Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w leczeniu psychiatrycznym dzieci i młodzieży. Zamiast oddziałów szpitalnych psychiatria środowiskowej

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Przepełnione oddziały psychiatrii dziecięcej w szpitalach były spadkiem lat komunizmu - oznajmił minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając kompleksowe zmiany w leczeniu psychiatrycznym dzieci i młodzieży. Podstawą "piramidy" pomocy psychiatrycznej dla najmłodszych ma być opieka środowiskowa w każdej gminie. NFZ zniósł także limity, utrudniające dostęp dzieci i młodzieży do porady psychiatrycznej. - Będziemy za rok w zupełnie innym świecie. Każde dziecko w każdym powiecie będzie mogło zgłosić się do lokalnego ośrodka po pomoc - zapowiedział minister zdrowia.

Szczególnie najmłodsi najciężej przechodzą czas pandemii. Co sprawia, że oraz więcej dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychiatrycznej?

Główne przyczyny są trzy:

  • ograniczenie kontaktów z rówieśnikami,
  • zamknięcie w domach,
  • rozlewający się w sieci hejt.

- Przeznaczamy 220 mln złotych na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży - oznajmił premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. - Wdrożyliśmy nowy model opieki psychiatrycznej, nakłady na ten cel wzrosły z 250 do ponad 400 mln zł. To nasz moralny obowiązek, priorytet działań w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Tylko na remonty placówek opieki środowiskowej przeznaczonych zostanie 120 mln złotych. Rząd zapowiada także uruchomienie bezpłatnej całodobowej infolinii, gdzie na bieżąco będzie udzielana pomoc dzwoniącym.

- Proces zmian został zapoczątkowany w 2018 r. - mówił minister Adam Niedzielski. - Polega on na zbudowaniu piramidy świadczeń. Podstawą będzie opieka środowiskowa, potem kolejno ambulatorium i opieka dzienna i dopiero na górze piramidy jest szpital.

- Zaczyna się jednak od fundamentów. Chcemy, by ośrodki środowiskowe powstały w każdym powiecie. W ośrodkach pomogą dzieciom psychologowie i terapeuci. Do tej pory ciężar pomocy spadał na barki psychiatrów dziecięcych, których jest w kraju nadal zbyt mało. Drugi poziom to ośrodki specjalistyczne, a dopiero trzeci to oddziały szpitalne. Mamy 35 oddziałów szpitalnych, które pokryją całą Polskę.

Według wcześniejszych planów w tym roku miało działać w kraju już około 300 zespołów opieki środowiskowej. Pandemia jednak sprawiła, że konkursy zostały zawieszone do grudnia 2020 r. Obecnie mówi się o 200 takich zespołach.

- Jesteśmy na początku drogi i mamy liczne nadzieje - powiedziała prof. Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dziecięcej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki