Młodzi mechanicy z Wejherowa i Czarnej Wody odebrali w Gdańsku dyplomy od Konsul Generalnej Niemiec

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
mat. prasowe
Dyplomy i upominki oraz wiele słów wsparcia na rozpoczętej właśnie drodze zawodowej otrzymali uczniowie klas patronackich firm Steico i Zoeller Tech. Dzięki swojemu programowi kształcenia nie będą mogli narzekać na brak pracy, a jeśli zechcą szukać jej za zachodnią granicą - nie trzeba będzie walczyć o uznanie ich dyplomów.

Naukę rozpoczęli przed trzema laty. Kilkunastu uczniów z Wejherowa i Czarnej Wody, uczęszczając do szkoły zdobywali jednocześnie pierwsze doświadczenia zawodowe, pracując u największych pracodawców w regionie, firmach Steico (zajmującej się produkcją materiałów izolacyjnych) i Zoeller Tech (dostarczającej rozwiązań dla przedsiębiorstw komunalnych).

Dodatkowo kadra instruktorska i nauczyciele kształcili ich według unikatowego programu zawierającego elementy przejęte z niemieckich rozporządzeń. Dzięki temu w bieżącym roku mogli podejść do egzaminów, organizowanych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, w niemieckich zawodach Holzmechaniker (mechanik operator maszyn do produkcji drzewnej) i Konstruktionsmechaniker (mechanik konstrukcji).

W 2016 roku oba przedsiębiorstwa, we współpracy z kuratorium, wdrożyły nowatorski, dualny system kształcenia, gwarantujący absolwentom atrakcyjną pracę po ukończeniu nauki. W przypadku podjęcia jej za zachodnią granicą nie będą musieli starać się już o uznanie ich polskiego dyplomu.

Dualny system kształcenia zakłada trzy dni nauki w szkole i dwa dni praktyki w zakładach Steico i Zoeller Tech. Podczas praktyk młodzież ma szansę na poznanie wszystkich aspektów swojego przyszłego zawodu i sprawdzenie się w nich.

Projektowi klas otoczonych opieką przez niemieckie przedsiębiorstwa działające w Polsce patronuje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec. Elitarnemu gronu, któremu udało się pomyślnie zdać egzaminy Konsul Generalny Niemiec Cornelia Pieper wręczyła dyplomy i upominki. Przełamując stereotypy, na naukę w klasie o profilu stolarskim w Czarnej Wodzie zdecydowała się jedna dziewczyna - Agnieszka Borowiak. Jak się okazuje udało jej się przetrzeć szlak innym kobietom, bowiem jak zapowiedziano podczas spotkania, w kolejnym roczniku będziemy mogli spodziewać się większej ilości specjalistek w tych męskich zawodach.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

... otrzymali uczniowie klas patronackich firm Steico i Zoeller Tech.

W roku 1944 (czerwiec, Warszawa) absolwenci Szkoły Technicznej (Wawelberga), podobnie zostali zanektowani (aresztowani), i wywiezieni (natychmiast) "na roboty" do III-ciej Rzeszy. To budzi skojarzenia, n`est pas !!!!.

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie