Mikroklimat dla zabytków

  Mikroklimat dla zabytków

  Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Około 4 milionów złotych będzie kosztowała budowa i wyposażenie nowoczesnego magazynu Muzeum Zamkowego w Malborku. Konstrukcja jest już wznoszona. Na razie obiekt nie robi wielkiego wrażenia, ale docelowo powstanie w nim ok. 1000 m kw. powierzchni magazynowej na trzech kondygnacjach. Trafi tu część eksponatów.
  - Nie posiadamy magazynów specjalistycznych - tłumaczy potrzebę inwestycji Bernard Jesionowski z Muzeum Zamkowego. - Zabytkowe meble są przechowywane we wnętrzach zamku. Podobnie się dzieje z detalami architektonicznymi, elementami ceglanymi i kamiennymi, które obecnie są przetrzymywane na tarasach, strychach lub w piwnicy. Mamy też problemy ze zbiorami metalowymi.

  Te kłopoty zakończą się w przyszłym roku, bo dzięki budowie magazynu bezcenne przedmioty trafią do pomieszczeń, gdzie zostanie wytworzony odpowiedni mikroklimat dla eksponatów. Tym samym zwolnią się obecnie zajmowane pomieszczenia, które będzie można wykorzystać na cele wystawiennicze.

  - Planowane są w nich wystawy poświęcone historii zakonu krzyżackiego, historii zamku i Prus - wyjaśnia Jesionowski.

  Magazyn powstaje na Przedzamczu, w okolicach mostu kolejowego na Nogacie. Duży koszt inwestycji wiąże się m.in. z odpowiednim zabezpieczeniem historycznych fragmentów warowni w miejscu, w którym obiekt jest budowany. Ponadto, w środku zainstalowana zostanie klimatyzacja, która wytworzy odpowiedni mikroklimat dla eksponatów. Zabytkowe przedmioty mają być bezpieczne dzięki wysokiej klasy instalacjom przeciwwłamaniowym. W przypadku pożaru ogień będzie gaszony specjalnym gazem.

  Inwestycja jest finansowana przez Muzeum Zamkowe.
  W pokrzyżackiej warowni prowadzone są również prace konserwatorsko-budowlane na Zamku Średnim. W tym przypadku wartość zadania sięga 4,3 mln euro (ponad 16 mln zł). Na półmetku jest renowacja wnętrz, a także remont poszycia dachowego Zamku Średniego. Przed dwoma laty muzeum otrzymało na realizację tej inwestycji dofinansowanie w wysokości 2,6 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

  Dzięki tym pracom udostępniono turystom, po wieloletniej przerwie, Wielki Refektarz. Dawny blask odzyskały też pomieszczenia Zespołu Pałacu Wielkich Mistrzów. Turyści mogą też już zobaczyć kaplicę św. Katarzyny - prywatne miejsce modlitwy wielkich mistrzów. Obecnie trwają prace w piwnicach i na dachu Zamku Średniego.

  2010 w tym roku planowane jest zakończenie prac konserwatorsko-budowlanych na Zamku Średnim. W piwnicach pojawią się tam m.in. sklep i restauracja


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo