Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Błaszczak: „to skandal” o niezaproszeniu na Westerplatte Wojska Polskiego na uroczystości związane z rocznicą wybuchu II WŚ

wie
Minister Mariusz Błaszczak
Minister Mariusz Błaszczak Andrzej Szkocki/Polska Press
- Jest to skandal, to sytuacja nie do pomyślenia. Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczypospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce symboliczne, pokazujące męstwo polskiego żołnierza - powiedział Mariusz Błaszczak kierujący resortem obrony narodowej. Komunikat w tej sprawie ukazał się w czwartek 9 sierpnia 2017 r. na stronie internetowej MON. Paweł Adamowicz zamierza odpowiedzieć szefowi MON na specjalnej konferencji prasowej.

Aktualizacja godz. 18.30
Prof. Mirosław Golon, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku wystosował oświadczenie ws. niezaproszenia w charakterze współorganizatora wojska na 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej przez prezydenta Pawła Adamowicza.

Oto treść oświadczenia:
"To żołnierze Wojska Polskiego bronili we wrześniu 1939 roku Westerplatte

Westerplatte – na tym uświęconym krwią bohaterskich obrońców skrawku Gdańska zawsze najważniejsi będą polscy żołnierze.

W tym kontekście całkowicie niezrozumiała i niepojęta jest decyzja władz miasta Gdańska o niezaproszeniu Wojska Polskiego w charakterze współorganizatora na uroczystość 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte w dniu 1 września 2018 r.

Przecież to właśnie żołnierzom, obrońcom Ojczyzny, byłym, obecnym i przyszłym dedykowane są te uroczystości. Tak jest już kilkadziesiąt lat, gdy jeszcze w odległych czasach PRL z trudem kształtowała się tradycja rocznicowych obchodów na Westerplatte.

Podkreślić należy dobitnie i stanowczo: dla współczesnej armii Rzeczypospolitej to jedna z najświętszych tradycji, na których budujemy wysokie morale żołnierzy, na których budujemy tak cenne i potrzebne wzorce odwagi, dzielności żołnierskiej i gotowości poświęcenia życia dla Ojczyzny.

Ten dzień na Westerplatte, ta corocznie świętowana rocznica, nie może się odbyć bez udziału i obecności Wojska Polskiego. Tu chodzi o wartości ważne dla wszystkich Polaków.

Mam ogromną nadzieję, że Pan prezydent miasta Gdańska w pełni to rozumie.

Prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku"

Aktualizacja godz. 16.30
- Zostałem oszukany, zostałem okłamany przez funkcjonariuszy MON – przekonywał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz na specjalnej konferencji prasowej, zwołanej w czwartek 9.08.2018 r. po południu, w odpowiedzi na oświadczenie ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Szef MON nazwał „skandalem” sytuację niezaproszenia Wojska Polskiego na uroczystości związane z rocznicą rozpoczynającego II Wojnę Światową ataku na Westerplatte. Prezydent miasta tłumaczył, że to Błaszczak odmawia gdańszczanom polskości i domagał się przeprosin. - Nie widzę żadnych problemów, żeby asysta wojskowa była, ale apel poległych odczytają wyłącznie harcerze – zapowiedział.

Czytaj więcej na ten temat: Adamowicz zapowiada, że na Westerplatte tylko harcerze, bez żołnierzy odczytają apel poległych i odpowiada Błaszczakowi: - Zostałem oszukany

Wcześniej pisaliśmy:
- Westerplatte to miejsce symboliczne. To na Westerplatte rozpoczęła się druga wojna światowa, odbyła się tam pierwsza bitwa tej wojny. Podkreślam, że Gdańsk jest częścią Rzeczypospolitej, a prezydent tego miasta nie ma prawa do zawłaszczania historii Polski, do traktowania Gdańska jako prywatnego folwarku. Historia Westerplatte jest częścią historii naszego kraju – przekonywał minister Mariusz Błaszczak w wypowiedzi dotyczącej stanowiska „dotyczącego decyzji prezydenta Gdańska o niezaproszeniu wojska na uroczystości rocznicy wybuchu II Wojny Światowej organizowane na Westerplatte”.

Jak czytamy, szef MON przypomniał w oświadczeniu, że „wszyscy Polacy ucząc się historii kraju poznali powyższe fakty i są one bezsporne, oczywiste”, więc zdaniem ministra „tym bardziej bulwersująca jest decyzja prezydenta Gdańska”.

Zobacz wideo z MON:

- Jak się okazuje, są tacy, którym dzisiaj przeszkadza obecność Wojska Polskiego na Westerplatte. Nawet przed drugą wojną światową, gdy Gdańsk był wolnym miastem zdominowanym przez Niemców, na Westerplatte stacjonowało Wojsko Polskie. Prezydent Gdańska jest słynny z tego, że podejmuje inicjatywy zadziwiające – jedno z rond nosi nazwę Ronda Granicznego Wolnego Miasta Gdańska, jeden z tramwajów w mieście został nazwany imieniem hitlerowskiego naukowca. To wszystko powoduje, że prezydent Gdańska na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa i retorykę, tych którzy na Polskę napadli, a dziś jest retoryką tych, którzy próbują postawić znak równości pomiędzy sprawcami a ofiarami. Tych, którzy próbują zatrzeć swoje zbrodnie i pamięć o tym, czego złego dokonali – zaznaczył szef MON.

I dodał: - Żądam od prezydenta Gdańska zmiany tej decyzji. Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

Na wypowiedź ministra prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz odpowiedzieć zamierza na specjalnej konferencji prasowej zapowiedzianej na czwartek 9 sierpnia na godzinę 14.30. Poinformujemy o jej przebiegu.

CZYTAJ TEŻ: 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Konflikt podczas uroczystości na Westerplatte [WIDEO]

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki