Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister gospodarki: Odprawy w portach mają być sprawniejsze

Kazimierz Netka
Porty mają generować więcej wpływów z ceł do budżetu
Porty mają generować więcej wpływów z ceł do budżetu Tomasz Bołt
Polskie porty mają się stać bardziej konkurencyjnymi na europejskim i światowym rynku. Zapowiedział to Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki, podczas swej wizyty w Gdańsku.

Żeby do polskich portów trafiało więcej towarów, muszą zostać stworzone odpowiednie warunki prawne. Dlatego Rada Ministrów będzie się zajmować IV pakietem przepisów tak zwanych deregulacyjnych, które mają zmienić sposoby rozliczania podatku VAT w imporcie. Po to, by do polskich portów przyciągnąć więcej towarów - stwierdził wicepremier.

- Musimy nie tylko oszczędzać, ale w pierwszej kolejności zarabiać - powiedział wicepremier Janusz Piechociński. - Stąd poparcie dla portów. Współpracujemy z wiceministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej i reprezentantami środowiska biznesu morskiego nad usprawnieniem funkcjonowania służb fitosanitarnych, weterynaryjnych, celnych w polskich portach, żeby kontynuować proces odblokowywania ich pod względem komunikacyjnym, aby nie tylko "intermodal" zwiększał swój zakres. Pragniemy, by jak najwięcej było odpraw celnych w polskich portach, bo z opłat celnych jedna czwarta wpływa do naszego budżetu, a trzy czwarte - do budżetu Unii Europejskiej.

- Teraz wiele towarów, które przewożone są statkami do Europy i trafiają potem na obszar naszego kraju, wyładowywanych jest na przykład w porcie w Hamburgu. Tam są clone i jedna czwarta opłat wpływa do budżetu Niemiec. Dalej towary jadą do Polski drogą lądową. Oba porty Trójmiasta ocliły w zeszłym roku towary za 6,7 mld złotych - przypomniał wicepremier Janusz Piechociński. - Chcemy, by było tego więcej. Nasze działania są bardzo dokładnie śledzone przez konkurentów. Na Targach Innowacyjnych Technologii, Programowania, Informatyki i Elektronicznych Mediów w Hanowerze mój niemiecki odpowiednik pytał, nad czym pracujemy.

Z przemysłem morskim wiąże się też funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych. Wicepremier Janusz Piechociński wspomniał podczas pobytu w Gdańsku, że w grudniu zadeklarował wydłużenie funkcjonowania tych stref do 2025 roku.

k,[email protected]

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki