Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Kultury uchyliło zakaz wycinki drzew na Podwalu Staromiejskim w Gdańsku. Ma tam powstać parking podziemny [zdjęcia]

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zakaz wycinki drzew na Podwalu Staromiejskim uchylony
Zakaz wycinki drzew na Podwalu Staromiejskim uchylony Przemyslaw Swiderski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przychyliło się do odwołania od decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złożonego przez firmę Mota Engil. Inwestor ma wybudować w Gdańsku cztery parkingi wielopoziomowe (w tym trzy podziemne). Konserwator nie chciał wyrazić zgody na wycinkę drzew na Podwalu Staromiejskim, gdzie ma być jeden z czterech parkingów.

Parkingi ma wybudować Immo Park Gdańsk sp. z o.o., będąca częścią portugalskiej grupy Mota-Engil. Powstać mają łącznie 1202 miejsca parkingowe. Wartość inwestycji opiewa na sumę 166 282 602,47 zł brutto, z czego 41 613 539,98 zł dopłaci miasto. Władze miasta wydały zgodę na budowę parkingów w październiku 2018 roku. Na mocy umowy do końca września 2058 roku parkingami zarządzać będzie inwestor.

W grudniu Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, podjął decyzje istotne dla inwestycji. Na Długich Ogrodach zezwolił na przeprowadzenie badań archeologicznych, jednak nie wyraził zgody na badania Podwalu Przedmiejskim i Targu Węglowym. Nie zgodził się też na przeniesienie pomnika Tym co za polskość Gdańska i wycinkę drzew na Podwalu Staromiejskim.

Właśnie od tej decyzji udało się odwołać inwestorowi.

- My od samego początku uważaliśmy, że ta decyzja jest wydana niezgodnie z przepisami - mówi Ryszard Witkowski z firmy Mota Engil. - Zgodnie z decyzją ministerialną, sprawa będzie musiała być powtórnie rozpatrzona przez organ pierwszej instancji. Jestem ciekaw dalszych argumentów konserwatora. Będziemy czekać. Postępowanie będzie się toczyć, mam nadzieję, z poszanowaniem terminów i przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Mam nadzieję, że te parkingi dla Gdańska będziemy budować. Miasto też się z tego nie wycofuje. Nasza umowa z miastem jest ważna i chcemy ją realizować - dodaje przedstawiciel inwestora.

Do sprawy odniósł się przedstawiciel konserwatora wojewódzkiego.

- Decyzję konserwatora ministerstwo uchyliło głównie z powodów formalnych. Oczywiście merytorycznie nasze stanowisko w tej sprawie nie uległo zmianie i wydamy ponownie taką samą decyzję, ale już bez uchybień formalnych - informuje rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Marcin Tymiński.

W piątek, podczas zdalnej konferencji prasowej, do decyzji ministerstwa odniósł się Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za politykę inwestycyjną miasta. Przypomniał, że decyzja jest jedną z wielu, które zostały wydane w związku z realizacją inwestycji.

- Nasze stanowisko pozostaje niezmienne. Kształt tej inwestycji będzie wynikiem ostatecznych decyzji, które zostaną podjęte na poziomie postępowania środowiskowego oraz postępowania prowadzonego przez służby konserwatorskie. Do momentu, gdy się nie zakończą, nie możemy ustosunkować się, czy projekt będzie realizowany we wszystkich lokalizacjach, czy tylko w wybranych - powiedział Alan Aleksandrowicz.

Wobec budowy czterech parkingów przez firmę Mota Engil sceptyczne od początku jest Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, które przygotowywało również w tej sprawie inicjatywy uchwałodawcze.

- Według uzasadnienia tej decyzji jest ona podjęta przede wszystkim z przyczyn formalnych - mówi prezes FRAG-u Karol Spieglanin. - Jeżeli złożony przez inwestora wniosek był przygotowany z błędami i powinien zostać poprawiony to trudno z tym właściwie polemizować. Procedur należy przestrzegać nawet jeżeli nie do końca ich skutki nam pasują.

Mam nadzieję, że jest to tylko niewielka komplikacja i że Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyda ponownie decyzję zabraniającą wycięcia drzew - dodaje Spieglanin. - Pamiętajmy tylko, że wycięcie drzew to jeden z wielu, a nie jedyny element szkodliwości projektu budowy parkingu w tym miejscu. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że do poprawnego wniosku inwestor będzie musiał dołączyć decyzje władz miasta o zgodzie na wycinkę drzew. Nasze władze wielokrotnie wypowiadały się i na temat wsłuchiwania się w głos mieszkańców i na tematy związane z ochroną przyrody i klimatu. Ta decyzja będzie potwierdzeniem szczerości tych deklaracji - dodaje.

W listopadzie radni dzielnicy Śródmieście złożyli petycję w odpowiednich urzędach, w której sprzeciwiali się budowie parkingu na Podwalu Staromiejskim. Podpisało się pod nią ok. 600 osób.

We wrześniu na sesję Rady Miasta Gdańska trafiły dwa obywatelskie projekty uchwał, których celem były zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego na Podwalu Staromiejskim i Długich Ogrodach. Zostały jednak odesłane do komisji po zasięgnięcie opinii prawnej. Projekty uchwał przygotowało Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Wizualizacja nowych parkingów

Umowa na zaprojektowanie i budowę czterech parkingów kubatur...

Zakaz wycinki drzew na Podwalu Staromiejskim uchylony

Ministerstwo Kultury uchyliło zakaz wycinki drzew na Podwalu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki