Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło Mapę Inwestycji. Dzięki niej szybko sprawdzisz, ile publicznych pieniędzy zainwestowano w twój region

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Zaktualizowano 
Od listopada 2015 r. do teraz w nasz region zainwestowano 8 mld zł z budżetu państwa.
Od listopada 2015 r. do teraz w nasz region zainwestowano 8 mld zł z budżetu państwa. Ministerstwo Cyfryzacji
Co w twoim województwie, powiecie, gminie lub mieście powstało z pieniędzy publicznych i za jakie kwoty? Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło interaktywną Mapę Inwestycji, na której odpowiedzi na te pytania znaleźć można kilkoma kliknięciami.

Mapa Inwestycji to nowe narzędzie, dzięki któremu każdy może sprawdzić, jakie działania na jego terenie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z pieniędzy publicznych.

Zebrane są tam projekty, programy i inwestycje realizowane po 16 listopada 2015 r. – rozpoczęte lub kontynuowane po tej dacie.
Dane- jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji- przedstawiają środki wydatkowane z budżetu państwa, funduszy celowych i funduszy europejskich z wyłączeniem środków wydatkowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

- Ogólna wartość prezentowanych na Mapie Inwestycji to prawie 561 miliardów złotych. Wartość dofinansowania z budżetu państwa to ponad 453, 5 miliarda – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji mapy.

By z niej skorzystać wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Cyfryzacji.

Po kliknięciu na woj. pomorskie widzimy, że w sumie od listopada 2015 r. do teraz w nasz region zainwestowano 8 mld zł z budżetu państwa. Za te pieniądze na Pomorzu zrealizowano 2251 inwestycji gminnych, 176 powiatowych i 133 wojewódzkich.

W Gdańsku jest to np. modernizacja i przebudowa parteru z częścią piwnicy Wielkiej Zbrojowni za ponad 3 mln zł. W Gdyni m.in. za 9, 5 mln zł wybudowano nową siedzibę dla policji KP Gdynia - Chwarzno.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca mieszkańców do tego, by za pomocą mapy powiedzieli rządzącym “sprawdzam”.

- Nasza interaktywna Mapa Inwestycji poza rolą informacyjną spełnia także inną - to element kontroli obywatelskiej. Dzięki niej każdy Polak może sprawdzić jak jego miejscowość wypada na tle innych pod względem inwestycji. Warto prześledzić mapę właśnie z perspektywy swojej lokalnej społeczności. Mapa pozwala także sprawdzić i – w razie potrzeby – rozliczyć lokalne władze z umiejętności planowania rozwoju gmin – wskazywał minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Prezentowane dane są aktualizowane na podstawie przekazywanych przez poszczególne ministerstwa raportów, które są tworzone na podstawie rozliczenia etapów poszczególnych inwestycji – dodał minister.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie