Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miód - właściwości zdrowotne i odżywcze. To prawdziwy dar natury. Sprawdź, jaki miód jest dla ciebie najlepszy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pixabay.com
Miód to jeden z darów natury. O jego korzyściach dla zdrowia rozpisują się podręczniki. Ma nie tylko witaminy, ale i składniki mineralne. Istnieje wiele rodzajów miodów i każdy z nich ma różne właściwości, dlatego warto wybrać odpowiedni dla siebie. A możliwości jest sporo. Co powiecie na miód akacjowy, czy lipowy?

Miód to prawdziwy dar natury. Ma zastosowanie na wielu płaszczyznach. Jest ceniony w kuchni, ale także ma fantastyczne właściwości dla urody. Są w nim zawarte m.in. witaminy z grupy B, witamina C, a także składniki mineralne takie jak potas, żelazo, cynk, magnez. Miody dostarczają także ważnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym, których rola polega na neutralizowaniu wolnych rodników, których nadmiar jest przyczyną stanów zapalnych.

Warto podkreślić, że miód miodowi nierówny, choć wszystkie mają wspaniałe właściwości. Miody nektarowe należą do najpopularniejszych w Polsce miodów. Są niedrogie i występują w bardzo wielu odmianach. Taka różnorodność daje całą gamę możliwości konsumentom, którzy zwyczajnie mają w czym wybierać.

Miód to skarbnica składników o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwutleniającym i wzmacniającym, ale należy pamiętać, że sam miód nie wyleczy poważnych schorzeń, a działa wspomagająco.

Sprawdź, jakie właściwości mają miody

Miód mniszkowy – ekskluzywny miód majowy
Pomimo ogromnej popularności mniszka lekarskiego, miód z jego kwiatów znany jest wąskiemu gronu konsumentów. Ma żółto-pomarańczowy kolor, a w smaku jest bardzo słodki.
Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Pomaga łagodzić nadkwaśność żołądka, dlatego warto polecać go osobom z nadżerkami i wrzodami. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, gdyż zwiększa wydzielanie soków i enzymów trawiennych.

Miód wielokwiatowy – klasyka smaku
Miód tysiąca kwiatów produkowany jest z nektaru leśnych i łąkowych kwiatów rozmaitych odmian. W zależności od czasu zbioru, może mieć inny smak i barwę. Klasyk wśród miodów sprawdzi się w roli oryginalnego prezentu ponieważ to najpopularniejszy rodzaj miodu w Polsce. Stanowi idealny dodatek do herbaty, nadaje się na kanapkę lub do dosładzania deserów. Warto spożywać go, aby wzmocnić naturalną odporność organizmu dzieci, dorosłych i osób starszych.

Miód rzepakowy – gęsty i kremowy
Rzepakowy miód produkowany jest z nektaru żółtych kwiatów na przełomie kwietnia i maja. To najszybciej krystalizujący miód. Ma lekko mdły smak, który jednak zyskuje wielu amatorów. Miód rzepakowy warto polecić osobom z nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą naczyń krwionośnych, a także zmagającym się z innymi chorobami najważniejszego mięśnia w organizmie człowieka – serca.

Miód akacjowy – uniwersalny w kuchni
Jeśli nie wiesz, jaki miód będzie dla ciebie odpowiedni – zdecyduj się na akacjowy. To uniwersalny miód o łagodnym smaku i zapachu, produkowany z nektaru robinii akacjowej. Miód akacjowy ma bardzo płynną, lejącą się konsystencję. Miodu nie należy dodawać do gorących napojów, ponieważ traci swoje cenne właściwości. Miód akacjowy z łatwością rozpuszcza się w ciepłej, ale nie gorącej herbacie, a także chłodnej wodzie lub lemoniadzie. Pomaga się odprężyć, nabrać sił i zrelaksować. Będzie dobrym wyborem podczas przeziębień i zakażeń górnych dróg oddechowych.

Miód lipowy – wyrazisty i aromatyczny
To miód uznawany przez konsumentów za najsmaczniejszy. Wyróżnia go intensywny aromat kwiatów lipy, a także lekko ostry, pikantny smak, który w połączeniu z naturalną słodyczą miodu tworzy ciekawą kompozycję dla kubków smakowych. Wykorzystywany jest do produkcji miodów pitnych, czyli tradycyjnych napojów alkoholowych, które powstają w wyniku fermentacji brzeczki miodowej (miód rozpuszczony w wodzie w odpowiednich proporcjach).

Miód gryczany – pomaga leczyć rany
Miód gryczany produkowany jest z nektaru kwiatów gryki. Ma ciemną barwę, dlatego nie sposób pomylić go z innymi. Wyróżnia się także charakterystycznym, ostrym smakiem. W porównaniu z innymi polskimi miodami, miód gryczany jest bogatym źródłem żelaza, magnezu oraz witaminy C. Odróżnia się bardzo silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi i bakteriostatycznymi. Ze względu na zasobność rutyny i witaminy C, wzmacnia kruche naczynia krwionośne, a także wspomaga gojenie się siniaków i ran.

Miód malinowy – poprawia apetyt u niejadków
Malinowy miód jest bardzo wyjątkowy, gdyż okres kwitnienia kwiatów malin i jeżyn w ciągu roku jest bardzo krótki. Miód ten wyróżnia bardzo intensywny smak słodki z delikatną malinową nutą aromatyczną, co sprawia, że dzieci go uwielbiają. Działa napotnie, rozgrzewająco, przeciwgorączkowo i antyseptycznie. Miód malinowy wzmacnia apetyt u niejadków i wspomaga organizm podczas przeziębienia.

Miód manuka – miód leczniczy
Miód manuka w ostatnim czasie zyskał na popularności. W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że jego wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne są porównywalne do ciemnych miodów polskich, takich jak gryczany czy wrzosowy. Wyróżnia go jednak bardzo wysoka zawartość substancji o nazwie metyloglikosal (MGO), która działa przeciwbakteryjnie. W miodzie manuka znajduje się od 10 do 55 razy więcej MGO, niż w miodach polskich. Z tego powodu miód ten, w konkretnych dawkach, stosowany jest pomocniczo w trakcie przeziębienia i innych infekcjach układu oddechowego.

Miód wrzosowy – intensywny i wyjątkowy
Miód produkowany z kwiatów wrzosów zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych odmian miodu, swoją barwą, aromatem i smakiem. Stanowi odpowiedni wybór dla osób lubiących wyraźne w smaku i aromatyczne produkty. Zasobny jest we flawonoidy, takie jak d-glikozyd kempferolu, myrycetyna oraz luteonina, które nadają charakterystyczną barwę miodowi, a także pełnią rolę przeciwutleniaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki