Nasza Loteria

Mistrzostwa świata w RS:X 2021. Piotr Myszka i Zofia Klepacka w kluczowym sprawdzianie przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Piotr Myszka
Piotr Myszka Polski Związek Żeglarski
Mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie RS:X Kadyks 2021. Pięcioro polski windsurferów od piątku, 23 kwietnia rywalizować będzie w hiszpańskim Kadyksie w mistrzostwach świata olimpijskiej klasy RS:X. Dla Piotr Myszki (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Zofii Klepackiej (Legia Warszawa) to ważny test formy przed lipcowymi igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

Żeglarskie mistrzostwa świata w Kadyksie 2021

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio nastąpi pożegnanie z klasą RS:X. W programie igrzyskach w Paryżu windsurferzy ścigać się będą już na klasie iQFoil. To istotna zmiana, która zwiastuje przeniesienie sił na nową żeglarską specjalność. Z tej sposobności skorzystali już ci, którzy chcą lepiej przygotować się w nowych warunkach. Mistrzostwa świata w klasie RS:X w Kadyksie są zapewne jednymi z ostatnich tak mocno obsadzonych regat. W Hiszpanii ścigać się będą ci, którzy chcą liczyć się w walce o podium w Tokio. Ścigać się będą najlepsi z najlepszych, a zabraknie tylko żeglarzy z Chin i Hong Kongu. Poziom sportowy powinien więc być wyjątkowo wysoki.

Na starcie mistrzostw świata w klasie RS:X 2021 stanie 45 windsurferów z 21 krajów, a flota kobieca liczyć będzie 30 zawodniczek z 18 państw. Polskę reprezentować będą Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski), Karolina Lipińska (Regatowa Reprezentacja Szczecina) oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski). W zakończonych pięć tygodniu wcześniej mistrzostwach Europy w portugalskiej Vilamourze Zofia Klepacka wywalczyła brązowy medal, natomiast Piotr Myszka był czwarty, a Radosław Furmański piąty.

- Cele mam niezmienne, chcę w Kadyksie powalczyć o medal. Poziom jest bardzo wysoki, ale nie tylko z tego powodu będą to wymagające i trudne regaty. Prognozy zapowiadają silne wiatry, więc z pewnością będzie się działo i będzie to dobra okazja by sprawdzić siebie i sprzęt w trudnych warunkach. Przed nami 12 wyścigów plus podwójnie punktowany wyścig medalowy dla najlepszej dziesiątki – mówi Piotr Myszka.

- W tym roku wszystko podporządkowane jest igrzyskom olimpijskim i na tą imprezę szykujemy szczyt formy. Dotyczy to zwłaszcza Zosi Klepackiej. Mistrzostwa świata to jednak impreza o randze oczywistej i nikt nie traktuje jej ulgowo. Dobrze przepracowaliśmy okres przygotowawczy, dziewczyny są zdrowe, do pełni sił po kontuzji, która wyeliminowała ją z mistrzostw Europy wraca już Karolina Lipińska. Na miejscu robiliśmy też testy na koronawirusa, na szczęście negatywne. Akwen w Kadyksie jest trochę inny niż w akwen olimpijski w Enoshimie, tutaj jest trochę bardziej płasko, ale zobaczymy jak będzie na wodzie, bo zapowiadają się silne wiatry. Sprzęt też jest optymalnie dobrany, zatem czekamy na pierwsze wyścigi – mówi Cezariusz Piórczyk, trener kadry narodowej kobiet w klasie RS:X.

od 7 lat
Wideo

Nowe inwestycje w Rypińskim Centrum Sportu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki