Miliony nie tylko dla zabytków

  Miliony nie tylko dla zabytków

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Koniec z odrapanymi elewacjami budynków w Śródmieściu i Kamiennej Górze. Władze Gdyni znalazły sposób, jak rozwiązać ten problem. Dzięki pionierskiemu na skalę kraju programowi, remonty gmachów w tych dzielnicach będą mogły być wkrótce dofinansowane z kasy gminy.
  - Chcemy zmienić wizerunek Śródmieścia i Kamiennej Góry - mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni. - Dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć nasz program dotacji dla zabytków nie- będących w posiadaniu miasta.

  Dotychczas o wsparcie finansowe ubiegać mogli się tylko właściciele obiektów wpisanych do rejestru konserwatora, teraz rozszerzamy ten przywilej na wszystkie budynki, znajdujące się w chronionych zespołach urbanistycznych. Do takich w Gdyni zalicza się nie tylko historyczne Śródmieście i Kamienna Góra, ale także obszary dawnych wsi Oksywie, Wielki Kack, osada rzemieślnicza w Małym Kacku i zespół kuracyjny Orłowo.

  - Pomysł na możliwość dofinansowania remontów elewacji wszystkich budynków na ich terenie, zbudowanych przed 1989 r., wprowadzamy jako pierwsi w Polsce, ale to krok w dobrą stronę. Sytuacja obecnie wygląda tak, że zabytkowe, pięknie odnowione kamienice przy ul. Świętojańskiej, wpisane do rejestru zabytków, sąsiadują z odrapanymi elewacjami innych budynków. Na pewno nie jest to widok cieszący oko.

  Dzięki nowelizacji programu dotacji remontów zabytków miastu być może uda się także wesprzeć renowację m.in. gmachu sądu, Komendy Miejskiej Policji czy budynków Akademii Morskiej. Dotychczas ze względu na uregulowania prawne było to niemożliwe. Na dotację remontów gmina chce przeznaczać rocznie co najmniej 1 mln zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo