Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Kazimierz Smoliński w sali BHP nie tylko o „Mieszkaniu Plus” [ZDJĘCIA]

wie
Kazimierz Smoliński spotkał się z mieszkańcami Gdańska
Kazimierz Smoliński spotkał się z mieszkańcami Gdańska Karolina Misztal
W Historycznej Sali BHP w gdańskiej stoczni Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa spotkał się z gdańszczanami. Opowiadał m.in. o planach rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce na najbliższe kilkanaście lat.

Pochodzący z Pomorza minister w rządzie PiS, Kazimierz Smoliński w resorcie jak tłumaczył odpowiada nie tylko za „Narodowy Program Mieszkaniowy”.

- To jest wyzwanie, przed którym rząd stanął bo już wcześniej widzieliśmy, że w ostatnich 27 latach sytuacja mieszkaniowa się nie poprawiła – zastrzegł polityk i dodał, że obecnie w Polsce na „własne M” pracuje się niemal najdłużej w Europie, a liczba lokali substandardowych jest jedną z najwyższych na kontynencie. Mówił o deficycie mieszkań na poziomie 900 tysięcy w skali kraju – nie licząc lokali, które właśnie jako substandardowe należało będzie wyburzyć w najbliższych latach i zastąpić nowymi.

Wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podkreślił, że rząd PiS nie ma precyzyjnej liczby mieszkań jakie planuje wybudować, ale długofalowo dąży do tego by do 2030 roku osiągnąć dla Polski podobny wskaźnik jak średnia europejska – 435 mieszkań na tysiąc mieszkańców (dziś w Polsce to 360). Zaznaczył, że oznacza to konieczność wybudowania w najbliższych 14 latach 2,7 mln mieszkań – czyli zwiększenia tempa ich realizacji ze 140 do 180 tysięcy oddawanych do użytku rocznie.

Pomysł resortu budownictwa dotyczy zwiększenia udziału w rynku mieszkań na wynajem głównie za sprawą programu „Mieszkanie Plus” i wspierania budownictwa społecznego: spółdzielni mieszkaniowych i budownictwa gminnego. W kolejkach po mieszkania decydujące mają być przede wszystkim kryteria dochodowe, a później w kolejności: majątkowe, rodzinne (liczba dzieci). W pierwszej kolejności oferta ma być skierowana do tych, którzy w danej miejscowości już mieszkają lub chcą się tam przeprowadzić do pracy. - W tym systemie nie będzie wykluczenia, a o mieszkanie będzie się mógł starać każdy – zapowiedział Smoliński.

Program Mieszkanie Plus na Pomorzu. Pierwsze lokale będą w Pelplinie i Starogardzie Gdańskim

- W Polsce występuje obecnie bardzo niebezpieczne zjawisko społeczne, bo bardzo wielu młodych ludzi nie stać na zakup mieszkania i muszą się starać o kredyt i całe oszczędności, wszystkie pieniądze, muszą wydawać na spłatę kredytu – mówił. Jednak nie koncentrował się wyłącznie na szerokich i strategicznych projektach, ale też o palących problemach: zapowiadał, że rząd całkowicie zlikwiduje eksmisje na bruk (czyli jak zaznaczył, również te do noclegowni).

Wskazywał również, że zwłaszcza dla większych miast w Polsce problemem jest brak dostępności dróg dla samochodów ciężarowych. Jak tłumaczył – w przeciwieństwie do działań poprzedniego rządu, który „budował kawałek tu, kawałek tam” - rząd Beaty Szydło budować chce infrastrukturę w sposób „systemowy”, ale także tzw. Via Baltica (silną magistralę drogową i kolejową łączącą państwa bałtyckie z południem Europy), która jest priorytetem całej Unii Europejskiej.

W wystąpieniu Smolińskiego istotną rolę odegrała również kwestia hydrologii, gospodarki wodnej i zakończenie przygotowywania kodeksu urbanistyczno-budowlany oraz odbudowa pozycji Poczty Polskiej, która „w ciągu ostatnich 8 lat była praktycznie celowo niszczona”. Minister zaznaczył, że przeciętne wynagrodzenie na Poczcie w tym okresie nie wzrosło nawet o złotówkę, a zarząd podniósł sobie pensje „6-krotnie”.

Mieszkanie plus: Lokale dla osób o dochodach nie na tyle wysokich, by kupić lokal na rynku

W półtoragodzinnym spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Pytany przez słuchaczy minister zapowiadał znaczne ułatwienia w budownictwie indywidualnym (np. domy jednorodzinne), to że rodziny, które otrzymają szansę na „Mieszkanie Plus” w miarę wzrostu liczby dzieci będą mogły liczyć na wymianę lokali na większe.

Pojawiał się również głos zaniepokojony zapowiadanymi przez media podwyżkami opłat za wodę oraz planem podpisu umowy CETA – także w kontekście programu „Mieszkanie Plus”.

- Pracujemy, żeby nie było podwyżek tych cen albo żeby były jak najniższe – przekonywał polityk, który w tej drugiej kwestii zaznaczył, że bardziej obawia się zagrożenia dla produkcji czy rolnictwa. - Nie wiem jeszcze w tej chwili czy rząd podpisze [CETA, dop. red.] - trwają prace nad przygotowaniem odpowiednich zabezpieczeń - dodał.

- To nie polski rząd podpisuje tę umowę, to Unia ją podpisuje – dopowiedział z kolei obecny na spotkaniu Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki