MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mina morska w Gdyni. Obiekt z II WŚ został zdetonowany. 16.06.2020 r. Były ograniczenia w żegludze, zakaz kąpieli, zamknięte ulice. FILM

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Neutralizacja niemieckiej miny GC. Zatoka Gdańska, 16.06.2020 r.
Neutralizacja niemieckiej miny GC. Zatoka Gdańska, 16.06.2020 r. Grażyna Sadłoń, Urząd Morski w Gdyni
Mina morska w Gdyni. We wtorek, 16 czerwca o godz. 12:02 zakończono neutralizację obiektu. Urząd Morski w Gdyni poinformował, że mina znajdowała się między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim. Operację jej wydobycia wykonywała Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W tym czasie obowiązywały ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli. Zamknięte zostały także m.in. gdyńska marina i skwer Kościuszki.

Mina morska w Gdyni. Obiekt z II WŚ zdetonowany. 16.06.2020 r.

AKTUALIZACJA, 16.06.2020 r., godz. 17:00

Głos w sprawie neutralizacji miny morskiej zabrał WWF Polska.

Pozostaje nam wierzyć, że młodym fokom udało się uciec z miejsca wybuchu. Zarówno sama eksplozja, jak i generowany przez nią hałas podwodny, stanowi ogromne zagrożenie dla życia mieszkających tam ryb, ptaków, ssaków morskich oraz pozostałych organizmów. Możliwe negatywne skutki to trwałe lub czasowe przesunięcie progu słyszalności (zjawisko które znamy m.in. z przerw w szkole lub głośnych koncertów muzycznych), uszkodzenie aparatu słuchowego czy nawet śmierć. Dlatego ważne jest, aby w trakcie prowadzonych działań stosować metody ograniczające negatywne skutki hałasu, takie jak np. sprawdzone na wielu akwenach kurtyny bąbelkowe. Bałtycka populacja morświna liczy tylko ok. 500 osobników – czytamy w komunikacie WWF Polska.

WWF zapowiada, że w najbliższych dniach Błękitny Patrol WWF będzie jeszcze częściej monitorować plaże w poszukiwaniu odpoczywających, osłabionych lub rannych zwierząt, które mogą potrzebować pomocy.
 
Jeśli zobaczysz fokę lub morświna, poinformuj o tym BŁĘKITNY PATROL WWF, dzwoniąc pod numer telefonu: 795 536 009, lub STACJĘ MORSKĄ w Helu – pod numerem telefonu: 601 889 940.

Przekaż wolontariuszom następujące informacje:

 • czy to szczenię, czy dorosła foka,
 • czy ma jakieś widoczne obrażenia,
 • czy wygląda na zdrową, czy może ma widoczne rany.

AKTUALIZACJA, 16.06.2020 r., godz. 12:33

– O godz. 12:02 z powodzeniem zakończono akcję neutralizacji miny. Zastosowane procedury (udało się częściowo wypalić ładunek wybuchowy zawarty w minie) pozwoliły zminimalizować siłę wybuchu – poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Akcja zakończyła się przed czasem. Mina eksplodowała już na etapie deflagracji. Na szczęście, wszystko odbyło się pod kontrolą Marynarki Wojennej.

AKTUALIZACJA, 16.06.2020 r. godz. 11:30

– Obecnie płoszymy ssaki morskie, następnie przeprowadzimy częściowe wypalanie ładunku wybuchowego metodą deflagracji – poinformował kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Później planowane są ponowne płoszenie ssaków morskich i detonacja pozostałego ładunku. Rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża poinformował, że może to nastąpić ok. godz. 13:00.

AKTUALIZACJA, 16.06.2020 r., godz. 10:00

– Wszystko przebiega zgodnie z planem. Mina jest holowana na miejsce neutralizacji w głąb Zatoki Gdańskiej – poinformował kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

AKTUALIZACJA, 16.06.2020 r., godz. 8:00

Rozpoczęła się faza bojowa operacji neutralizacji blisko 1 000 kg miny morskiej typu GC znalezionej w pobliżu Portu w Gdyni. Mina stanowi pozostałość po II wojnie światowej – poinformował kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Dodał, że operację przeprowadzają marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogi niszczycieli min ORP Kormoran i ORP Flaming oraz przede wszystkim specjalistów od podwodnych zadań Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców.

W poniedziałek, 15 czerwca po południu okoliczni mieszkańcy otrzymali Alert RCB o treści:

Uwaga! 16.06 od 8:00 do 15:00 neutralizacja niewybuchu miny morskiej. Nie zbliżaj się do plaż na odcinku Rewa - Gdańsk Westerplatte. Śledź komunikaty.

Neutralizacja miny jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

*********************************

Wcześniej pisaliśmy:

Mina morska w Gdyni. Gdzie jest?

Według informacji gdyńskiego Urzędu Morskiego, mina znajduje się w akwenie podejściowym do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. W marcu tego roku zlokalizowali ją pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni podczas wykonywania pomiarów hydrograficznych tego obszaru.

Mapa – Rejon planowanego zniszczenia oraz strefy bezpieczeństwa
Mapa – Rejon planowanego zniszczenia oraz strefy bezpieczeństwa Urząd Morski w Gdyni

Mina morska w Gdyni. Jakie utrudnienia?

We wtorek, 16 czerwca w związku z wydobyciem i neutralizacją miny morskiej obowiązywały będą ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli. Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, z uwagi na moc ładunku wybuchowego, wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu 10 750 m, licząc od punktu niszczenia miny. Obejmuje on linie brzegową na odcinku Rewa-Gdańsk Westerplatte (włącznie).

– Zamknięta będą m.in. gdyńska marina i skwer Kościuszki od Okrętu-Muzeum „Błyskawica”. Osoby, które znajdują się w budynkach w tej okolicy, proszone są, aby z nich nie wychodziły i stosowały do poleceń służb – podała Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Mina morska. Strefy bezpieczeństwa

Na czas wydobycia i neutralizacji miny Marynarka Wojenna wyznaczyła specjalne strefy. To:

 • strefa zagrożenia dla ludzi zanurzonych w wodzie: 10 730 m,
  Obejmuje całą długość brzegu morskiego na terenie Gdyni, obowiązuje zakaz kąpieli,
 • strefa rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny: 500 m.

Obejmuje:

 • Plażę Śródmieście,
 • Basen Żeglarski,
 • część terenu przyległego do Al. Jana Pawła II (rejon Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego).

W tej strefie obowiązuje zakaz przemieszczania się ludzi w terenie otwartym.

Mina morska w Gdyni. Jakie zakazy?

Urząd Miasta Gdyni na czas wydobycia i neutralizacji miny morskiej wprowadził specjalne zakazy:

 • zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej w Gdyni,
 • zakaz przebywania w terenie otwartym w strefie zagrożenia rażenia odłamkami miny: w rejonie Basenu Żeglarskiego i części Al. Jana Pawła II,
 • zakaz opuszczania budynków znajdujących się w strefie rażenia odłamkami oraz podchodzenia do okien,
 • zakaz wychodzenia w morze jachtów, a także przebywania osób na jednostkach zacumowanych w gdyńskiej marinie.

Zakazy wydał też Urząd Miejski w Gdańsku. Obowiązują:

 • zakaz przebywania na plażach od wejścia nr 78 do wejścia nr 34 z bezwzględnym zakazem przebywania w wodzie,
 • zamknięte zostaną:

  • molo w Brzeźnie,
  • wejście i falochron zachodni w Nowym Porcie,
  • bulwar i plaża na terenie Westerplatte.

Zakazy dotyczą też Sopotu. Urząd Miasta poinformował, że obowiązują:

 • bezwzględny zakaz kąpieli,
 • zakaz schodzenia na wodę jednostek pływających,
 • zakaz wejścia na plaże.

– Wejścia na sopocką plażę będą olinowane, z zamieszczoną informacją o zakazie wejścia do wody. Teren będzie dodatkowo patrolowany przez policję, straż miejską, Wojska Obrony Terytorialnej oraz WOPR – mówi Marek Niziołek z Urzędu Miasta Sopotu.

Dodał, że komunikaty zostały przekazane do zarządcy molo, mariny, Sopockiego Klubu Żeglarskiego oraz UKS Navigo, z prośbą o wstrzymanie się z zejściem na wodę. Powiadomieni zostali również wszyscy dzierżawcy plaży.

Zakazy obowiązują od wtorku, 16 czerwca od godz. 8:00 do godz. 15:00.. Operacja potrwa ok. 7 godzin. Jeżeli warunki pogodowe będą niesprzyjające, kolejny planowany termin, to środa, 17 czerwca, godz. 8:00.

Neutralizacja niemieckiej miny GC. Zatoka Gdańska, 16.06.2020 r.

Mina morska w Gdyni. Obiekt z II WŚ został zdetonowany. 16.0...

Mina morska w Gdyni. Co to za obiekt?

Mina morska, której neutralizację zaplanowano na 16 czerwca, pochodzi z okresu II wojny światowej. Jak podaje Urząd Morski w Gdyni, to niemiecka niekontaktowa mina morska. Długość zasadniczego korpusu obiektu to ok. 180 cm, średnica to 66 cm. Mina waży 987 kg.

Według specjalistów z Marynarki Wojennej, zlokalizowana przez Urząd Morski w Gdyni mina morska posiada materiał wybuchowy o sile około 1 000 TNT (ekwiwalent trotylżeowy) – czytamy w komunikacie Urzędu Morskiego w Gdyni.

Operację w zakresie działań na morzu koordynuje Urząd Morski w Gdyni, a w zakresie działań w strefie brzegowej – Pomorski Urząd Wojewódzki. Za detonację miny odpowiada wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki