Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody Las powstał w Malborku 76 lat temu [ZDJĘCIA]. "Wypełniamy testament bohaterów"

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Mija kolejna rocznica utworzenia polskiej tajnej organizacji Młody Las, która działała na terenie Prus w czasie II wojny światowej. Członkowie stowarzyszenia, młodzież, seniorzy i przedstawiciele lokalnych władz złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Ratuszu Staromiejskim w Malborku.

- My dzisiaj tą uroczystością wypełniamy testament bohaterów Młodego Lasu - mówił Kazimierz Cybulski, były prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Związek Polaków Młody Las, przed Ratuszem Staromiejskim.

Piwnice tego budynku w okresie drugiej wojny światowej były miejscem kaźni między innymi członków Młodego Lasu. Tajna organizacja została utworzona 5 maja 1941 r. w Malborku z inicjatywy Aleksandra Wiśniewskiego ps. "Ali", Narcyza Kozłowskiego ps. "Szary", Antoniego Janowicza ps. "Ksiądz" i Romana Dzierzbickiego ps. "Kłos".
- Ratusz ma szczególne miejsce w historii Młodego Lasu. Organizacja powstała 5 maja, ślubowanie było składane 15 czerwca 1941 roku w Wielkim Refektarzu na zamku malborskim, ale w Ratuszu odbywała się męka Polaków, wśród nich byli członkowie Młodego Lasu - przypomniał Kazimierz Cybulski.

Do tajnego związku należała młodzież polska wywieziona przez Niemców na Powiśle i Żuławy. Jego struktury istniały wśród przymusowo zatrudnionych w zakładach i gospodarstwach rolnych w rejonie Malborka, Kałdowa, Nowego Stawu, Waplewa, Starego Pola, Brodnicy. Ogółem liczyła ponad 30 członków oraz większą liczbę sympatyków i niezaprzysiężonych. Prowadziła głównie działalność służącą krzewieniu patriotyzmu, umacnianiu wiary katolickiej, samopomoc, propagandę (gazetka "Młody Las" z informacjami z nasłuchu radiowego i odezwami) i tajną oświatę wśród polskiej młodzieży wywożonej do Prus Wschodnich.

Pamięć o bohaterach tamtego czasu kultywuje dziś stowarzyszenie o tej samej nazwie. Uczestnicy poniedziałkowej uroczystości, zanim złożyli kwiaty, wysłuchali odczytanego wspomnienia Narcyza Kozłowskiego, który opisał czas spędzony w hitlerowskim więzieniu działającym w Ratuszu w okresie drugiej wojny światowej. Przypomina o tym również pamiątkowa tablica na budynku, ufundowana w 1984 roku przez przewodników PTTK z wygrawerowanymi słowami autorstwa "Szarego" (które są też fragmentem hymnu Młodego Lasu):

"Szumi las, młody las,
choć nie widać, choć nie słychać,
ale rośnie wkoło nas.
Młody las. Polski las."

Uroczystość przed Ratuszem wpisała się też w tegoroczne Wiosenne Dni Seniora w Malborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki