Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister zdrowia zapowiada wstrzymanie komercjalizacji szpitali

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Nowelizacja ma wykluczyć przekształcenie w spółkę szpitala, gdy przynosi on straty
Nowelizacja ma wykluczyć przekształcenie w spółkę szpitala, gdy przynosi on straty Paweł Nowak
Ministerstwo Zdrowia chce zatrzymać proces komercjalizacji szpitali. Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, który o tym mówi, jest już prawie gotowy. Najważniejsza z zapisanych w nim zmian zakłada wykluczenie możliwości przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową w przypadku, gdy notuje on finansową stratę.

Tymczasem właśnie wyciąganie z finansowej zapaści pomorskich szpitali, które notowały ujemny wynik, było głównym motywem tak mocnego zaangażowania samorządu województwa w proces przekształceń w służbie zdrowia - słyszę w Urzędzie Marszałkowskim.

Projekt nowelizacji ustawy zawiera także ograniczenia w zakresie zbywania podmiotom prywatnym udziałów lub akcji w spółkach Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada, że podmiot publiczny (czyli jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa) mógłby zbyć udziały albo akcje swoich spółek pod warunkiem, że zachowa co najmniej 51 proc. kapitału zakładowego spółki. Ten punkt adresowany jest głównie do kilkudziesięciu samorządów powiatowych w kraju, które pozbyły się „kłopotu”, sprzedając swoje szpitale.

Natomiast szpitale, które są już spółkami, mają mieć charakter misyjny: „spółka w rękach publicznych ma przede wszystkim myśleć o zadaniach wynikających z konstytucji - zapewnieniu opieki zdrowotnej obywatelom, a nie o wyniku finansowym”. Nie będą w nich również wypłacane dywidendy.

Pomorze uważane jest za lidera przekształceń szpitali w Polsce. Do tej pory samorząd województwa pomorskiego przekształcił w spółki prawa handlowego 10 szpitali oraz trzy przychodnie. W formie spółek funkcjonują szpitale im. Mikołaja Kopernika oraz Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, PCK w Gdyni Redłowie i Miejski, Specjalistyczny w Wejherowie, w Słupsku, Prabutach, Kościerzynie, Dziecięcy w Gdańsku Oliwie oraz Zakaźny (Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy), Przemysłowy ZOZ, Przychodnia Rehabilitacyjna i Wojewódzkie Centrum Onkologii. Nie są spółkami trzy szpitale psychiatryczne, sopocka reumatologia i stacja pogotowia.

Samorządy powiatowe przekształciły w spółki prawa handlowego szpitale w Kwidzynie, Pucku, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Starogardzie Gdańskim, Kartuzach, Miastku, Bytowie, Sztumie oraz Tczewie.

Na Pomorzu tylko dwa szpitale przestały należeć do lokalnych samorządów.

Od niedawna pakiet większościowy udziałów w kwidzyńskim szpitaluposiada wrocławska firma EMC Instytut Medyczny. Starostwo sprzedało spółce prawie 71 proc. swoich udziałów. Co istotne, pod koniec maja 2013 roku powiat oraz EMC podpisały umowę przyrzeczenia kupna 87,5 proc. szpitalnych udziałów należących m.in. do samorządów powiatu i miasta. Przez kolejnych pięć lat firma miała je dzierżawić. W kwietniu starosta kwidzyński nagle sfinalizował transakcję, sprzedając tylko powiatowe udziały. Miasto z decyzją o sprzedaży swoich udziałów się wstrzymało, a burmistrz Andrzej Krzysztofiak zapowiedział nawet, że podpisaną przed laty umowę z EMC będzie chciał zmienić po to, by samorząd miejski znów był pełnoprawnym właścicielem udziałów w szpitalu.

Drugim szpitalem jest Sztum, gdzie szpital jest prowadzony na zasadzie umowy operatorskiej ze spółką Szpitale Polskie. Spółka wydzierżawiła od powiatu budynki, sprzęt, wyposażenie, przejęła pracowników i kontrakt z NFZ. W tej spółce samorząd powiatu sztumskiego nie ma żadnych udziałów i od samego początku ich nie miał. Umowę operatorską podpisano w 2009 roku.

(współpraca pp, ak)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki