Młodzi piłkarze mają szansę na rozwój w Pruszczu Gdańskim. "Kształtujemy cechy motoryczne i zdolności piłkarskie" [wideo, zdjęcia]

Akcja specjalna Piłkarska przyszłość z LOTOSEM

Wideo

Zobacz galerię (31 zdjęć)
Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM umożliwia rozwój młodym sportowcom, którzy marzą o tym, by znaleźć się wśród najlepszych piłkarzy w Polsce i na świecie. Dzięki wsparciu klubów w mniejszych miejscowościach, każde dziecko ma szansę spełnić swoje marzenia.

Inauguracja Programu odbyła się w Bytowie w 2012 roku. Wtedy do projektu włączono klub U-2 Bytów. Aktualnie z Programem współpracuje aż 17 klubów. Większość, bo 13 z nich, mieści się w województwie pomorskim, a pozostałe dwa, w województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. W tym roku projekt rozszerzył się na Południe kraju. Zostały do niego włączone dwa kolejne kluby - z Jasła na Podkarpaciu i Czechowic-Dziedzic na Śląsku.

W ramach Piłkarskiej Przyszłości z LOTOSEM, co roku organizowany jest turniej LOTOS Junior Cup. Pierwsze takie rozgrywki zorganizowane zostały w 2013 roku. Podczas turnieju 12-latkowie z drużyn PPzL rywalizują o zwycięstwo. Mecz finałowy ma być zwieńczeniem całorocznej pracy zawodników i trenerów. W tym roku turniej LOTOS Junior Cup odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca o godzinie 10:00, na Stadionie Energa Gdańsk.

- Dzięki Programowi, chłopcy przede wszystkim mogą się rozwijać, ponieważ już sama obecność marki LOTOS jako partnera w świecie piłkarskim, świadczy o wysokiej jakość zespołu. Organizowane są kadry, gdzie najlepsi zawodnicy z drużyny mogą się sprawdzić we wspólnych zmaganiach - mówi Sławomir Ficek, koordynator GTS Pruszcz Gdański. - Turniej LOTOS Junior Cup w rocznikach 2007 organizowany jest, aby drużyny należące do Programu miały możliwość spotkać się i rywalizować na najwyższym poziomie w tej kategorii wiekowej.

Najzdolniejsi zawodnicy mogą liczyć na stypendium ufundowane przez Grupę LOTOS. Pierwsze stypendium zostało przyznane w 2013 roku. Do tej pory stypendia przyznano około 1300 osobom. Od pięciu lat najzdolniejsi młodzi piłkarze uczestniczą także w darmowym letnim obozie piłkarskim. Co roku na obozy wyjeżdża 60 chłopców.

Szkoleniem w programie Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM obecnie objętych jest ponad 3000 dzieci. Zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Poziom umiejętności jest zróżnicowany - od amatorów, po dzieci, które już mają doświadczenie w piłce nożnej. Każdy z klubów otrzymuje kilkaset sztuk różnego sprzętu sportowego i treningowego, m.in. koszulki treningowe, stroje meczowe, dresy, getry, piłki, pachołki, bramki.

- Na treningach kształtujemy cechy motoryczne i zdolności piłkarskie zawodników, które odpowiadają za dany rocznik. Na przykład w roczniku 2003/2004 stawiamy na dużą liczbę gier, rozwój mentalny - dodaje trener GTS Pruszcz Gdański. - Największym marzeniem każdego z młodych piłkarzy jest awans do najlepszych polskich i zagranicznych klubów. Wielu z nich gra już kilka lat, a ich cel przybliża się wraz z uczestnictwem w Programie.

Czytaj także

- Trenuję już 8 lat. Zainteresowałem się piłką nożną, ponieważ mój tata był trenerem. Zawsze z nim jeździłem na treningi i zaciekawił mnie ten sport. Bardzo lubię Messiego, bo jest to najlepszy piłkarz na świecie. Dobry piłkarz musi umieć grać zespołowo, walczyć do końca, a także musi umieć wygrywać i przegrywać - mówi Filip, uczestnik Programu.

- Zacząłem kopać piłkę na boisku obok mojego bloku, kiedy miałem cztery lata. Bardzo chciałem się zapisać do klubu. Miałem kolegów, którzy grali w klubie, więc zdecydowałem się przyjść na trening. Tak się potoczyło, że trenuję do dzisiaj, czyli już blisko 10 lat - dodaje Jan, inny uczestnik Programu. - Chciałbym w przyszłości zostać zawodowym piłkarzem. Teraz jestem w szkole sportowej i chciałbym kontynuować karierę w profesjonalnym klubie.

CZYTAJ TAKŻE: Regularne treningi to droga do kariery. "Jaguar jest otwarty na wszystkie dzieci"

Swoją przygodę z piłką nożną może rozpocząć każdy, kto się nią interesuje i marzy o tym, by być jednym z najlepszych piłkarzy. Aby zacząć trenować, wystarczy przyjść na zajęcia.

- Na trening do naszego klubu może przyjść każdy i bardzo do tego zachęcam. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że chłopcy grają u nas już kilka lat i zawodnik, który chciałby wstąpić w nasze szeregi, musi mieć jakieś zaplecze piłkarskie - podsumowuje Sławomir Ficek.

Dodaj ogłoszenie