Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany na liście leków refundowanych. Dobre wieści dla pacjentów ze szpiczakiem

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
123rf
Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało nową listę leków refundowanych. Na udogodnienia mogą liczyć między innymi pacjenci cierpiący na ostrą białaczkę limfoblastyczną czy raka płuca. Łącznie w dokumencie pojawiły się 63 nowe produkty.

Resort zdrowia po raz kolejny w tym roku wprowadza zmiany w liście refundacyjnej. Warto śledzić zmiany, ponieważ tylko ostatnie zestawienie wprowadziło podwyższenie dopłat pacjenta w przypadku 650 preparatów, przy jednoczesnym obniżeniu cen 365 farmaceutyków. Niekiedy chodzi o groszowe zmiany, czasem jednak różnica wynosi nawet kilkadziesiąt złotych. Aktualizacja listy to dobra wiadomość zwłaszcza dla pacjentów onkologicznych cierpiących na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego.

Na zaktualizowanej liście pojawiły się bowiem dwa preparaty, których rynkowe ceny były często nieosiągalne dla chorych. Teraz leki będą zdecydowanie bardziej dostępne w ramach programu „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego”.

- Zmiany na liście refundacyjnej to duży i oczekiwany krok naprzód, jeśli chodzi o zaopatrzenie naszych chorych w nowoczesne leczenie celowane. To przede wszystkim dobra wiadomość dla chorych cierpiących na szpiczaka plazmocytowego. Włączenie do refundacji dwóch aktywnych leków w przypadku rozwoju oporności na leczenie pierwszoliniowe lub nawrotu choroby daje szanse na ponowne uzyskanie odpowiedzi i znaczące wydłużenie czasu przeżycia - podkreślił prof. Jan Maciej Zaucha, ordynator Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK.

Z obniżonych cen skorzystają również chorzy na raka płuc.

- Nową opcję terapeutyczną zyskają również pacjenci włączeni do programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” - refundacją został objęty lek Alecensa w ramach pierwszej linii leczenia oraz po niepowodzeniu terapii kryzotynibem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zmiany dotyczą także innej grupy pacjentów hematologicznych, zakwalifikowanych do programu lekowego „Leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną”.

Łącznie na nowej liście znalazły się 63 produkty, z czego 46 preparatów zostało zakwalifikowanych w ramach list aptecznych, a siedem w przypadku katalogu chemioterapii.

Zawsze, kiedy bierzemy leki, powinniśmy uważać, a przeczytanie dokładnie dołączonej do nich ulotki powinno poprzedzać zażycie pierwszej dawki. Niestety, wielu z nas to ignoruje, a potem ponosimy tego konsekwencje. Interakcje leków z żywnością są coraz lepiej zbadane: okazuje się, że pewnych produktów żywnościowych powinniśmy unikać zarówno wtedy, gdy stosujemy niektóre leki na stałe, jak i wtedy, gdy używamy ich doraźnie. Zobacz, czego nie jeść, kiedy bierzesz leki!

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...

Nie wszystkie opinie zostały jednak uwzględnione w nowo obowiązującym dokumencie, o czym wspominaliśmy w tym tekście. Pacjenci cierpiący na rzadką chorobę Fabry’ego od lat walczą o refundowane leczenie. W pewnym momencie wydawało się, że jest szansa na zmiany. - Dwa miesiące temu, podczas spotkania z ministrem Miłkowskim, zostałem poinformowany, że nie ma środków na refundację, chyba że coś się zaoszczędzi z innej rzadkiej jednostki - powiedział Mirosław Zieliński, prezes Krajowego Forum na rzecz Terapii Chorób Rzadkich i dodał: - Interweniowaliśmy więc u producenta i rozwiązanie się znalazło: producent obniżył cenę leku na chorobę Gauchera, aby z tych oszczędności zrefundować leczenie Fabry’ego. Niestety, tak się nie stało. Komisja Ekonomiczna z niewiadomych nam powodów odrzuciła tę ofertę.

O zdrowiu piszemy także tutaj: STRONA ZDROWIA

Choroba Fabry’ego to niezwykle rzadka choroba genetyczna, która nieleczona prowadzi do wielonarządowych powikłań.

Resort zdrowia regularnie co dwa miesiące publikuje nowe wytyczne. Kolejna okazja na zmiany będzie we wrześniu tego roku.

WIDEO: Co zrobić jeśli GIF wycofuje leki z obrotu?

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki