Miś Uszatek ma wreszcie wyjść z aresztu

  Miś Uszatek ma wreszcie wyjść z aresztu

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jest szansa, że Miś Uszatek wyjdzie po dwóch latach z aresztu.
  W Sądzie Okręgowym w Koszalinie odbyła się w czwartek kolejna rozprawa o prawa autorskie, związane z wykorzystywaniem wizerunku misia. Sprawa trwa już dwa lata - od momentu jej rozpoczęcia nie można wykorzystywać publicznie wizerunku misia. Wczoraj jednak strony doszły do wstępnego porozumienia. Teraz mają dwa tygodnie na zawarcie ugody. Jeżeli pogodzą się, to w ciągu najbliższego miesiąca Uszatek wróci na sklepowe półki.


  Zdaniem spadkobierców Czesława Janczarskiego, autora drukowanej wersji bajki o misiu z klapniętym uszkiem, właściciele fabryki Kolor Plusz z Koszalina produkują maskotkę bezprawnie. Ci są jednak innego zdania.

  - Licencję na wizerunek Misia Uszatka kupiliśmy od spadkobierców Zbigniewa Rychlickiego, twórcy, który przygotował lalkę na potrzeby bajki - mówi Maciej Raczkowski, współwłaściciel firmy. - Nie interesują nas żadne książkowe sposoby prezentowania misia. Chcemy produkować jedynie maskotkę. Dlatego dziwi nas postawa spadkobierców autora bajek drukowanych. Dla nas jedna sprawa z drugą nie ma nic wspólnego.

  Podczas wczorajszego posiedzenia strony wstępnie zgodziły się na pozasądową ugodę.
  - Nie mogę zdradzić szczegółów umowy, ale wstępnie każda ze stron przyjęła warunki ugody - mówi Kamil Sośnicki, pełnomocnik właścicieli firmy Kolor Plusz. - Teraz zostały nam tylko do omówienia niektóre kwestie techniczne.

  Z rozprawy zadowolona jest również rodzina Janczarskiego.

  - Ugoda to najlepsze rozwiązanie tego sporu - mówi Rafał Tołwiński, pełnomocnik prawny rodziny. - Wiem, że każda ze stron na tym zyska.

  Właściciele firmy Kolor Plusz nie ukrywają nadziei na to, że całe zamieszanie z Misiem Uszatkiem wpłynie pozytywnie na promocję lalki. Wcześniej Uszatka można było kupić w sklepie za ok. 120 zł. Właściciele firmy zapewniają, że cena dużo się nie zmieni. Niestety, nie będzie można kupić misia ubranego w uniform więzienny. Firma wyprodukowała tylko jeden taki egzemplarz i po zakończeniu sprawy sądowej trafi on do archiwum.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo