18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Miliony za sprzedaż państwowej ziemi na Pomorzu

Tomasz Chudzyński
A.Arent/Archiwum DB
Udostępnij:
Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała w tym roku na Pomorzu ponad 8 tys. hektarów państwowej ziemi rolnej, na łączną kwotę 208 mln zł. Zawarto transakcje łącznie z 700 podmiotami - rolnikami indywidualnymi i firmami rolniczymi.

Prawie 4,5 tys. hektarów sprzedanej ziemi stanowiły działki do 50 hektarów. Takie areały kupiło 662 rolników. ANR uzyskała ze sprzedaży tych gruntów ponad 100 mln zł. Znacznie mniej ziemi sprzedało się w większych grupach areałowych - według statystyk ANR, od 50 do 100 hektarów i powyżej 100. W tej pierwszej grupie zawarto łącznie 11 transakcji (ponad 737 hektarów, za kwotę 14 mln zł). Liczące natomiast ponad 100 hektarów areały kupiło łącznie 12 podmiotów. Sprzedano prawie 3,5 tys. hektarów, na łączną kwotę 89 mln zł.

Przypomnijmy, ANR, zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, uwolniła do sprzedaży od początku roku blisko 150 tys. hektarów ziemi w całym kraju (ok. 12 tys. ha na Pomorzu). Transakcjom miała być poddana część ziemi znajdującej się w dzierżawie. Okrojone o 30 proc. zostały największe, państwowe areały, liczące powyżej 429 hektarów, które się znajdowały w gestii rolników i przedsiębiorstw. Nowelizacja ma z założenia rozwijać tzw. gospodarstwa rodzinne (do 300 hektarów).

Grunty nie są tanie. Każda działka, zgodnie z procedurą, wyceniana była przez rzeczoznawcę z ANR. Na Pomorzu średnie stawki za hektar kształtują się od 25 tys. zł (za najsłabszej jakości ziemie) do 32 tys. zł. Najdroższe są ziemie na Żuławach (są znakomitej jakości i jest ich mało). Tu hektar może tu kosztować nawet 40-45 tys. zł.

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
BOLESŁAW TEJKOWSKI
Zachowanie polskiej ziemi w polskich rękach da Polakom siłę do odzyskania zrabowanych Polsce przedsiębiorstw, domów mieszkalnych, złóż surowcowych. Dlatego największą odpowiedzialność za Polskę ponoszą polscy rolnicy, ciężko pracujący na polskiej ziemi i będący tej ziemi najwierniejszymi strażnikami.
Niechaj Nowy Rok 2013 przyniesie Polakom nadzieję uratowania z Bożą pomocą Polski przed zaborczymi planami Unii Europejskiej i NATO. Niechaj Polska i Polacy rychło doczekają się rzeczywistej wolności, niepodległości, sprawiedliwości i dobrobytu.

Polska Wspólnota Narodowa
Przewodniczący Bolesław Tejkowski
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie