Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi na rynku pracy mają wyjątkowo trudno. Niełatwo im o etat czy staż. Choć na Pomorzu szuka ich m.in. branża turystyczna

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. pexels.com
Pandemia diametralnie zmieniła sytuację na rynku pracy. Jej skutki okazały się dotkliwe także dla pracowników poniżej 25 roku życia. Przedstawiciele tzw. „pokolenia Z” doświadczają mniejszej dostępności ofert pracy oraz staży i praktyk, co utrudnia im start w karierze – wynika z ogólnopolskich analiz. Co ciekawe, nie widać tego aż tak na Pomorzu - aktualnie młodych pracowników poszukuje m.in. branża turystyczna.

Najmłodsi pracownicy mocno odczuli skutki pandemii. Częściej tracili zatrudnienie wskutek wdrażanych obostrzeń i decyzji biznesowych firm walczących o przetrwanie w najtrudniejszym okresie. Absolwenci kończący edukację w czasie pandemii mieli również mniej możliwości zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Staże i praktyki odbywały się w ograniczonym wymiarze, podobnie jak wydarzenia umożliwiające nawiązywanie cennych zawodowych kontaktów. Tak wynika z ogólnopolskich analiz rynku pracy.

Jest trudniej niż przed pandemią – mówią młodzi

Powyższe obserwacje znajdują odzwierciedlenie w sondażu internetowym firmy Hays, zajmującej się doradztwem personalnym. Badanie przeprowadzono w całym kraju na grupie ponad 700 respondentów poniżej 25 roku życia. Wyniki pokazują, że aż 66 proc. młodych pracowników zgadza się z tezą, iż ich sytuacja jest obecnie trudniejsza niż przed pandemią. Kolejne 22 proc. nie dostrzega wpływu pandemii na swoje perspektywy zawodowe, a jedynie dla 12 proc. obecne warunki są bardziej sprzyjające niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Warto dodać, że według danych Eurostatu z marca 2021 stopa bezrobocia wśród Polaków poniżej 25 roku życia wynosiła 13,9 proc. Dla porównania – w Niemczech było to 6 proc.

Dlaczego sytuacja „pokolenia Z” w czasie pandemii tak wygląda?

– W okresie dynamicznych zmian, trudności natury finansowej i konieczności dopasowania strategii zatrudnienia do bieżących wyzwań, pracodawcy mieli tendencję do stawiania na ekspertów, posiadających cenną wiedzę i umiejętności. Osoby, które miały najmniejsze doświadczenie niestety często bezpośrednio doświadczały konsekwencji cięcia kosztów zatrudnienia. Podobny trend obserwowaliśmy w prowadzonych procesach rekrutacyjnych. Firmy częściej niż przed pandemią poszukiwały osób doświadczonych – specjalistów i ekspertów. Na rynku pojawiało się z kolei mniej ofert dla osób dopiero rozpoczynających karierę – tłumaczy Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland.

Gastronomia i turystyka znów szukają pracowników

Innym aspektem, warunkującym zawodową sytuację młodych osób, są sektory rynku, w których poszukują pracy. Pierwsze zawodowe doświadczenia często zdobywają w handlu detalicznym, obsłudze klienta, gastronomii, turystyce i kulturze, które – jak z czasem się okazało – najbardziej ucierpiały podczas pandemii. Na Pomorzu jednak pracownicy turystyki i gastronomii znowu zaczynają być intensywnie poszukiwani.

- Pomorze szykuje się do sezonu turystycznego. Ludzie młodzi potrzebni są w hotelach, pensjonatach, w gastronomii. W obsłudze ruchu turystycznego potrzebni są nie tylko kelnerzy czy recepcjoniści, ale np. informatycy, firmy dostawcze czy np. firmy remontowe. Dostaję sygnały od pracodawców z tych branż, że mają problem z pozyskaniem młodych pracowników – mówi Zbigniew Canowiecki, szef Pracodawców Pomorza, organizacji, która zrzesza przedsiębiorców z całego województwa.

Jak oczarować pracodawcę?

Z kolei w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER zapytaliśmy o radę dla tych, którzy wciąż rozglądają się za pracą. Czym mogą ująć potencjalnego pracodawcę?
- Bardzo ważna jest ambicja. Młodzi ludzie często wysoko stawiają poprzeczkę i angażują się w zadania, gdy są one ciekawe i absorbujące. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej młodzi powinni wykazać, że niejednokrotnie dają więcej zaangażowania, niż się od nich oczekuje – mówi Agnieszka Pyrzanowska, przedstawicielka Inkubatora STARTER. Dodaje, że dziś młodzi szukają swojego miejsca zawodowego głównie w międzynarodowych korporacjach lub dużych ogólnopolskich organizacjach, ale również w start-upach.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki