Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milionerzy od Mieczysława Struka. Prześwietlamy majątek władz samorządowych spółek

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
Dariusz Nałęcz, zastępca prezesa spółki Szpitale Pomorskie
Dariusz Nałęcz, zastępca prezesa spółki Szpitale Pomorskie Przemek Świderski
Ogromne pieniądze na kontach, nieruchomości warte miliony i pensje na ponad 400 tys. zł. Tak wyglądają oświadczenia szefów spółek należących do samorządu województwa pomorskiego, na którego czele stoi marszałek, Mieczysław Struk. Sumy robią wrażenie tym bardziej, że lwia część tych dochodów pochodzi z sektora służby zdrowia.

Listę milionerów otwiera Dariusz Nałęcz, który jako zastępca prezesa spółki Szpitale Pomorskie zgromadził na koncie ponad 130 tys. zł. Dysponuje trzema mieszkaniami o powierzchni: 39, 102 i 48 m. kw. na łączną wartość 2,4 mln zł. Co ważne, w samorządowej spółce Nałęcz zarobił nieco ponad 130 tys. zł do tego posiada Audi Q7 warte ok. 30 tys. zł i dwa kredyty na kwotę 15,9 tys. franków szwajcarskich i 304 tys. zł.

Kolejnym milionerem jest Magdalena Maria Pronobis. Posiada dwa mieszkania o wartości 1,9 mln zł. To lokale o powierzchni 69,2 i 55,9 m kw. Ponadto w funduszu inwestycyjnym zgromadziła 687 tys. zł. W zeszłym roku w październiku została wybrana wiceprezesem Pomorskiego Funduszu Rozwoju-spółki samorządu województwa. W ciągu zaledwie trzech miesięcy zarobiła na tym stanowisku 55 tys. zł. Z umów o pracę i zlecenie do portfela wpłynęło jej prawie 80 tys. zł

Ponadto Pronobis w roku ubiegłym zarobiła na papierach wartościowych w Scope Fluidics S.A. prawie 3,5 tys. zł. To spółka biotechnologiczna, zajmująca się opracowywaniem i rozwojem innowacyjnych projektów w oparciu o technologie mikroprzepływowe w obszarze diagnostyki medycznej i ochrony zdrowia.

Wrażenie robi także majątek zgromadzony przez szefową Szpitala Dziecięcego Polanki - Małgorzatę Paszkowicz. W ubiegłym roku zarobiła 248 tys. zł. Do tego na koncie w polskich złotych zgromadziła przeszło 300 tys. Jednak najbardziej robi wrażenie lista mieszkań - jest ich aż cztery na łączną wartość 3,15 mln zł. Stanowią współwłasność z mężem Paszkowicz. Dodatkowo szefowa szpitala przy ul. Polanki zarobiła z Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszczu Gdańskim ok. 4 tys. zł, a także ze zbycia akcji ok. nieco ponad 35 tys. zł.

Milionerzy za sterami spółek ARP i PKM

Nie można także pominąć prezesa Agencji Rozwoju Pomorza, Łukasza Żelewskiego. Ten uzbierał na koncie 203 tys. zł, 10 tys.euro i 10,6 tys. dolarów. Ponadto posiada papiery wartościowe w funduszu inwestycyjnym na kwotę 613 tys. zł, które otrzymał w spadku. Razem z żoną ma trzy mieszkania o powierzchni: 79, 50 i 31 m. kw. Łączna ich wartość to 1,2 mln zł.

Żelewski, będąc prezesem spółki Agencji Rozwoju Pomorza, członkiem rady nadzorczej miejskiej spółki MTG i spółki Edukacja Regionalna zarobił ok. 410 tys. zł.

Jednak największe wrażenie robi oświadczenie Grzegorza Mocarskiego, szefa spółki Pomorska Kolej Metropolitalna. Razem z żoną na koncie zgromadził aż 2,25 mln zł i 8 tys. zł euro. To nie koniec, bo wspólnie z żoną zgromadził papiery wartościowe na kwotę 137 tys. zł. i ma dom z altaną wraz z częścią sportowo-rekreacyjną o powierzchni działki 2,9 ha i wartości 1,3 mln zł.

Do tego posiada ponad 60 proc. prawa własności do działki 2,5 ha, której wartość zdaniem Mocarskiego wynosi 2,5 mln zł. W spółce PKM, Mocarski w ub. r. zarobił prawie 300 tys. zł. Dodatkowo w tym czasie w SKM-ce otrzymał pensję w wysokości 31 tys. zł Szef PKM-ki nie posiada żadnych zobowiązań finansowych.

Duży majątek byłego szefa pomorskiego Sanepidu

Oświadczenie majątkowe musiał złożyć też Tomasz Augustyniak. Został prezesem Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Przed rokiem Tomasz Augustyniak objął stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. O powołaniu na to stanowiska byłego szefa pomorskiego Sanepidu, poinformował marszałek Mieczysław Struk.

Za niewykorzystany urlop zainkasował ponad 30 tys. zł.

Co ciekawe Augustyniak dysponuje sporym majątkiem. Jest posiadaczem połowy domu o powierzchni 450 m kw., którego wartość rynkowa została wyceniona na 1 mln zł. 450 tys. zł warte jest też jego mieszkanie o powierzchni 29 m kw. będące we współwłasności z żoną.

Tomasz Augustyniak posiada także wart 750 tys. zł lokal usługowy o pow. prawie 80 m kw. Do tego dysponuje połową działki o pow. 1,2 ha i wartości 150 tys. zł i udział w hali garażowej o wartości 150 tys. zł. Ma też trzy samochody i kolekcjonuje monety i banknoty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Najlepiej zarabiający polscy esportowcy...

Duża pensja szefa gdańskiego szpitala

Czy największe pieniądze można zarobić na zdrowiu? Otóż tak, patrząc szczególnie na zarobki prezesa Zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku, Dariusza Kostrzewy. W ub. r. zarobił aż 405 tys. zł, co go plasuje na podium wśród najlepiej zarabiających menedżerów w spółkach samorządowych na Pomorzu.

Dodajmy, że posiada też wspólnie z żoną wartą 700 tys. zł nieruchomość z domem o powierzchni 215 m kw. Jego majątek odrębny stanowi 16-metrowe mieszkanie szacowane na kwotę 100 tys. zł.

Co ważne Kostrzewa jest już emerytem. W zeszłym roku otrzymał 30 tys. zł

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki