Młodzież Wszechpolska wystawiła Adamowiczowi akt zgonu. Rzeczniczka prezydenta: - To forma pogróżki

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Młodzież Wszechpolska wystawia "akty zgonu politycznego" 11 politykom. Jeden z nich dotyczy Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Narodowcom nie podoba się deklaracja prezydentów miast "o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji". - To skandaliczne i haniebne. Wystawianie aktów zgonu to forma pogróżki i jako taka nie powinna pozostać bez odzewu służb państwowych - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Adamowicza.

Młodzież Wszechpolska swoją akcję nazywa politycznym happeningiem. Działacze wystawili symboliczne "akty zgonów politycznych" 11 prezydentom polskich miast, w tym Pawłowi Adamowiczowi.

- Oprócz wystawionych przez nas aktów zgonu politycznego, na sobotę planowane są pikiety, w całym kraju, również w Gdańsku, przed Radą Miasta - mówi Mateusz Pławski, rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej. Dodaje, że na pikietach narodowcy zaprezentują "klepsydry polityczne". - Jest to symboliczny happening polityczny i to pewien wyraz artystyczny, który miał bić po oczach - stwierdza Pławski, nawiązując do pojawiających się głosów na temat kontrowersji, które "akty zgonu politycznego" wywołały. - Chcemy w ten sposób pokazać zdecydowany sprzeciw przeciwko zapowiedziom przyjmowania imigrantów przez samorządowców z 11 miast, w tym z Gdańska. I to jest sprzeciw nie tylko naszego środowiska, ale i społeczeństwa, bo badania opinii publicznej pokazują, że Polacy są przeciwni ich przyjmowaniu do Polski. Skoro więc ci politycy występują przeciwko społeczeństwu, mamy nadzieję, że w najbliższych wyborach samorządowych wyborcy pokażą im czerwoną kartkę.

Czytaj również: Pikieta przeciwko dyskryminacji i faszyzmowi w Tczewie zakończyła się bójką [ZDJĘCIA, WIDEO]
O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli miasta.

- Deklaracja jaką 30 czerwca podpisali prezydenci 11 miast mówi o współdziałaniu poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. W deklaracji, słowo uchodźca pada tylko raz i to w odniesieniu do Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych. Treść dokumentu dotyczy wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami i dzieleniem się wiedzą , jeżeli chodzi o integrację migrantów. I to migrantów, którzy już w Polsce są - podkreśla Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Gdańska.

Przeczytaj treść deklaracji podpisanej 30 czerwca 2017 r. przez prezydentów 11 miast

- Nie ma co się oszukiwać, od pewnego czasu Polska jako kraj zasobniejszy ekonomicznie staje się celem przyjazdu pracowników ze Wschodu, na przykład z Ukrainy - dodaje Skorupka-Kaczmarek. - Polscy pracodawcy potrzebują pracowników, a oni z kolei chcą tu nie tylko pracować ale wielu z nich chce tu pozostać i to też są imigranci. Za nimi muszą nadążyć prozaiczne rzeczy, procedury w urzędach, czasem szkołach, pomoc prawna i wiele wiele innych którymi trzeba zająć się z perspektywy samorządów. To co dzieje się dziś wokół tematyki uchodźczej to "zarządzanie strachem" dla osiągnięcia politycznych korzyści i ma niewiele wspólnego z prawdą - podkreśla.

Rzeczniczka prezydenta Gdańska: - To co dzieje się dziś wokół tematyki uchodźczej to "zarządzanie strachem" dla osiągnięcia politycznych korzyści i ma niewiele wspólnego z prawdą.

Sprawę skomentował również prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Na swoim facebookowym profilu napisał:

- Zarządzanie strachem sprowadza się już nie tylko do straszenia nas siejącymi pogrom wśród Europejczyków dzikimi hordami uchodźców, ale do wystawienia tzw. „parszywej jedenastce” politycznych aktów zgonu. Rzekomo umarliśmy, bo zdecydowaliśmy powiedzieć głośno o tym, że migranci są już w Polsce i że powinniśmy pomiędzy miastami wymieniać się doświadczeniami i współdziałać - napisał w poście. - Moim „wielbicielom” spod sztandarów nacjonalizmu dedykuję słowa Marka Twaina „Pogłoska o mojej śmierci była przesadzona”

Prezydent Adamowicz: Moim „wielbicielom” spod sztandarów nacjonalizmu dedykuję słowa Marka Twaina „Pogłoska o mojej śmierci była przesadzona”.

Wiadomo, że sprawą "aktu zgonu politycznego", który wystawiono także m.in. prezydentowi Wrocławia, Rafałowi Dutkiewiczowi interesują się funkcjonariusze policji. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy tamtejszej Komendy Wojewódzkiej Policji informuje, że dolnośląska policja zabezpieczyła materiały opublikowane przez Młodzież Wszechpolską. - Wszystkie dowody przekazaliśmy prokuraturze, która oceni teraz, czy opublikowane „akty zgonu” nie są elementem mowy nienawiści – mówi Paweł Petrykowski.

Rzecznik prasowy KWP we Wrocławiu: - Wszystkie dowody przekazaliśmy prokuraturze, która oceni teraz, czy opublikowane „akty zgonu” nie są elementem mowy nienawiści.

szymon.zieba@polskapress.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgosia

A ja - osoba narodowości polskiej - nie życzę sobie, aby w moim imieniu wypowiadała się jakaś grupa, organizacja (MW), której do tego nie upoważniłam! - Szanowny Panie Mateuszu Pławski...

W
Waldi

Uważam że Gdyby takie rzeczy były Traktowanie poważnie i karane jak np. Hejt w Internecie czy właśnie wystawianie zgonów Prezydentom Miast przez młodzież wszechpolską to uważam że do tej Tragedii w Gdańsku mogło by nie dojść i pan Prezydent Gdańska nie zginął by z rąk szaleńcza nie uważam że młodzież wszechpolska odpowiada bezpośrednio za atak i śmierć Pana Prezydenta Gdańska ale uważam że ten człowiek zaatakował pana prezydenta bo słyszał to podjudzanie niektórych polityków i ludzi i myślę że to z tego wynikła ta tragedia w Gdańsku z udziałem Pana Prezydenta Musimy skończyć z wszelką mową nienawiści i z wszelkim hejtem a jeżeli już takie rzeczy będą się działy bo jednocześnie zdaje sobie sprawę że fizycznie ich się nie wyeliminuje wszystkich tu Policja i sądy powinny karać takich ludzi którzy hejtują lub nawołują do nienawiści naprawdę koniec z tym może śmierć Prezydenta Gdańska będzie w końcu impulsem do powiedzenia stop Hejtowi i Nienawiści.

K
Krizzz

Zdelegalizować tą zasra....ą młodzież wszechpolską i ONR. Im prędzej tym lepiej

c
cep

Jak mowil Petru glowa psuje sie od gory

U
UN

Nie chcemy miec w gdansku paryza....

A
Adam

.

R
Rumcajs

Jaki wrażliwy , a kto capa ( z najwyższej kasty ) , rozpasał w Gdańsku i za czyje pieniądze ?

Z
Zbigniew

Który home, właśnie. Trudność decyzji.

a
anty upa i anty PiS

Ta deklaracja to jest qstwo.Chcą kanibali i obcinaczy głów muslemskich,to niech jadą do nich.Jedynie prezydent Katowic zachował klasę i zachował się jak należy.

N
Nu ja,a co?

Pawełku- oddaj mieszkania z powrotem. Bo tobie wolno było te mieszkania kupować w taki sposób, a innym- nie! Właśnie- bo innym- nie. Twoje urzédnicy z lokalówki dyskryminują osoby starsze. Za twoim przyzwoleniem. A może za twoim cichym prikazem. Dobrze te narodowcy robiá! Dopiekło mi te całe twoje PO w Gdańsku.

G
Gdańsk

Adamowicz go home!!

K
Krol KiK

Pozostaje postawic kropke nad i. Wyrok wydany i nie pojdziemy z nim do wojta, ani nie wyegzekwuje go komornik.

w
wywalić peoswkiego ambera

Mają odwagę publicznie pokazać co myślą mieszkańcy o Adamowiczu ! Ci co mówią o bojówkach co powiedzą na namawianie i straszenie firm przetargami przed wyborami ? Jak kali kraść to dobrze ale jak kalemu to żle !

g
gdanszczanin

Mają odwagę publicznie pokazać co myślą mieszkańcy o Adamowiczu ! Ci co mówią o bojówkach co powiedzą na namawianie i straszenie firm przetargami przed wyborami ? Jak kali kraść to dobrze ale jak kalemu to żle !

w
wesoly romek z zoliborza

zylem za komuny gdzie bylo tak jak teraz za was, przetrzymalismy kacapy komune i kacapie ruski
dalismy rade i damy z wami kacapami.

Dodaj ogłoszenie