkarz Trójkolorowych - Illan Meslier. Po pierwszej połowie widać było zdecydowaną przewagę Francuzów - kontrolowali przebieg spotkania, spokojnie konstruowali kolejne akcje, mieli też zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki.

Obaj trenerzy na początku drugiej połowy spotkania zdecydowali się na zmiany. W drużynie znad Sekwany boisko opuścił Adli, za niego wszedł Alioui. Natomiast grę dla Arabii zakończył Al-Shanqiti, którego na boisku zastąpił Al-Qahtani. Druga część meczu rozpoczęła się od zagrożenia w polu karnym Francuzów, jednak ponownie czujny był Meslier. Kolejny groźny kontratak zespołu z Azji został nieprzepisowo zatrzymany przez Nabila Alioui’ego, który za przewinienie ukarany został żółtą kartką. Ponownie Francuzi musieli ratować się faulem w 56 minucie, kiedy to w identycznej sytuacji żółtą kartką ukarany został Basila. Jednak były to tylko pojedyncze akcje, w których reprezentacja Arabii wykorzystywała brak powrotu do obrony Trójkolorowych. Francuzi składnie budowali swoje akcje, jednak pod bramką przeciwnika mogli mówić o sporym pechu. W 75 minucie obronę Saudów zdołał przełamać Gouiri pięknym strzałem po podaniu Alioui’ego. Parę minut później padł kolejny gol dla Francji, jednak tym razem nie został on uznany – napastnik był na pozycji spalonej. Ostatnie minuty to spokojnia gra Francuzów, najwyraźniej zadowolonych prowadzeniem.

Francja – Arabia Saudyjska 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Youssouf Fofana (43), 2:0 Amine Gouiri (75)

Francja: Meslier – Kamara, Zagadou, Loiodce, Adli (46 Alioui) – Cuisance (80 Pintor), Gouiri, Diaby, Cozza - Basila Soumare (18 Fofana)

Arabia Saudyjska: Al-Shammari – Abdulhamid, Al-Dawsari, Al-Tambakti, Al-Ghamdi - Al-Alammar(78 Al-Brikan), Al-Ghannam(77 Al-Beshe), Al-Shanqiti (48 Al-Qahtani), Al.- Ghashayan 12 min. czerwona kartka - Al-Zahrani – Mahnashi

Sędziował: Fernado Rapallini (Argentyna)