Młodzi mechanicy z Wejherowa i Czarnej Wody odebrali w Gdańsku dyplomy od Konsul Generalnej Niemiec

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
mat. prasowe
Dyplomy i upominki oraz wiele słów wsparcia na rozpoczętej właśnie drodze zawodowej otrzymali uczniowie klas patronackich firm Steico i Zoeller Tech. Dzięki swojemu programowi kształcenia nie będą mogli narzekać na brak pracy, a jeśli zechcą szukać jej za zachodnią granicą - nie trzeba będzie walczyć o uznanie ich dyplomów.

Naukę rozpoczęli przed trzema laty. Kilkunastu uczniów z Wejherowa i Czarnej Wody, uczęszczając do szkoły zdobywali jednocześnie pierwsze doświadczenia zawodowe, pracując u największych pracodawców w regionie, firmach Steico (zajmującej się produkcją materiałów izolacyjnych) i Zoeller Tech (dostarczającej rozwiązań dla przedsiębiorstw komunalnych).

Czytaj także

Dodatkowo kadra instruktorska i nauczyciele kształcili ich według unikatowego programu zawierającego elementy przejęte z niemieckich rozporządzeń. Dzięki temu w bieżącym roku mogli podejść do egzaminów, organizowanych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, w niemieckich zawodach Holzmechaniker (mechanik operator maszyn do produkcji drzewnej) i Konstruktionsmechaniker (mechanik konstrukcji).

W 2016 roku oba przedsiębiorstwa, we współpracy z kuratorium, wdrożyły nowatorski, dualny system kształcenia, gwarantujący absolwentom atrakcyjną pracę po ukończeniu nauki. W przypadku podjęcia jej za zachodnią granicą nie będą musieli starać się już o uznanie ich polskiego dyplomu.

Czytaj także

Dualny system kształcenia zakłada trzy dni nauki w szkole i dwa dni praktyki w zakładach Steico i Zoeller Tech. Podczas praktyk młodzież ma szansę na poznanie wszystkich aspektów swojego przyszłego zawodu i sprawdzenie się w nich.

Czytaj także

Projektowi klas otoczonych opieką przez niemieckie przedsiębiorstwa działające w Polsce patronuje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec. Elitarnemu gronu, któremu udało się pomyślnie zdać egzaminy Konsul Generalny Niemiec Cornelia Pieper wręczyła dyplomy i upominki. Przełamując stereotypy, na naukę w klasie o profilu stolarskim w Czarnej Wodzie zdecydowała się jedna dziewczyna - Agnieszka Borowiak. Jak się okazuje udało jej się przetrzeć szlak innym kobietom, bowiem jak zapowiedziano podczas spotkania, w kolejnym roczniku będziemy mogli spodziewać się większej ilości specjalistek w tych męskich zawodach.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

... otrzymali uczniowie klas patronackich firm Steico i Zoeller Tech.

W roku 1944 (czerwiec, Warszawa) absolwenci Szkoły Technicznej (Wawelberga), podobnie zostali zanektowani (aresztowani), i wywiezieni (natychmiast) "na roboty" do III-ciej Rzeszy. To budzi skojarzenia, n`est pas !!!!.

Dodaj ogłoszenie