Młodzież z Pruszcza w Stutthofie
- Tutaj w latach 1939 - 1945 funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof - przypomina Tomasz Jagielski, nauczyciel historii i autor książek historycznych o regionie. - Działał przez ponad 2077 dni, a przez jego bramy przewinęło się ponad 110 tysięcy więźniów. Ponad połowa zginęła w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania czy niedożywienia. Jego komendant często na porannych apelach wspominał, że jedyna droga do wolności prowadzi przez kominy krematorium.
CZYTAJ TAKŻE: Geograficzne wędrówki uczniów pruszczańskiego ZSO
Ta żywa lekcja historii z czasów niemieckiej okupacji wywarła duże wrażenie na młodych ludziach. Liczne pytania, chwile zadumy i refleksji pozwoliły na poznanie okropieństw czasów ostatniej wojny.
- W tym roku będziemy obchodzić 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Warto pamiętać o tej rocznicy i o ludziach, którzy musieli żyć lub zginąć podczas tego strasznego okresu - dodaje nauczyciel.
Uczestnikami wycieczki byli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim, Niepublicznej Szkoły Branżowej I Stopnia w Pruszczu Gdańskim oraz Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie. Dla nich wyjazd na Mierzeję Wiślaną był okazją pogłębiania wiedzy historycznej oraz wypoczynku. Młodzież odwiedziła bowiem także Stegnę nadmorski kurort słynący z doskonałych plaż i urokliwych zakątków.
CZYTAJ TAKŻE: Mały Ignaś z Cedrów Wielkich potrzebuje wsparcia. Tak można mu pomóc
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?