Mistrzostwa świata siatkarek 2022. Polska awansowała do ćwierćfinału! Promocję uzyskała... już w trakcie długiego meczu z Niemkami

Mecz siatkarek Polska - Niemcy zamykający drugą część mistrzostw świata 8.10.2022 volleyballworld.com
W trakcie drugiego seta meczu Polska - Niemcy w łódzkiej Atlas Arenie biało-czerwone dowiedziały się od spikera, że awansowały do ćwierćfinału mistrzostw świata. Stało się tak dzięki... pomocy Kanady, która ograła Dominikanę i zamknęła tym samym jej szanse. W sobotę, 8 października 2022 niewiadomą było, czy nasze zawodniczki poprawią swoją pozycję. Niestety, to się nie udało i w ćwierćfinale nasz zespół trafi na piekielnie mocną Serbię.

Mecz siatkarek Polska - Niemcy w hali w Łodzi 8.10.2022

Po dwóch zwycięstwach z rzędu, nad Amerykankami 3:0 i Kanadyjkami 3:2, nasze siatkarki w sobotę, 8 października 2022 roku wyszły na mecz, aby postawić kropkę nad "i" z Niemkami. Układ pozostałych wyników w innych spotkaniach grupy F decydował o tym, że nasze zachodnie sąsiadki grały tylko o honor (i punkty rankingowe FIVB), a biało-czerwone o trzecie miejsce w stawce. To było kluczowe także w kontekście ewentualnych rywalek w ćwierćfinale.

Dodatkowo, już w końcówce drugiego seta meczu Polska - Niemcy jasne się stało, że biało-czerwone bez względu na wynik zameldują się w ćwierćfinale mistrzostw świata 2022. To zasługa niesamowicie walecznych Kanadyjek, które w równoległym spotkaniu w drugiej łódzkiej hali (Sport Arena) pokonały 3:2 Dominikanki. Wszystko zostało więc w rękach Polek. Pokonanie Niemek za trzy punkty dawało trzecie miejsce w grupie. Wygrana nawet po tie-breaku już takiej korzyści nie przynosiła, bo nie było już możliwości przesunięcia się kosztem Turcji.

To było kolejne widowisko obfitujące w uniesienia i dołki. Polki zaczęły dobrze, co jest częstym obrazkiem na tym turnieju. Niestety, rozluźnione siatkarki pod wodzą Vitala Heynena nie chciały nic ułatwiać. Kluczowy był czwarty set, w końcówce którego nasze zawodniczki miały dwie piłki meczowe. Niemki zachowały więcej zimnej krwi i doprowadziły do tie-breaka.

Mecze ćwierćfinałowe zaplanowane zostały na wtorek, 11 października 2022 roku. Polki zagrają o godz. 20.30 w hali w Gliwicach. Biało-czerwone trafiły na Serbki, które do tej pory na mistrzostwach globu straciły... dwa sety.

Polska - Niemcy 3:2 (26:24, 20:25, 25:18, 26:28, 15:10)

Polska: Wołosz 3, Witkowska 2, Górecka 6, Różański 18, Stysiak 32, Korneluk 17, Stenzel (libero) oraz Gałkowska, Wenerska, Szlagowska 1, Alagierska-Szczepaniak 9, Fedusio

Niemcy: Kästner 1, Weitzel 10, Janiska 17, Alsmeier 18, Orthmann 26, Schölzel 9, Pogany (libero) oraz Strubbe, Stigrot, Glaab, Emonts 2, Hippe, Drewniok 1

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani