Minister nauki chce odwołania rektora gdańskiej AWFiS, prof. Tadeusza Hucińskiego

Tomasz Słomczyński
Profesor Tadeusz Huciński zostanie odwołany?
Profesor Tadeusz Huciński zostanie odwołany? Tomasz Bołt
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zwróciła się do senatu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu o odwołanie rektora Tadeusza Hucińskiego. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany przez senat, rektor zostanie zawieszony, a jego obowiązki przejmie jeden z prorektorów. Będzie to trwało do momentu głosowania nad jego odwołaniem, czyli maksymalnie 31 dni.

W swoim oświadczeniu minister Kudrycka napisała: - 1 czerwca br. w związku z powziętymi informacjami wskazującymi na naruszenia prawa przez rektora (...) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwrócił się do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z prośbą o wydanie opinii w sprawie. W opiniach ww. organów reprezentujących środowisko akademickie potwierdzone zostały podstawy do podejrzenia naruszenia prawa przez Rektora AWFiS i jednocześnie zasugerowany został tryb odwołania w drodze wniosku ministra skierowanego do Senatu uczelni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami senat uczelni po zaopiniowaniu wniosku pani minister ma przekazać go organowi właściwemu do odwołania rektora - czyli Kolegium Elektorów. To gremium w drodze głosowania ostatecznie rozstrzygnie o dalszych losach rektora Tadeusza Hucińskiego.
O skomentowanie tej decyzji ministerstwa poprosiliśmy dr. Romana Olszewskiego, adwokata reprezentującego uczelnianą Solidarność.

- Pani minister zamierza wystąpić do senatu uczelni z wnioskiem o odwołanie rektora. Przepis, na który się powołuje, wskazuje, że - jej zdaniem - doszło do "istotnego" naruszenia prawa. Tymczasem Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność złożyła wniosek do pani minister o odwołanie rektora na podstawie innego przepisu - wskazując jako podstawę liczne "rażące" naruszenia prawa.

Jaka jest różnica między tymi przepisami? Z pozoru niewiele znacząca - minister Kudrycka wskazuje "istotne" naruszenie prawa, związkowcy zaś - na "rażące" jego łamanie. Jednak w praktyce różnica ta ma doniosłe znaczenie.

Gdyby uznać, że rektor naruszył prawo w sposób "rażący", wówczas pani minister nie zwracałaby się do senatu, tylko samodzielnie odwołała rektora, z dnia na dzień. Tak mówią przepisy.

Tymczasem minister Kudrycka, jak pisze w oświadczeniu, poszła za radą "środowiska akademickiego" i uznała, że należy sprawę ostatecznego odwołania pozostawić senatowi uczelni - dokładnie zaś będzie miało to zrobić Kolegium Elektorów. Nie jest to dobra informacja dla związkowców i tych, którzy zabiegają o odwołanie rektora. Kolegium Elektorów dwukrotnie już próbowało odwołać z tej funkcji prof. Tadeusza Hucińskiego - bezskutecznie. Żeby to uczynić, potrzebne jest 2/3 głosów. Tymczasem rektor Huciński w tym gremium ma ponad 1/3 swoich zwolenników, reszta to jego przeciwnicy. Czyli - jest bardzo prawdopodobne, że rektor, pomimo wniosku pani minister, pozostanie na swoim stanowisku.

Jak nas poinformował Olgierd Bojke, szef uczelnianej Solidarności, związkowcy weszli w spór zbiorowy - żądają ustąpienia rektora. Jak twierdzą, przygotowują się do strajku.

Co Solidarność zarzuca rektorowi dowiesz się z piątkowego, papierowego wydania "Polski Dziennika Bałtyckiego". W gazecie znajdziesz także oświadczenie prof. Tadeusza Hucińskiego

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

2 sierpnia 2010 rano Huciński został decyzją Minister usunięty ze stanowiska rektora uczelni. Szkoda, że tyle trwało i tyle zostało zepsute, ale dobrze że już koniec.

n
nikt

Przepraszam za "kosmiczny" błąd! To z nadmiaru emocji.

n
nikt

Widzę, że redaktor coś zastraszony. Odnotowano w dzienniku... Na wieść, że poucznik kreft każe zrobić sobie kopię z każdego twojego doniesienia prasowego, nastąpiła znacząca przewaga tchurzostwa. Czego się boisz, chłopie, przecierz jesteś człowiekiem...

Dodaj ogłoszenie