Ministerstwo dołoży się do odbudowy Mostu Tczewskiego?

Przemysław ZielińskiZaktualizowano 
Do Ministerstwa Infrastruktury ma trafić wniosek o dofinansowanie drugiego etapu odbudowy Mostu Tczewskiego.

Mimo braku wsparcia władz województwa w Starostwie Powiatowym w Tczewie udało się przygotować gwarancję finansową, zabezpieczającą wkład własny w wysokości 12,5 mln zł. W skład sumy, która pozwoli na wymianę nadrzecznych przęseł mostu oraz budowę przyczółka od strony miasta, weszły też 2 mln zł pomocy od władz Tczewa. Reszta inwestycji, szacowanej na blisko 50 mln zł, ma pochodzić z rezerwy celowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Zobacz też: Tczew. Jest wkład miasta na Most Tczewski - ministerstwo się dołoży?

Wniosek ma zostać wysłany do 10 lutego. Władze powiatu tczewskiego cały czas liczą na pomoc władz województwa w realizacji drugiego etapu odbudowy zabytku. Dotąd Urząd Marszałkowski nie był ku temu skłonny, tłumacząc się brakiem środków oraz koniecznością realizacji własnych zadań. Jak poinformował nas starosta tczewski Tadeusz Dzwon-kowski, z marszałkiem Mieczysławem Strukiem w najbliższych dniach ma się spotkać wiceminister Kazimierz Smoliń-ski. Czy uda się go przekonać do znalezienia pieniędzy na zabytek? Przypomnijmy, że pierwszy etap odbudowy obiektu władze województwa wsparły kwotą 2 mln zł.

- Na posiedzeniu klubu PO pytałem marszałka Struka o tę kwestię - mówi Zenon Odya, radny Sejmiku i były prezydent Tczewa. - Marszałek nie powiedział „nie”, ale na obecną chwilę budżet województwa jest już podzielony i rezerwowych środków na most nie ma. Ewentualną pomoc w późniejszym terminie uzależnił niejako od rozmów z resortem infrastruktury.

Dodajmy, że radni powiatu tczewskiego ogłosili rok 2017, w 160. rocznicę otwarcia obiektu, Rokiem Mostu Tczew-skiego.

przemyslaw.zielinski@polskapress.pl

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie