Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin stwierdziła nieważność decyzji Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku pozwalających na budowę tzw. „koryta edukacyjnego” na Kanale Raduni. Jego fragment przebiega przez środek centrum handlowego Forum Gdańsk.

- Decyzje Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, pozwalające na zabudowę Kanału Raduni, rażąco naruszyły przepisy planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym Generalny Konserwator Zabytków stwierdził ich nieważność – podkreślają urzędnicy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inwestor Forum Gdańsk odmówił nam komentarza w tej sprawie.

- W tej chwili dokumenty są analizowane – usłyszeliśmy tylko od Aliny Geniusz-Siuchnińskiej, reprezentującej inwestora.

Również przedstawiciele miasta nie komentują ostatnich zawirowań.

- Nie odnosimy się do tej sprawy, ponieważ decyzje dotyczące ewentualnego odwołania się będzie podejmował inwestor – mówi nam Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.

Według Głównego Konserwatora Zabytków obie decyzje – pierwsza z października 2016 r. i druga z lutego 2018 r. – zostały wydane z rażącym naruszeniem przepisów obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Niedawno zakończyło się postępowanie w sprawie nałożenia kary administracyjnej na inwestora Forum Gdańsk za prowadzenie prac przy Kanale Raduni bez ważnego pozwolenia konserwatorskiego. Decyzja: pół miliona złotych, czyli maksymalna kwota za „świadome naruszenie prawa”.

Czytaj więcej na ten temat: Forum Gdańsk odwołało się od kary nałożonej przez wojewódzką konserwator zabytków

Według wojewódzkiej konserwator zabytków w Gdańsku inwestor niezgodnie z prawem prowadził prace przy przebudowie kanału. Jego fragment przebiega przez środek centrum handlowego. Inwestor go zabetonował, tłumacząc, że buduje „koryto edukacyjne”.

Forum Gdańsk kwestionuje decyzję wojewódzkiej konserwator zabytków.

Zobacz galerię

Kanał Raduni został wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku w 1981 r. Został objęty ochroną konserwatorską na całej długości (ok. 14 km) wraz z groblami, towarzyszącą zabudową i zielenią. Ponadto ochronę konserwatorską Kanału Raduni zapewniał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z czerwca 2005 r., który nakazywał zachowanie otwartego przebiegu Kanału Raduni, za wyjątkiem rejonu dawnego założenia tzw. Kunsztu Wodnego oraz Młyna Rakowego.

Zobacz też: Otwarcie Forum Gdańsk (26.05.2018)

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: