Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Gliński: "Po 45 latach jacht Mazurek jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim"

red.
Jach "Mazurek" zmienił armatora. Teraz jego właścicielem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Jach "Mazurek" zmienił armatora. Teraz jego właścicielem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Twitter/MKDiN
Jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim. To trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny - powiedział w sobotę Piotr Gliński, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jacht "Mazurek" w posiadaniu Narodowego Muzeum Morskiego

Jach "Mazurek" to wyjątkowa jednostka pływająca. W latach 1976-78 na jego pokładzie kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza Polka, przepłynęła samotnie glob. Nowym armatorem jachtu zostało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Z tej okazji w sobotę 10 czerwca 2023 roku odbyły się uroczystości z udziałem Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Mam nadzieję, że m.in. przez to, że "Mazurek" stanie się pływającym eksponatem Narodowego Muzeum Morskiego, będziemy mogli o tym więcej mówić i propagować także w sensie edukacyjnym wielkie dokonania polskiego żeglarstwa. Myślę, że to jest nam wszystkim potrzebne - powiedział minister Gliński

Minister Gliński w Gdańsku zapowiada nowy projekt

Minister kultury podkreślił, że po 45 latach "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim. Jak zauważył, jest to trzecia jednostka tego typu, historyczna, która staje się eksponatem muzeum, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie szkolenie, tutaj będzie realizowany program edukacyjny. Wejście w posiadanie jachtu przez stronę polską, ma być wstępem do kolejnego projektu. Ministerstwo planuje powstanie oddziału Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Wicepremier powiedział, że obiekt zostanie otwarty dla turystów najprawdopodobniej wiosną 2024 roku.

Wreszcie będziemy mieli Muzeum Żeglarstwa Polskiego z prawdziwego zdarzenia, oddział najprawdopodobniej we Władysławowie. To zależy oczywiście od współpracy z władzami miasta. My jesteśmy otwarci na to. Eksponaty – jak państwo widzicie - są, a nawet przypływają nowe, więc mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli cieszyć się z takiego miejsca - podsumował Gliński

Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Robert Domżał podkreślił w rozmowie z PAP, że to wielki moment zarówno dla muzeum, jak i dla mieszkańców.

Cieszymy się, że po 45 latach ten piękny jacht wreszcie zacumował w swoim porcie macierzystym. Przede wszystkim musimy go wyremontować, być może będziemy mieli do wymiany silnik, musimy zadbać też o wnętrze jachtu. Natomiast w perspektywie kolejnego roku i kolejnych lat będziemy się starali, żeby brał on udział w edukacji morskiej, żeby brał udział w rejsach szkoleniowych, żeby razem z wystawami mówiącymi o polskim żeglarstwie promował nasze muzeum i Polskę na pewno nad Bałtykiem, a może i dalej – powiedział dyrektor NMM, Robert Domżał

Mąż kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, a zarazem konstruktor jachtu, kpt. Wacław Liskiewicz przypomniał, że 18 czerwca 1978 roku „Mazurek” wpłynął triumfalnie do Gdańska i zacumował przy Zielonej Bramie.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz rozpoczęła rejs 28 marca 1976 roku w Las Palmas. Po dwóch latach, czyli 20 marca 1978 roku w pobliżu wysp Zielonego Przylądka zamknęła pętlę. Jej trasa przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki.

Jacht "Mazurek" uroczyście przywitany w Gdańsku

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Za swoją działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji.

Za rejs z 1978 roku żeglarka otrzymała najważniejsze polskie wyróżnienie żeglarskie – Srebrny Sekstant, a za całokształt żeglarskich osiągnięć, w szczególności za to, że jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską – Super Kolosa (2008). Jej wyczyn został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Była też członkinią elitarnego nowojorskiego The Explorers Club. Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca 2021 roku.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Gliński: "Po 45 latach jacht Mazurek jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim" - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki