Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na zarzuty posła Rutki: Dyrektor SAR spełnia wszystkie kryteria wymagane dla tego stanowiska

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Ministerstwo Infrastruktury odpiera zarzuty posła Marka Rutki. Według MI, obecny dyrektor Służby SAR spełnia wszystkie warunki, jakie nakłada ustawa na kandydatów na to stanowisko
Ministerstwo Infrastruktury odpiera zarzuty posła Marka Rutki. Według MI, obecny dyrektor Służby SAR spełnia wszystkie warunki, jakie nakłada ustawa na kandydatów na to stanowisko Archiwum Służba SAR
Ministerstwo Infrastruktury odpiera zarzuty posła Marka Rutki. Według MI, obecny dyrektor Służby SAR spełnia wszystkie warunki, jakie nakłada ustawa na kandydatów na to stanowisko. Wczoraj, w środę, 17 lutego, poseł Lewicy z Gdyni Marek Rutka złożył doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marka Gróbarczyka, wiceministra infrastruktury. Zdaniem Rutki, Gróbarczyk miał w ubiegłym roku, jako jeszcze szef ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (zlikwidowane zostało w czasie rekonstrukcji rządu), przekroczyć swoje uprawnienia przy powołaniu nowego dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na zarzuty posła Rutki ws. dyrektora SAR

Poseł Lewicy z Gdyni Marek Rutka w środę, 17 lutego złożył doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marka Gróbarczyka, wiceministra infrastruktury.

– Ustawa o bezpieczeństwie morskim stanowi jasno, jakie wymagania powinny zostać spełnione wobec dyrektora Służby SAR. Może nią zostać osoba posiadająca wyższe wykształcenie oraz wiedzę, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie z zakresu ratownictwa morskiego. Wszystkie te wymogi powinny być spełnione łącznie – napisał w doniesieniu do prokuratury Marek Rutka.

– Żadne dostępne informacje nie potwierdzają posiadania przez Sebastiana Kluskę doświadczenia zawodowego z zakresu ratownictwa morskiego. Znane jest jedynie doświadczenie zdobyte podczas służby w Państwowej Straży Pożarnej (jednostkach lądowych). Marek Gróbarczyk w akcie powołania dyrektora Służby SAR naruszył zatem jedną z przesłanek ustawy, co stanowi przekroczenie uprawnień.

Zaznaczmy, obecny dyrektor Służby SAR Sebastian Kluska został powołany na to stanowisko przez Marka Gróbarczyka 23 września 2020 roku. Wcześniej pełnił służbę w Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku (w stopniu st. ogniomistrza), jest komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie oraz wykładowcą w Katedrze Bezpieczeństwa Akademii Pomorskiej w Słupsku. Cytowany przez portal naszemiasto.pl tłumaczył:

„Z ramienia drugiej mojej pracy zajmowałem się problematyką SAR”.

O sprawę tę zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury. Rzecznik resortu Szymon Huptyś przyznał, że dyrektor SAR musi być wybrany „spośród kandydatów posiadających wyższe wykształcenie oraz wiedzę, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie z zakresu ratownictwa morskiego”.

Jednocześnie zaprzeczył, by Sebastian Kluska owych warunków nie spełniał.

– W dokumentacji dotyczącej powołania Pana Sebastiana Kluski znajdują się kopie dyplomów potwierdzających wykształcenie wyższe oraz kopie zaświadczeń i świadectw potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe i ukończenie specjalistycznych szkoleń w tym zakresie.

– Ponadto, Pan Sebastian Kluska posiada wieloletnie doświadczenie w akcjach ratowniczych na morzu, w tym akcjach prowadzonych przez Straż Pożarną wspólnie z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa, w czasie których pełnił funkcję kierującego działaniami. Akcje te dotyczyły zarówno poszukiwania i ratownictwa na morzu, jak i zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń morza – podkreśla rzecznik MI.

Pożar kutra z Darłowa na morzu

Pożar kutra z Darłowa na morzu. Załoga została ewakuowana [zdjęcia]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki