Miliony na boiska dla gdańskich uczniów

  Miliony na boiska dla gdańskich uczniów

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przed Euro 2012 powstanie może nawet kilkadziesiąt boisk przy gdańskich szkołach. 16 zostanie wybudowanych dzięki Społecznemu Komitetowi Wsparcia Euro.
  Sześć szkół, przy których powstaną boiska, ma już swoich dobrodziejów (lista poniżej).

  Są to firmy Doraco, Navimor oraz Stocznia Wisła (wspólnie), Hossa i Nordea (wspólnie), Lonzapet, Łączpol i Nata (wspólnie), Stocznia Remontowa oraz Afik-Vitani Group Poland. W przyszłym tygodniu powinno być wiadomo, gdzie powstaną kolejne trzy boiska - "swoje" szkoły mają bowiem wybrać Energa (dwie) i Lotos.

  Takich boisk, powstających w ramach programu "Junior Euro Cup Gdańsk 2012", ma być w sumie 16. Do konkursu zgłosiło się 49 szkół, czyli - jak mówi Jerzy Jasiński, wiceszef Wydziału Edukacji w UM - blisko 40 proc. placówek, które mogły stanąć do rywalizacji.

  - Patrząc na młodzież, która cierpi na wady postawy, idea jest strzałem w dziesiątkę - mówi Jasiński.

  Ma on nadzieję, że pierwsze boisko będzie oddane do użytku jeszcze w tym roku.

  - Sponsorzy wybierają szkoły nie na zasadzie protekcji, lecz oceniając wartość projektów - mówi Małgorzata Perzyna, dyrektor Gimnazjum nr 2, gdzie boisko będzie budować izraelska firma Afik-Vitani.

  Boiska mają mieć wymiary 44x26 m, wzdłuż jednej z bocznych linii będą montowane trybuny na 80 miejsc. Koszt jednego boiska to ok. 220 tys. zł, do tego ok. 15 tys. trzeba będzie zapłacić za oświetlenie.

  Każdy fundator otrzyma tytuł Sponsora Honorowego. Przedstawiciele przedsiębiorstwa będą w Urzędzie Miasta obsługiwani poza kolejnością, biuro promocji UM zadba o reklamę dla działalności dobroczyńcy. Samochody należące do takiej firmy otrzymają przepustki na bezpłatne parkowanie w Gdańsku.

  - Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano, ale to nie powinien być ostatni krok. Warto przy szkołach zbudować porządne bieżnie, przyrządy gimnastyczne, a nawet pływalnie - powiedział Piotr Skiba, członek Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Gdańska.

  Jerzy Jasiński zwraca uwagę, że boiska budowane dzięki komitetowi nie będą jedynymi, jakie przy gdańskich szkołach powstaną przed Euro 2012.

  - W tej chwili, dzięki środkom zapisanym w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska, przebudowywane są boiska przy ul. Kołobrzeskiej oraz na Oruni. W kolejnych latach także po 2-3 boiska będą remontowane ze środków innych niż te pochodzące z komitetu. Dlatego sądzę, że w sumie powstanie nie kilkanaście, lecz kilkadziesiąt przyszkolnych boisk - podsumował dyrektor Jerzy Jasiński.

  Jest masa ludzi wielkiego serca


  Romuald Kinda, prezes Navimor International, wiceprzewodniczący Komitetu Wsparcia Euro.

  Są w Gdańsku ludzie wielkiego serca, którzy chcą zrobić coś dobrego, tylko dotąd nie mieli okazji. Nikt nie będzie budować tych boisk dla zysku.

  Będzie to nie tylko budowa boisk, ale także symbolicznie budowa społeczeństwa obywatelskiego. W tę akcję włączają się przecież dyrekcja, uczniowie, rodzice.
  Napisali projekty, jak zamierzają włączyć się w ideę Euro 2012 w ramach tych boisk. Przy każdej ze szkół powstaną minicentra Euro 2012, ich otwarcie będzie kolejnym wielkim świętem. Patronat nad projektem ma Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, która skieruje studentów na praktyki, pomoże nauczycielom WF w zorganizowaniu imprez promujących mistrzostwa. Patronat nad szkołami i ich boiskami obejmą też ambasady państw-uczestników Euro.

  Na tych boiskach będzie rozgrywany dziecięcy turniej mini-Euro 2012. Jego finał odbędzie się za cztery lata na Baltic Arenie, przed jednym z mistrzowskich meczów.
  Chciałbym podkreślić zaangażowanie w projekt prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jestem pewien, że bez jego wsparcia nic by z tego programu nie wyszło.  Lista szkół mających już swojego sponsora:


  Szkoła Podstawowa nr 80, ul. Opolska 9
  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, ul. Głęboka 11
  Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego, ul. Hallera 16/18
  Gimnazjum nr 2, ul. Kartuska 32/34
  Szkoła Podstawowa nr 39, ul. Obywatelska 1
  Gimnazjum nr 26, ul. Traugutta 92

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo