reklama

Minister gospodarki morskiej zapowiada 44 mld zł inwestycji

MTZaktualizowano 
mat. prasowe
Rząd w tej kadencji zamierza rozpocząć wielki program inwestycji morskich. W planach są m.in. rozbudowy obu morskich portów w Gdańsku i Gdyni.

Jak poinformował Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w tym roku po raz kolejny porty polskie przekroczą 100 mln ton przeładowanych towarów. W kolejnych latach przeładunków ma być znacznie więcej, m.in. dzięki rozbudowie portów w Gdyni i Gdańsku.

Koszt rozbudowy Portu Gdynia o Port Zewnętrzny szacowany jest na 3,2 mld zł. Budowa Portu Centralnego w Gdańsku może pochłonąć 12 mld zł, a budowa terminalu kontenerowego w Świnoujściu to koszt rzędu 2-2,5 mld zł. Poprawiany będzie również stan infrastruktury drogowej i kolejowej prowadzących do portów. W tym roku zarezerwowano na ten cel ok. 4,5 mld zł.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Port Centralny w Gdańsku obejmie ok. 1400 ha akwenu oraz 410 ha zalądowionej powierzchni. Projekt przewiduje powstanie 9 terminali. Wybudowane zostaną 4 obrotnice i trzy tory podejściowe. Przewiduje się budowę 19 km nabrzeży eksploatacyjnych oraz 8,5 km falochronów. Port Zewnętrzny w Gdyni powstania na sztucznym lądzie, w oparciu o istniejące nabrzeża: Śląskie i Szwedzkie. Wychodzą ponad obecny falochron ochronny, zwiększy powierzchnię portu o 151 ha oraz zdolności przeładunkowe o 2,5 mln TEU.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
LaPOwka

A prosiliście dulkiewicz o zgodę?

Dodaj ogłoszenie