reklama

Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

Materiał informacyjny Orange Zaktualizowano 
Młodzi Polacy nie znają umiaru w korzystaniu z nowych technologii, a na pomoc opiekunów nie mogą liczyć – wynika z raportu Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Jak pomóc rodzicom w odnalezieniu się w meandrach nowych technologii, by mogli wesprzeć swoje dzieci w racjonalnym korzystaniu z internetu?

"Z wielką mocą, rodzi się wielka odpowiedzialność” - ten kultowy cytat z filmu „Spider-Man”, znakomicie oddaje wyzwanie jakie stoi dziś przed użytkownikami nowoczesnych technologii. Mamy do nich praktycznie nieograniczony dostęp, oferują ogrom możliwości, ale by służyły one ludziom, trzeba do nich podchodzić z dużą dawką odpowiedzialności.

Najmłodsi Polacy potrafią się nimi posługiwać niezwykle biegle. Badania „Młodzi Cyfrowi”, realizowane przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg, pokazuje jednak, że młodzi ludzie nie umieją kontrolować swoich interakcji z wirtualnym światem. Co więcej, często nie mogą w tym zakresie liczyć na pomoc dorosłych.

Dr Maciej Dębski, prezes Fundacji Dbam o Mój Z@sięg wyjaśnia, że obecnie trzeba zapomnieć o „ślepym podziale na życie online i offline”. - Młodzi cyfrowi bardzo często nawet nie zdają sobie sprawy, kiedy są w sieci, a kiedy są poza siecią. 10 proc. młodzieży mówi, że de facto cały czas korzysta z internetu, a powyżej 7 godz. 25 proc. z nich – mówił Dębski, dodając, że to internet przywiązuje dzieci do smartfonów. Zauważalne jest to zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych.

Jak podkreśla ekspert, co 5. Nastolatek czuje się uzależniony od samrtfona, co potwierdzają badania. - 19 proc. młodzieży osiąga wręcz ekstremalne, patologiczne wyniki w naszej skali fonoholizmu. Kolejne 20 proc. również osiąga wyniki wyższe niż średnia - mówił.

Rozmowy z uczniami pokazują, że według nich ich rodzice nie mają pojęcia, co młodzi Polacy robią w sieci. - Musimy położyć nacisk na podnoszenie kompetencji cyfrowych rodziców, żeby oni nie bali się używać nowych technologii wspólnie z dziećmi – tłumaczy dr Dębski. - Ale potrzeba jeszcze czegoś o wiele ważniejszego. Powinni nabywać zwykłe miękkie kompetencje rodzicielskie, jak np. przytulanie, spędzanie z dzieckiem czasu wolnego, rozmowa. Wszyscy dzisiaj wiemy, że problem nadużywania technologii przez dzieci rozpoczyna się wtedy, gdy jedynym dostępnym dla dziecka światem jest świat cyfrowy – dodał ekspert.

Wtóruje mu dr Dariusz Cupiał, założyciel Inicjatywy Tato.Net. Podkreślił, że rozmowa z dzieckiem na temat używania nowych technologii jest kluczowa, zwłaszcza w epoce „fake news”. - Trzeba w sobie i w dzieciach budzić czujność. Wierzę, że będziemy mogli wyposażyć ojców w nową wiedzę, w nowe postawy i nowe narzędzia – mówił.

Owe narzędzia udostępniają firmy technologiczne m.in. Orange Polska. - Nowe technologie dają nam ogromną moc, ale także niosą ze sobą ogromna odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność ciąży zwłaszcza na rodzicach (…) Orange także stara się rodziców w tym wspierać, nie tylko z przyczyn altruistycznych, ale uważamy, że to będzie dobre dla naszego biznesu, jeżeli będziemy mieć świadomych i odpowiedzialnie korzystających z nowych technologii użytkowników – mówił prezes Orange Polska Jean - François Fallacher.

Jak podkreślił, sieć działa w tym zakresie poprzez Fundację Orange. - Edukujemy młodzież i nauczycieli w szkołach, wspieramy system oświaty w tym, jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii. Mamy także narzędzia dla rodziców w postaci różnych aplikacji, których sensem nie jest to, by dzieciom ograniczyć dostęp, żeby je śledzić, czy karać, ale to, by móc monitorować, co robią w sieci – stwierdził Fallacher.

Na uruchomionym niedawno portalu Razem w sieci: www.orange.pl/razemwsieci rodzice znajdą masę praktycznych materiałów, które pomogą im m.in. wybrać odpowiedni moment na pierwszy telefon, ustalić z dzieckiem zasady korzystania z sieci, określić ile czasu mogą spędzać w internecie oraz wyłapać ryzykowne sytuacje online i pomóc w poradzeniu sobie z nimi.

Co może zawierać rodzinny kontrakt na bezpieczne korzystanie z technologii?

• Wspólnie ustalcie limity czasu spędzanego przed ekranami w poszczególnych dniach.
• Wybierzcie z jakiego typu stron czy gier dziecko może korzystać, aby były dostosowane do jego wieku. Porozmawiaj z dzieckiem, dlaczego niektórych treści warto unikać.
• Dbaj o zabezpieczenia np. program antywirusowy czy zapora sieciowa. Zależnie od wieku dziecka warto przemyśleć stosowanie kontroli rodzicielskiej
• Umówcie się, że gdy dziecko natychmiast powie wam jak tylko przestraszy się czy za-wstydzi się czegoś w internecie. Wysłuchaj, nie oceniaj i daj dziecku wsparcie.
• O prywatność dzieci dbają też rodzice. Każdorazowo konsultuj z dzieckiem, czy możesz jego zdjęcia zamieścić na portalu społecznościowym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie