Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MIKOŁAJKI 2020. Co to za święto? Dlaczego wypada 6 grudnia? Jakie legendy krążą o Mikołaju? 6.12.2020

Sandra Janikowska
MIKOŁAJKI 2020. Co roku każde dziecko z podekscytowaniem czeka na początek grudnia, zastanawiając się, co też tym razem znajdzie w swoim bucie. Ale dlaczego akurat do grudnia? Bo właśnie wtedy wypadają Mikołajki - święto mające na celu oddanie czci świętemu Mikołajowi - biskupowi Miry o wielkim sercu. Kiedy wypada to święto i dlaczego akurat wtedy? Jakie legendy krążą o św. Mikołaju? Jak obchodzimy to święto? Czy Mikołajki są dniem wolnym od pracy? Sprawdź!

Mikołajki 2020. Kiedy wypadają?

Mikołajki to święto obchodzone w kościele katolickim i prawosławnym 6 grudnia.

W tym roku Mikołajki przypadają w niedzielę.

Mikołajki 2019. Dlaczego 6 grudnia?

Z dostępnych informacji wynika, że 6 grudnia około 350 roku zmarł św. Mikołaj, którego pochowano w Myrze. Po zajęciu Myry przez Saracenów jego relikwie zostały wykradzione w 1087 roku przez włoskich kupców i przeniesione do Bari. Właśnie dlatego, aby upamiętnić postać św. Mikołaja - tzw. mikołajki obchodzimy 6 grudnia.

6 grudnia to także dzień imienin Mikołaja i świetna okazja do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi upominkami w tajemnicy. Zwyczaj ten zainspirowany jest być może legendą o zubożałym ojcu i jego trzech córkach.

Mikołajki 2020. Legendy o św. Mikołaju

Około 270 roku w bogatej rodzinie zamieszkałej w mieście Patara w dzisiejszej Turcji urodził się długo wyczekiwany chłopak, któremu nadano imię Mikołaj. Od najmłodszych lat wykazywał się on niezwykłą wrażliwością i pobożnością. Po śmierci swoich rodziców odziedziczył duży spadek, którym dzielił się z najuboższymi mieszkańcami miasta. Po kilku latach został biskupem Miry, cieszącym się ogromnym uznaniem wśród wiernych.

Istnieje wiele legend dotyczących działalności św. Mikołaja. Jedna z nich głosi, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, skazanych przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, za drobne przestępstwa. Druga mówi, że swoją wytrwałą modlitwą, uratował rybaków podczas sztormu na morzu. Krążą także opowieści, że jeden z mieszkańców Patary, popadł w skrajną biedę i z braku pieniędzy, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Poruszony biskup, by uchronić kobiety przed smutnym losem, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one prosto do pończoch, które suszyły się przy rozgrzanym kominku. Podaje się, że właśnie stąd wziął się zwyczaj wieszania skarpetek oraz wystawiania butów, na prezenty.

Mikołajki 2020. Tradycje w Polsce i na świecie

Mikołajki są świętem mającym na celu upamiętnienie postaci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Współcześnie obdarowujemy bliskich drobnymi upominkami. Jednak nie zawsze wyglądały tak mikołajkowe zwyczaje.

W XVI wieku na Wyspach Brytyjskich pojawił się zwyczaj wynoszenia dyrektora szkoły z budynku. Tego dnia dzieci przejmowały kontrolę w szkole. W XV wieku zaczęły się pojawiać wzmianki o św. Mikołaju, który przynosi prezenty dzieciom. Wierzenia te dotyczą głównie źródeł polskich, czeskich, austriackich, czy holenderskich. Atrybutami św. Mikołaja były i są do dzisiaj: biała broda, czerwona szata biskupia i pastorał.

Mikołajki 2020. W jaki sposób obchodzimy to święto?

Jak powszechnie wiadomo, jeszcze sto lat temu Mikołajki były dniem wolnym od pracy. Współcześnie dzień ten nie jest objęty zniesieniem obowiązku pracy, ale mimo to obfituje w wiele przyjemności, m.in. w prezenty. Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia.

Co roku tradycyjnie obdarowujemy swoje pociechy i swoich bliskich drobnymi upominkami - słodyczami, zabawkami czy książkami. To właśnie w nocy z 5 na 6 grudnia dzieci wystawiają buty lub skarpety z zamiarem otrzymania drobnej niespodzianki.

6 grudnia zazwyczaj w wielu szkołach, domach kultury, parafiach i miastach organizowane były liczne wydarzenia upamiętniające postać św. Mikołaja. Częstym wydarzeniem są publiczne wręczenia prezentów przez mężczyzn przebranych za Mikołaja. Ponadto, w wielu miejscowościach tego dnia organizowane były koncerty świąteczne. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, prawie wszystkie wydarzenia zostały odwołane lub odbywają się wyłącznie online.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki