Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Euro 2012 to zagrożenie dla nastolatków

Jacek Wierciński
Przyszłoroczne mistrzostwa oznaczają dużą szansę dla miast organizatorów, ale nie zapominajmy o ich ciemnej stronie - ostrzegają organizatorzy akcji "Nie przegraj". Ta ciemna strona to wykorzystywanie seksualne nieletnich, któremu duże imprezy sprzyjają.

- Naszym celem jest ochrona dzieci i młodzieży przed komercyjnym wykorzystaniem seksualnym i handlem ludźmi, a z drugiej strony informowanie potencjalnych sprawców przestępstw, osób które będą przyjeżdżały do Polski, jak wygląda nasze prawo - wyjaśnia Lucyna Kicińska, koordynatorka akcji z Fundacji Dzieci Niczyje. Dodaje, że problemem są różnice w prawie dotyczące na przykład wieku, kiedy z młodym człowiekiem można nawiązać stosunki seksualne i nieświadomość tych różnic u zamierzających odwiedzić nasz kraj kibiców.

Czytaj także: Gdańsk: Konferencja naukowa "Euro 2012 - wróć zdrowy". Czy wirus HIV jest zagrożeniem podczas mistrzostw?

Akcja prowadzona we wszystkich miastach gospodarzach Euro 2012 i dodatkowo w Rzeszowie, stolicy województwa Podkarpackiego, które graniczy z Ukrainą.

- Skierowana jest do nauczycieli, którzy dostaną specjalne scenariusze zajęć uświadamiających sposób działania sprawców komercyjnego wykorzystywania seksualnego nieletnich, mówiących na przykład o stosowanych przez nich technikach - tłumaczy Kicińska. Dodaje, że kampania dotyczyć będzie także informowania przyjezdnych kibiców, mogących nie znać polskiego prawa dotyczącego0 podejmowania kontaktów seksualnych z osobami niepełnoletnimi.

- W tej dziedzinie prawo różni się nawet w krajach ościennych, w Niemczech czy na Ukrainie - podkreśla Kicińska.

Organizatorzy podkreślają, że komercyjne wykorzystywanie seksualne to temat ważny nie tylko w kontekście nadchodzących mistrzostw. Dowodem na to, że problem jest poważny są badania przeprowadzone w Polsce i na Ukrainie w okresie od maja do sierpnia 2011.

WSZYSTKO NA TEMAT EURO 2012 w GDAŃSKU

48 proc. polskiej młodzieży uważa, że prostytucja motywowana chęcią posiadania modnych ubrań, kosmetyków lub gadżetów to realny problem dotyczący wielu osób.

37 proc. uważa podobnie na temat prostytucji wynikającej z braku podstawowych środków do życia
Z badań wynika także, że Polacy nie mają świadomości prawa obowiązującego w obszarze prostytucji dziecięcej.

Wielki konkurs Dziennika Bałtyckiego. WYGRAJ Mieszkanie za czytanie!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki