Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z ambicjami zdaje egzamin dojrzałości

Maciej Wajer, Marek Adamkowicz
W piątek 23 abiturientów przystąpi do matury z języka kaszubskiego. To o kilku więcej niż w roku ubiegłym

Liczba osób zdających maturę z kaszubskiego to swego rodzaju probierz, pokazujący zainteresowanie językiem regionalnym wśród młodzieży. Tym razem chęć zdawania matury zgłosiły 23 osoby (nie tylko z województwa pomorskiego), czyli o kilka więcej niż w roku ubiegłym, jednak do rekordu z 2012 r., gdy egzamin zdawało 41 abiturientów, jeszcze trochę brakuje. Ważne jednak, że za decyzją o przystąpieniu do egzaminy tłumaczą świadomym wyborem.

- Przez trzy lata uczyłam się języka kaszubskiego i wybierając maturę z tego przedmiotu postanowiłam sprawdzić swoją wiedzę. Tak było na początku. Kiedy jednak powtarzałam przerobiony w szkole materiał, zgłębiałam historię oraz kulturę Kaszub, doszłam do wniosku, że są to przecież moje korzenie. Pomyślałam, że skoro jestem Polką i zdaję maturę z języka polskiego, to jako mieszkanka Kaszub, muszę też spróbować swoich sił na egzaminie z języka kaszubskiego - mówi Malwina Laska z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wybickiego w Kościerzynie. - Miejsce, w którym mieszkam, jest mocno związane z moją rodziną, przodkami, przypomina o moim pochodzeniu i mojej tożsamości, więc był to kolejny argument przemawiający za tym, by zdawać maturę z kaszubskiego. Języka uczyłam się tylko trzy lata, więc trochę obawiam się tłumaczeń, ale myślę, że wszystko będzie dobrze.

Pełna nadziei jest też Dominika Barton, również uczennica kościerskiego Jedynki.
- Matura z języka kaszubskiego jest dla mnie formą sprawdzenia wiedzy, którą zdobyłam w czasie nauki w liceum - przyznaje. - Ponadto jestem Kaszubką, więc w pewnym sensie zdawanie matury z tego przedmiotu jest moim obowiązkiem. Wydaje mi się, że jestem dość dobrze przygotowana do egzaminu. Przeanalizowałam wszystkie lektury, dlatego jestem w miarę spokojna. Nie sądzę, by na maturze pojawiło się coś, co może mnie zaskoczyć.

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie deklaracje zdawania matury z języka kaszubskiego wpłynęły do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w Gdańsku, Warszawie, Łodzi i Krakowie. Najwięcej, bo 19 uczniów, podejdzie do egzaminu pisemnego w województwie pomorskim - po 6 w Kościerzynie i Brusach, po 2 w Przodkowie i Pucku, i po jednej osobie w Gdyni, Wejherowie i Kartuzach.

Do egzaminu ustnego języka kaszubskiego, który odbył się 9 maja, przystąpiło 8 uczniów - z Kościerzyny (5 osób), Brus (2 osoby), Kartuz (1 osoba) i Gdyni (1 osoba).

Warto pamiętać, że język kaszubski znajduje się w grupie przedmiotów do wyboru.

- Wyniki z egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego nie mają wpływu na zdawalność matury, natomiast mogą one mieć znaczenie dla osób wybierających się na studia na Uniwersytecie Gdańskim, a dokładnie na nowo powstały kierunek - etnofilologię kaszubską, gdzie fakt zdawania matury z języka kaszubskiego ma być dodatkowo punktowany podczas naboru - wyjaśnia Lucyna Radzimińska, specjalista ds. oświaty w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki