Młody rolnik 2021 - kiedy nabór ARiMR? Gospodarze czekają na premie z PROW 2014-2020

Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/Franz26
"Wiecie coś o naborze dla młodych rolników? Kiedy będzie w 2021 roku?", dopytują się nawzajem producenci rolni. Harmonogram PROW przewiduje, że ARiMR będzie przyjmowała wnioski już wczesną wiosną. Sprawdziliśmy, ilu rolników do tej pory skorzystało z takiej pomocy.

Nabór wniosków o premie dla młodych rolników w 2021 roku jest planowany w marcu, tak wynika z harmonogramu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Premie dla młodych rolników - ile rolników złożyło już wnioski?

Poprzedni nabór agencja przeprowadziła między 3 czerwca a 17 sierpnia 2020. Wówczas w całej Polsce rolnicy złożyli 5096 wniosków na kwotę 764 400 000,00 zł. Od początku realizacji programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach dotychczasowych naborów wniosków z działania 6.1 w skali kraju złożono 29 408 wniosków obejmujących kwotę kwotę 3 550 350 000,00 zł.

W Kujawsko-Pomorskim Oddziale Regionalnym złożono 2 227 wniosków na kwotę 271 400 000,00 zł, w tym w 2020 roku 412 wniosków na kwotę 61 800 000,00 zł.

Zobacz wideo: "Zwierzęta gospodarskie w Polsce. Tyle w ARiMR zgłosili ich rolnicy". I czytaj dalej pod filem

Kto może dostać premię dla młodego rolnika z ARiMR?

Jednym z warunków złożenia wniosku jest wiek - w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy osoba fizyczna ubiegająca się o wsparcie jest pełnoletnia i ma nie więcej niż 40 lat.

Ważne są również posiadane kwalifikacje zawodowe, które wynikają posiadanego wykształcenia albo wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie. Jeśli składając wniosek, młody rolnik nie posiada kwalifikacji, zobowiązuje się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

To też może Cię zainteresować

Wysokość premii wynosi 150 tys. zł, jest wypłacana w 2 ratach: 80% (120 tys.) + 20% (30 tys.). Pomoc w tym zakresie przyznaje się na dane gospodarstwo tylko raz.

Premia dla młodych rolników 2021 - na co można ją wydać?

Pomoc jest przyznawana, jeżeli w gospodarstwie, którego rozwoju dotyczy biznesplan, planuje się prowadzenie działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego lub reprodukcyjnego, produkcji warzywniczej, roślin ozdobnych lub grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowli i produkcji materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych lub produkcji zwierzęcej typu przemysłowo-fermowego, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb.

To też może Cię zainteresować

Premia w całości musi zostać przeznaczona na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, w tym inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 70% kwoty pomocy.

Inwestycje w środki trwałe:

  • nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
  • mogą dotyczyć zakupu wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia;
  • w przypadku inwestycji budowlanej, może być uwzględniona inwestycja, która będzie położona na gruntach stanowiących własność wnioskodawcy lub beneficjenta, przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Do tej pory nie pojawił się projekt, który wprowadzałby zmiany w zasadach naboru, więc prawdopodobnie pozostanie on na dotychczasowych zasadach. Będzie informować, gdy ARiMR ogłosi dokładny termin naboru wniosków o premie dla młodych rolników.

Wideo

Materiał oryginalny: Młody rolnik 2021 - kiedy nabór ARiMR? Gospodarze czekają na premie z PROW 2014-2020 - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie