reklama

Młode Miasto w Gdańsku. Podpisano umowę z pracownią, która opracuje koncepcję zabudowy Stoczni Cesarskiej

opr. MP
Młode Miasto w Gdańsku materiały prasowe
Wybrano pracownię która opracuje koncepcję zabudowy Stoczni Cesarskiej. Belgijscy właściciele tego terenu - firmy Re-Vive i Alides poinformowały, że ogłoszony w maju zeszłego roku konkurs architektoniczny wygrała pracownia Hennig Larsen z Kopenhagi. Umowa została podpisana 15 marca 2018 r., podczas targów nieruchomości MIPIM we francuskim Cannes.

Jak poinformowali inwestorzy projekt Henning Larsen, który powstał we współpracy z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska, przekonał jury konkursowe bardzo starannym i szczegółowym podejściem – zarówno na poziomie poszczególnych budynków i przestrzeni publicznych, jak i innych elementów historycznych. W ocenie jury taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną.

Zobacz też: Szykuje się wizja Młodego Miasta
- Zespół Henning Larsen dokonał bardzo starannej analizy terenu – zarówno na skalę miejską, jak i w istotnych szczegółach. Pozwoli nam to w pełni docenić bogatą historię tego miejsca – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska

Zwycięski projekt uzyskał również rekomendację komisji ds. jakości, która stanowiła ciało doradcze dla jury. W jej skład weszli doświadczeni urbaniści, architekci, organizacja społeczna oraz eksperci rynkowi.

- Nie była to łatwa decyzja, ponieważ końcowe projekty prezentowały bardzo wysoki poziom. Każdy z nich reprezentował nieco inne podejście projektowe, a we wszystkich z nich możliwe było zidentyfikowanie różnych pozytywów. W tym przypadku nasza rekomendacja została udzielona tej, która oferowała najbardziej żywe i różnorodne środowisko miejskie - mówi prof. Piotr Lorens, przewodniczący komisji ds. jakości.

Zobacz wizualizacje stoczni i projektów, które zwycięzca robił w innych miastach Europy:

Co powstanie na terenie Stoczni Cesarskiej?

Przypominamy, że na terenie Stoczni Cesarskiej dzięki omawianej inwestycji powstać ma ok. 3,5 tys. mieszkań, a także przestrzenie biurowe, punkty handlowe (np. targ żywności), miejsca wypoczynku (np. nadbrzeżna promenada), hotele czy instytucje kulturalne (np. muzeum sztuki współczesnej).

- Doceniamy perspektywę użytkownika, którą przyjął zespół Henning Larsen, optymalizując koncepcję widoków na rzekę, poprawiając mikroklimat i proponując sieć elastycznie dostosowujących się do charakteru miejsca przestrzeni publicznych - mówi Paweł Mrozek z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, jeden członków Komisji ds. Jakości.

- Koncepcja zabudowy uosabia naszą wizję rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Z niecierpliwością czekamy na nadchodzące miesiące, w których nasze plany zostaną dopracowane w ścisłej współpracy z organami ochrony konserwatorskiej – dodaje Gerard Schuurman.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
anon

Zabiją klimat tego miejsca, który jeszcze w ostatnich latach umocnił się przez Ulicę Elektryków, 100cznie czy Protokulturę, postawią drogie lofty i jeszcze droższe knajpy. Będzie drugi Garnizon, a miejsce miało potencjał na naprawdę porządną kulturalno-imprezową miejscówkę na miarę tych zachodnioeuropejskich.

J
Jeremi

Rozwalili najsłynniejszy polski zakład Stocznię Gdańską w 3πzdu i teraz zabudowują Stocznię Cesarską

Dodaj ogłoszenie